Сибірська золота лихоманка: Найбільше в світі родовище освоюють через десятиліття

Focus
Focus

Німецький щотижневий інформаційно-політичний журнал

Видобуток золотовмісної руди екскаваторним способом на золоторудному родовищі "Бокове" ТОВ "Алданзолото". Пос. Нижній Куранах, Якутія. РІА Новини, Руслан Кривобок

Світові ціни на золото підскочили на десятки відсотків. Це зробило рентабельним освоєння найбільшого в світі родовища, розташованого в сибірській тайзі. Золотодобувна компанія "Полюс" розраховує на величезну вигоду і при цьому обіцяє якомога менше шкодити екології.

Про це пише Focus.

Через зростання цін на золото російський гірничодобувний концерн зважився приступити до освоєння найбільшого родовища золота в світі. Компанія має намір добувати благородний метал в безлюдному Сибіру. Про це родовище відомо вже багато десятиліть.

П'ять пагорбів бурого кольору в центрі безкрайньої російської тайги - поки це все, що можна побачити в Сухому Лозі. Родовище в Іркутській області серед осінніх барв сибірського лісу поки ще комерційно не освоєно. Але скоро все зміниться.

Золотодобувна компанія "Полюс" представила результати експертизи. Ресурси Сухого Логу оцінюються в 40 мільйонів унцій золота. Компанія "Полюс" тепер офіційно контролює найбільші запаси золота в світі.

Те, що в надрах поруч з невеликим містом Бодайбо, в 350 км на північний схід від озера Байкал і 900 км на північний схід від столиці регіону Іркутська, є золото, відомо вже давно. Радянські геологи виявили родовище в 1961 році і почали вивчати його ще в 1970-ті. Але тільки зараз проведено точні виміри і має початися освоєння.

Новини за темою: Проєкт "Полярний Шовковий шлях": Китай купує у Росії доступ в Арктику?

Австралійська компанія зазнала невдачі в 1990-ті

Пов'язано це в тому числі з розташуванням родовища. В глибині лісу видобуток дорогий: окрім шахти, необхідно побудувати дороги і селища для робітників. За оцінкою найбільшої золотодобувної компанії "Полюс", яка в 2017 році придбала права на проведення розвідувальних робіт, освоєння Сухого Логу може обійтися в 2,3 мільярда євро. До кінця року концерн планує завершити оцінку ефективності інвестиційного проєкту і потім розпочати в наступному році будівельні роботи.

Але перш ніж в Сибіру дійсно почнуть видобувати золото, може пройти ще чимало часу. По-перше, "Полюс", ймовірно, отримає численні екологічні приписи. По-друге, такий мегапроєкт повинен буде пройти низку політичних процедур, перш ніж отримає всі дозволи. З цим у 1990-ті роки зіткнулася австралійська золотодобувна компанія Star Mining, яка планувала вести видобуток в рамках спільного підприємства з російським концерном "Лензолото". Розгляд проєкту дійшов до стадії обговорення в Комітеті з питань безпеки російського парламенту, де комуністи проголосували проти видачі дозволу "сумнівній австралійській компанії".

Ціна на золото цього року зросла на 26%

"Полюс" розраховує, що через кілька років в Сухому Лозі можна буде добувати 1,6 мільйонів унцій золота на рік. Правда, запаси хоча і великі, але не дуже сконцентровані, що ускладнює справу. Руда в тайзі має низький вміст золота, що в свою чергу підвищує витрати на видобуток. Це одна з причин, чому родовище так довго не освоювалося.

Але при поточній ціні на золото сумнівів у рентабельності мало: тільки в цьому році ціна в євро зросла майже на 20%, а в доларах — навіть на 26%. За минулі п'ять років зростання в євро склало 57%. За нинішньої ціни "Полюс" може видобувати в Сухому Лозі золото на 2,6 мільярдів євро на рік.

Це буде набагато прибутковіше, ніж видобуток в інших найбільших родовищах золота в світі. Сибірське родовище з ресурсом в 40 мільйонів унцій обжене за обсягом величезний золотий рудник Грасберг в Індонезії, в якому, як передбачається, ще є ресурси на 32 мільйони унцій, а також золотодобувну шахту Саус-Діп в Південній Африці обсягом близько 32 мільйонів унцій. При повній потужності видобуток в Сухому Лозі становитиме близько чверті всього річного російського видобутку золота, а оборот компанії "Полюс" виросте на 70%. На відміну від спірного індонезійського рудника Грасберг концерн планує дотримуватися максимально жорстких екологічних норм. Шахта в індонезійській провінції Папуа вважається одним з головних "екологічних грішників" у світі.

Крістоф Закманн

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...