Танці й розпиття пива з протезу мертвого бойовика: Недоліки етичної поведінки чи військовий злочин?

The Guardian
The Guardian

Щоденна газета у Великобританії

Високопоставлений австралійський солдат п'є пиво з протеза ноги бойовика Талібану, убитого спецназом в Афганістані Фото з відкритих джерел

Солдати австралійського спецназу пили пиво з протеза ноги мертвого бойовика в нелегальному барі в Афганістані. Що це - "недоліки етичної поведінки" або військовий злочин?

Про це пише The Guardian.

На фотографії, що потрапила в руки репортерів Guardian Australia, видно, як цей протез використовували для розпивання спиртного в барі для спецпризначенців в Афганістані.

На кількох фотографіях, що потрапили в руки репортерів The Guardian, видно, як один спецпризначенець, який уже довго служить в армії, п'є пиво з протеза ноги в нелегальному барі під назвою Fat Lady's Arms ("Руки товстушки"), що з'явився на території бази австралійських сил спеціального призначення в Тарін Ковте, столиці провінції Урузган. Ці фотографії були зроблені у 2009 році.

На іншій фотографії двоє солдатів виконують якийсь танець із цим протезом.

Фотографія зі спецпризначенцем, що п'є пиво, стала першою опублікованою фотографією, що підтверджує більш ранні повідомлення про те, що цей протез використовувався як посудина для розпивання спиртного.

За словами деяких солдатів, високопоставлені офіцери в більшості випадків закривали очі на подібні дії, а часом навіть самі в них брали участь. І це попри те, що протез, ймовірно, являв собою військовий трофей – тобто предмет, який австралійським солдатам було заборонено забирати з поля бою і тим більше зберігати.

Ця ситуація розсердила звичайних солдатів, які вважають, що в доповіді Бреретона їх несправедливо розкритикували за те, що вони нібито підтримували подібний уклад і практики, хоча офіцери багато років про це знали та нічого не робили. У доповіді Бреретона сказано, що така "культура в рядах військовослужбовців" сприяла формуванню атмосфери, в якій імовірно відбувалися військові злочини.

За деякими даними, цей протез ноги належав одному бойовику "Талібану", який був убитий під час атаки підрозділу SASR (Special Air Service Regiment – "Полк спеціальної повітряної служби") на два об'єкти та тунельний комплекс в Какараке, провінція Урузган, у квітні 2009 року.

Новини за темою: Змова росіян з талібами: Москва виплачувала винагороди за вбивство американських солдатів? 

Потім цей протез забрали з поля бою, і його зберігали в барі Fat Lady's Arms, відвідувачі якого іноді пили з нього.

Пізніше протез прикріпили до дерев'яної дощечки з написом "Das Boot", а поруч з ним знаходився Залізний хрест – військова нагорода, яка використовувалася в нацистській Німеччині. Цей протез переїжджав разом із загоном, про що розповів один колишній австралійський військовий. "Де б не з'являвся бар Fat Lady's Arms, там завжди був цей протез, і час від часу з нього пили", – розповів він.

За словами цього колишнього солдата, члени командування іноді теж заходили в цей бар, особливо в день АНЗАК, і вони бачили цей протез і те, як з нього п'ють.

У співтоваристві австралійських сил спеціального призначення вже давно ходили чутки про те, що високопоставлені офіцери пили з цього протеза. Агентство ABC та інші ЗМІ неодноразово розповідали про існування цього протеза і про те, що з нього п'ють пиво, але до теперішнього моменту фотографії не публікувалися.

У невідредагованих розділах доповіді Бреретона не згадується про протез або про те, чи проводилися будь-які розслідування щодо солдатів, які забирали трофеї з поля бою. Однак у цій доповіді все ж говориться, що бар Fat Lady's Arms – це приклад очевидних недоліків етичного керівництва.

У доповіді йдеться про те, що в рядах австралійського спецназу було "терпиме ставлення, прийняття та участь у загальній неповазі до норм поведінки – наприклад, розпивання спиртних напоїв під час операцій, бар Fat lady's Arms та невимогливе ставлення до недотримання норм щодо форми, особистої гігієни та поведінки (не тільки під час операцій), чого не стали б терпіти в інших видах збройних сил".

Згідно з розділом 268.81 Кримінального кодексу Співдружності націй, привласнення майна без згоди його власника може бути класифіковано як військовий злочин, а саме мародерство, за що покладається до 20 років в'язниці, про що розповів колишній військовий юрист Гленн Коломейц (Glenn Kolomeitz).

У своїй доповіді суддя Бреретон рекомендує почати розслідування щодо 19 солдатів за підозрою у вбивстві 39 військовополонених і мирних жителів, а також в жорстокому поводженні ще з двома мирними жителями.

У доповіді також йдеться про "достовірну інформацію", яка підтверджує, що 25 діючих і колишніх військовослужбовців Сил оборони Австралії були причетні до скоєння тяжких злочинів або як мінімум були спільниками.

У доповіді сказано, що ймовірність того, що представники командування спеціальної оперативної групи знали про скоєні військові злочини, досить мала, тому що їх не було на місцях у момент скоєння злочинів.

Після публікації цієї доповіді командувач австралійською армією генерал Ангус Кемпбелл (Angus Campbell) повідомив, що він візьме до уваги наведені в доповіді рекомендації, включаючи рекомендацію викреслити з наказу про винесення подяк імена тих солдатів, які служили в спеціальній оперативній групі з 2007 по 2013 рік.

Ця рекомендація викликала гнів в деяких колах, і родичі тих спецпризначенців, які загинули на полі бою, поскаржилися, що таке поголовне покарання зачіпає навіть тих, хто ні в чому не винен.

У понеділок, 30 листопада, – за чутками, після втручання прем'єр-міністра Скотта Моррісона (Scott Morrison) і міністра оборони сенатора Лінди Рейнольдс (Linda Reynolds) – рішення про викреслювання імен було скасовано.

Кемпбелл виступив із заявою про те, що він поки не прийняв остаточного рішення щодо рекомендацій, наведених у доповіді Бреретона.

Видання Guardian звернулося до Міністерства оборони Австралії з питанням про те, чи було йому відомо про існування фотографій із протезом, і які дії були прийняті в цьому відношенні. У своїй відповіді представник міністерства послався на доповідь Бреретона.

"Ця доповідь була відредагована таким чином, щоб прибрати з неї імена і подробиці, які можуть допомогти ідентифікувати тих, щодо кого слідству вдалося знайти достовірну інформацію, що доводить їх причетність до скоєння кримінальних злочинів та інших порушень", – повідомив представник міністерства.

"Якщо Міністерству стане відома якась інформація, не врахована в рамках афганського розслідування, вона буде ретельно перевірена, і будуть вжиті відповідні заходи".

Представник міністерства додав: "Вкрай важливо, щоб всі питання були ретельно розглянуті та щоб всі заходи вживалися відповідно до давніх процесів, які міцно закріпилися, що гарантують дотримання прав людей на належне судочинство і справедливий суд".

"Відповідно до Закону Про захист приватного життя Міністерство оборони не може надавати інформацію про діючих і колишніх військовослужбовців без їх письмової згоди". Публікація фотографії австралійських спецпризначенців, що п'ють пиво з протеза ноги вбитої людини, сталася в особливо напружений момент для уряду Австралії.

У понеділок, 30 листопада, представник міністерства закордонних справ Китаю опублікував у Твіттері фейкову фотографію австралійського солдата, який приставив ніж до горла афганської дитини зі словами: "Не бійся, ми прийшли, щоб повернути вам мир". Моррісон назвав цей випад "абсолютно обурливим" і "огидним" і закликав китайську владу перепросити.

Рорі Келлінен

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...