США на порозі глобальної економічної кризи: Національний борг перевищив розміри американської економіки

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Марнотратство Вашингтона і відсутність фіскальної відповідальності, загрожує статусу країни як постачальника головної світової резервної валюти - американського долара З відкритих джерел

Національний борг США у розмірі 23 трильйонів доларів вже перевищив розміри американської економіки, що загрожує майбутнім поколінням фінансовим тягарем, який в 10 разів перевищуватиме показники сьогоднішнього боргового навантаження. Ще ніколи у своїй історії країна не стикалася з таким високим рівнем дефіциту і боргу в період відносного миру та економічного процвітання.

Про це пише The National Interest.

Ви пам'ятаєте, коли в останній раз дефіцит бюджету сягав 1 трильйона доларів? Це було у 2012 році, і тоді країна тільки почала вибиратися з найсерйознішої рецесії за кілька останніх десятиліть. Тепер швидке перемотування в день сьогоднішній. Управління Конгресу США по бюджету - надійний вашингтонський фіскальний контролер — очікує, що федеральний уряд досягне позначки в трильйон доларів цього року. Нічого доброго в цьому немає.

Насправді, ситуація небезпечна. Національний борг у розмірі 23 трильйонів доларів вже перевищив розміри американської економіки. Дефіцит цього року лише піділлє ще більше бензину у вже охоплену вогнем фіскальну пожежу.

Ситуація, насправді, набагато гірша, ніж думає більшість людей. У цій сумі в розмірі 23 трильйонів доларів не враховуються значні та забезпечені фінансуванням зобов'язання американського уряду з такими програмами, як соціальне страхування та національне медичне страхування "Медікер" (Medicare). Так званий фіскальний розрив, в якому відображається різниця між передбачуваними доходами та витратами протягом тривалого періоду часу, загрожує майбутнім поколінням фінансовим тягарем, що в 10 разів перевищуватиме показники сьогоднішнього боргового навантаження.

Все це відбувається в той момент, коли Америка переживає один з найтриваліших періодів зростання економіки в історії країни, і при цьому безробіття знаходиться на найнижчому за останній час рівні, заробітна плата збільшується (особливо у людей з низькими доходами), а економіка продовжує рости та розширюватися, незважаючи на вітри, що дмуть прямо в обличчя.

Саме в цьому і полягає проблема. Ще ніколи у своїй історії країна не стикалася з таким високим рівнем дефіциту та боргу в період відносного миру й економічного процвітання.

В 1960 роках економіст Мілтон Фрідман (Milton Friedman) не без іронії зауважив: "Сьогодні всі ми - кейнсіанці". Однак навіть Джон Мейнард Кейнс не підтримав би сьогодні дефіцитне витрачання коштів. Кейнс вважав, що уряди повинні акумулювати додаткові доходи під час бурхливого зростання для того, щоб з їх допомогою успішно справлятися з циклами скорочення ділової активності. Вони не повинні збільшувати урядові витрати при будь-якому економічному циклі. Тому що в іншому випадку настане фінансовий колапс.

Управління Конгресу США по бюджету схильно фокусувати свою увагу на ще одному показнику поточного боргового тягаря — на державному боргу. В даному випадку йдеться виключно про запозичення на кредитному ринку, але в ньому не враховується внутрішньодержавні зобов'язання — такі як виплати по соціальному страхуванню, військовим ветеранам тощо.

Однак такі орієнтовані на престарілих людей програми, як соціальне страхування та програма національного медичного страхування, а також пенсії та інші витрати в галузі охорони здоров'я є найбільшими драйверами незабезпечених відповідними засобами зобов'язань. Всі ці виплати зростають швидше, ніж здатність працюючої Америки їх фінансувати. Зростаючі обсяги виплат являють собою головний драйвер утворення дефіцитів і боргів в Америці.

Як не крути ці цифри, всі вони говорять про одне. Фіскальна ситуація в Сполучених Штатах є вкрай нестійкою і вказує на наближення фіскальної кризи.

До 2050 року боргові зобов'язання, отримані на кредитному ринку, досягнуть 180% валового внутрішнього продукту (ВВП). Це набагато більше того, що вже було в історії Сполучених Штатів, однак зростання боргових зобов'язань на цьому не зупиниться. Греція зіткнулася з борговою кризою, коли її борги досягли тієї ж позначки 180%. Виникає питання   хто надасть фінансову допомогу Сполученим Штатам?

Проте повномасштабна фіскальна криза — це не єдина проблема, яка повинна викликати в нас занепокоєння.

Коли федеральний борг є настільки великим і продовжує збільшуватися, виникають проблеми із зростанням доходів, і в результаті ми стаємо біднішими. У такій ситуації збільшуються платежі за відсотками, і на це йдуть ті кошти, які були призначені на інші пріоритети. Крім того, збільшується тиск на процентні ставки по всій економіці, в тому числі за іпотечними та автомобільними кредитами. В результаті слабшає здатність нашої держави відповісти належним чином на наступну рецесію або на надзвичайні обставини, оскільки залишається занадто мало фіскального простору в той момент, коли це особливо необхідно. І в цій ситуації несправедливий тягар покладається на майбутні покоління, а це може завдати удару по Американській мрії.

Марнотратство Вашингтона та відсутність фіскальної відповідальності, що викликала б довіру, також загрожує цінному статусу країни як постачальника головної світової резервної валюти - американського долара. Хоча фінансові ринки поки не демонструють ознак стурбованості, вони, можливо, недооцінюють реальні ризики через відсутність прийнятних альтернативних варіантів і продовжують вкладати кошти у відносно безпечні активи.

У статті групи авторів на чолі з Леонардом Берманом (Leonard E. Berman), опублікованій в 2010 році в журналі National Tax Journal, підкреслюється, що світовий ринок для урядових цінних паперів може за своєю природою бути створеним для переможця, який отримує все, але в результаті може утворитися міхур із несподіваними та серйозними наслідками для процентних ставок у тому випадку, якщо зазначений міхур лопне.

"Один із варіантів поведінки, що веде до утворення міхура, може виникнути в тому випадку, коли найнадійніші вкладення (в даний час це цінні папери Казначейства Сполучених Штатів) можуть забезпечити майже необмежений приплив дешевого капіталу, тоді як наступний найбезпечніший варіант вкладень буде торгуватися зі значною премією за ризик. Волатильність на світовому ринку, навіть якщо вона робить облігації Казначейства Сполучених Штатів менш надійними, ще більше підвищує премію за ризик – в результаті ще більше збільшується потік капіталів у Сполучені Штати і ще більшим стає тиск на відсоткові ставки. Цим можна пояснити різке зменшення доходів від американських цінних паперів навіть у той момент, коли фінансовий сектор Сполучених Штатів перебував на межі колапсу, а економіці загрожувала глибока рецесія, і все це може відповідати подальшому зниженню процентних ставок в Сполучених Штатах в той момент, коли Греція та інші країни єврозони зіткнулися з борговою кризою".

Вашингтон грає з вогнем.

Роміна Боччіа

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...