Таємниця червоного надгіганта розкрита: Як Бетельгейзе збила з пантелику весь світ в 2020 році

Al Jazeera
Al Jazeera

Одна з найпопулярніших арабських телекомпаній

Знімок Бетельгейзе, отриманий в грудні 2019 року ESO/M. Montargès et al.

Бетельгейзе - зірка в сузір'ї Оріона. Вона привернула увагу всього світу тим, що двічі втрачала свою яскравість. Багато хто з нетерпінням чекав вибуху зірки, сподіваючись побачити це видовище на власні очі. Однак вченим довелося розчарувати астрономів-любителів. Нове дослідження пролило світло на загадку червоного надгіганта.

Про це пише Al Jazeera.

Міжнародна дослідницька група на чолі з ученими Австралійського національного університету (ANU) змогла розкрити секрети Бетельгейзе, однієї з найяскравіших і впізнаваних зірок на нічному небі. Виявляється, що розмір і відстань до Бетельгейзе відрізняються від тих, що були встановлені вченими понад пів століття тому.

У п'ятницю, 16 жовтня, ANU повідомив, що дослідники використовували гідродинамічне і сейсмічне моделювання зірки, що дозволило проаналізувати зменшення яскравості зірки в нічному небі, яке спостерігалося протягом 2019 року. Результати дослідження були опубліковані в журналі The Astrophysical Journal.

Найяскравіша зірка

Бетельгейзе - зірка в сузір'ї Оріона. У 2019-2020 роках вона привернула увагу всього світу тим, що двічі втрачала свою яскравість.

Сьогодні ми знаємо, що перше падіння яскравості відбулося через величезну хмару пилу, що виникла на орбіті Бетельгейзе. Про це йдеться в дослідженні, яке було опубліковано у березні в журналі The Astrophysical Journal Letters.

Новини за темою: Чорна діра поглинула зірку, "як спагеті"

Але друге зменшення яскравості привернуло увагу дослідників ANU більше, ніж перше. Астрономи припустили, що падіння яскравості відбулося в результаті пульсації зірки, яке вважається звичайним явищем для всіх зірок. Крім того, дослідники виявили, що в ядрі Бетельгейзе продовжує горіти гелій.

Водень - це паливо для зірок, яке міститься в ядрі. Перетворення водню на гелій створює енергію, що дозволяє існувати зірці. До кінця життя зірки більша частина водню в ядрі перетворюється на гелій, який, у свою чергу, використовується для отримання енергії. Згодом гелій перетворюється на вуглець і кисень, і нарешті на залізо.

Бетельгейзе знаходиться на останньому етапі зіркової еволюції, тому її яскравість зменшується. Деякі вчені припускають, що вона скоро вибухне, але, згідно з новим дослідженням, присутність гелію в ядрі Бетельгейзе означає, що до вибуху ще далеко. Залишається ще як мінімум 100 тисяч років до того, як гелій перетвориться на залізо.

Секрети старої зірки

Дослідження також показало, що відстань до Бетельгейзе всього 530 світлових років від Землі, а не 700, як раніше припускали астрономи. Це, в свою чергу, вплинуло на розрахунки вчених, які прагнули дізнатися точний розмір гігантської зірки.

Раніше астрономи припускали, що якби Бетельгейзе знаходилася в центрі Сонячної системи, її зовнішні шари досягали б приблизно тих же областей, де розташована орбіта Юпітера, але нове дослідження показує, що її радіус на третину менше відстані між Сонцем і Юпітером.
Розглянемо докладніше, як вчені визначають відстань до зірок. В першу чергу вони досить точно визначають діаметр зірки щодо Землі, а потім обчислюють відстань між Землею і відповідною зіркою. На основі отриманих даних астрономи визначають її істинний розмір.

Уявіть, що хтось тримає м'яч і поступово віддаляється від вас, і чим далі він видаляється, тим меншим вам здається розмір м'яча. А якщо ви зможете точно виміряти діаметр м'яча і відстань між вами, то легко визначите реальний розмір м'яча.

Таким чином, ситуація з Бетельгейзе привернула увагу астрономів, які вирішили уважніше її вивчити.

На жаль, це сумна новина для астрономів-любителів у всьому світі, оскільки вони сподівалися побачити вибух зірки на власні очі, але схоже, що Бетельгейзе, яка була найближчим кандидатом на вибух, більше ним не є.

Шаді Абдель Хафіз

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...