"Судний день" у США: Американці готуються до протистоянь на вулицях

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Президентські перегони в США між чинним президентом Дональдом Трампом і кандидатом від Демократичної партії Джо Байденом виходять у завершальну фазу. Проте населення інформаційно перегріте, що може викликати політичну кризу і народні хвилювання вже після оголошення результатів.
Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.
Вибори президента США: диспозиція сторін.
Станом на сьогодні загальнонаціональна соціологія в США дає такі рейтинги:
- Джо Байден - 52%
- Дональд Трамп - 44%
Якщо дивитися інші дані, скрізь лідирує Джо Байден, варіюється лише розрив між ними: від 4% до 10% залежно від соціологічних досліджень.
Математично перемагає Джо Байден. В реальності, зрозуміло, все може скластися інакше. Якщо дивитися на цифри по штатах, фактично вирішувати все будуть штати, що коливаються.
У більшості штатів лідирує Джо Байден, включаючи деякі з тих, які 4 роки тому взяв Дональд Трамп в сутичці з Гілларі Клінтон, - Арізона, Флорида, Мічиган, Вісконсін і Пенсільванія.
Дональд Трамп зберігає лідерство в Огайо, Північній Кароліні, Джорджії, Айові і нібито в Техасі - це все штати, в яких у 2016 році Трамп здобув впевнену перемогу (більше 4% відриву).
Новини за темою: Трамп чи Байден: Особливості президентської кампанії в США, рейтинги кандидатів та очікування України
Для обох кандидатів проблема полягає в тому, що їхні позиції в цих штатах нестійкі. Розрив між ними мінімальний, а в деяких випадках "прикордонний". Наприклад, в штаті Джорджія Трамп має перевагу всього лише 0,2%, а в штаті Арізона Байден лідирує з відривом в 0,9%.
Якщо рахувати по голосах виборців на основі соціології, то тут лідерство теж у Байдена, який "залізно" бере 215 голосів проти 125 у Трампа. При цьому 197 голосів виборців вважаються невизначеними. Для перемоги треба зібрати мінімум 270.
Майже 100 млн осіб вже проголосували на виборах поштою. Це 40% від загального числа виборців і є історичним рекордом. Голосування поштою додасть гостроти в ці вибори. Трамп вже заявив, що чекати підрахунку цих бюлетенів не буде і оголосить перемогу достроково.
В цілому, якщо порівнювати позиції кандидатів, я схиляюся до того, що у Дональда Трампа позиції більш крихкі і нестійкі, ніж у Джо Байдена. Звичайно, все це попередньо і варто дочекатися початку підрахунку голосів вже цієї ночі.
Новини за темою: Як зміняться відносини США з Україною та Білоруссю після президентських виборів
До самих виборів у США готуються так, ніби знімають нову частину "Судного дня".
Власники магазинів забивають вікна і двері, ставлять замки, камери і наймають охорону. З полиць магазинів в окремих штатах згрібають всю зброю і боєприпаси, запасаючись як перед Днем Апокаліпсису.
У штаті Орегон введений режим НС у зв'язку зі сплеском протестів у Портленді. До Чикаго підігнали військову техніку. Близько тисячі бійців Нацгвардії розгорнули в штаті Массачусетс. Ще 600 бійців сформували спецзагін в Алабамі і Арізоні, готовий придушувати масові погроми і демонстрації.
Населення інформаційно перегріте, політично наелектризоване й ідеологічно поляризоване, пристрасті вирують величезні, всі впевнені, що результат виборів викличе політичну кризу і народні хвилювання.
Деякі підсумки виборів я вже наперед можу винести:
- Переможець виборів, незалежно від кандидатури, буде президентом лише половини населення США, враховуючи глибокий розкол між двома таборами. А це тінь на легітимність і сприйняття президента в очах населення.
- Незалежно від результату виборів, США будуть і надалі провалюватися у внутрішній порядок денний, а значить треба перестати тішити себе ілюзіями, що після виборів вони різко займуться проблемами інших країн, особливо України.
- Думаю, що вибори стануть ще одним викликом американській політичній системі, особливо якщо результат буде спірним і неоднозначним.
Ілія Куса