live

Телескоп ESO спостерігає народження планети

ESO
ESO

Європейська південна обсерваторія

На знімку – диск навколо молодої зірки AB Візничого, поблизу якої з Дуже великим телескопом ESO (VLT) помічені ознаки народження планети ESO/Boccaletti et al

Спостереження на "Дуже великому телескопі" VLT Європейської південної обсерваторії (ESO) дали яскраве свідчення народження планетної системи.

Про це пише ESO.

В щільному газопиловому диску навколо молодої зірки AB Візничого астрономи помітили специфічну спіральну структуру з вигином, який указує на можливе місцезнаходження планети, що народжується. Спостережувана особливість може бути першим прямим свідченням появи новонародженої планети.

Ширококутна панорама області неба в сузір'ї Візничого, де знаходиться зірка AB Aur, складена з полів цифрового огляду неба Digitized Sky Survey 2 ESO/Digitized Sky Survey 2. Acknowledgement: Davide De Martin

"На сьогодні знайдено уже тисячі екзопланет, але про те, як вони утворюються, відомо дуже мало", — говорить Ентоні Боккалетті (Anthony Boccaletti), керівник дослідження, співробітник Паризької обсерваторії в Медоні (Франція). Астрономи знають, що планети народжуються, коли в пилових дисках навколо молодих зірок, таких як AB Візничого, конденсуються холодний газ і пил. Нові спостереження з телескопом VLT ESO, результати яких публікуються в журналі Astronomy & Astrophysics, встановили найважливіші деталі, які допоможуть вченим краще зрозуміти цей складний процес.

"Щоб зловити момент формування планет, нам необхідно спостерігати дуже молоді зірки", — говорить Боккалетті. Але досі астрономам не вдавалося отримати такі зображення дуже молодих протопланетних дисків, чіткість і глибина яких дозволяла б зареєструвати "вигин", що відзначає місце можливого утворення новонародженої планети.

Новини за темою: Позаземне життя у Всесвіті: Як вчені намагаються довести існування розвинених цивілізацій

На нових знімках зірки AB Aurigae, розташованої в 520 світлових роках від Землі в сузір'ї Візничого (Auriga), навколо зірки виявлена ефектна спіральна газопилова структура. Спіралі такого виду свідчать про присутність в диску новонароджених планет, які "розштовхують" газ, створюючи в диску "збурення у формі хвилі, щось на зразок сліду, який човен залишає на воді озера",— пояснює Еммануель Ді Фолько (Emmanuel Di Folco) з Лабораторії астрофізики в Бордо (LAB) у Франції, який брав участь у дослідженнях. Коли планета обертається навколо центральної зірки, ця хвиля набуває форми спірального рукава. Область дуже яскравого жовтого "перегину" поблизу центру нового зображення AB Візничого, розташована від материнської зірки приблизно на тій же відстані, на якій Нептун знаходиться від Сонця, – одне зі збурень, де, на думку дослідників, і формується планета.

Перші свідоцтва процесу утворення планет навколо цієї зірки були знайдені кілька років тому в ході спостережень системи AB Aur з Великою Атакамською міліметровою / субміліметровою антенною решіткою ALMA, партнером по експлуатації якої є ESO. На отриманих з ALMA зображеннях поблизу зірки, у внутрішній частині диска були помічені дві спіральні газові гілки. Потім в 2019-му і на початку 2020 року Боккалетті і очолювана ним група астрономів з Франції, Тайваню, США і Бельгії поставили перед собою завдання отримати більш чітке зображення за допомогою приймача SPHERE, змонтованого на телескопі VLT ESO в Чилі. Знімки, виконані з інструментом SPHERE, виявилися найбільш глибокими та детальними зображеннями системи AB Візничого з усіх, отриманих дотепер.

Використовуючи потужну оптичну систему SPHERE, астрономи змогли помітити слабке світіння мікроскопічних пилових зерен і випромінювання внутрішньої частини диска. Вони підтвердили присутність спіральних гілок, вперше зареєстрованих на ALMA, і виявили іншу чудову деталь, "вигін", що вказує на те, що в диску відбувається утворення планети. "Такий вигін передбачається деякими теоретичними моделями формування планет", — говорить співавтор роботи Ганна Дютру (Anne Dutrey), теж співробітниця LAB. "Він позначає точку з'єднання двох спіральних гілок — однієї, яка закручується всередину орбіти планети, й іншої, розкручуваної назовні. А з'єднуються ці спіралі в точці утворення планети. Тут відбувається акреція газу і пилу з диску на планету, що формується, і її подальше зростання".

Зараз ESO будує 39-метровий "Надзвичайно великий телескоп", який на новому рівні продовжить передові дослідження позасонячних планет, що проводяться з ALMA та SPHERE. Як говорить Боккалетті, цей надпотужний телескоп дозволить астрономам отримувати детальніші зображення планет у процесі їх народження. "Ми зможемо безпосередньо і більш точно оцінити внесок динаміки газу в утворення планет", — говорить він.

За матеріалами: Space Room

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...