США й Велика Британія б'ють на сполох з приводу нової російської космічної зброї

CNN
CNN

Американський телеканал

Космічне командування США володіє доказами того, що Росія провела неруйнівні випробування космічної протиспутникової зброї NASA

США вперше публічно звинуватили Росію у випробуваннях орбітальної зброї, здатної знищувати супутники.

Про це пише CNN.

У четвер, 23 липня, представники збройних сил Сполучених Штатів і Сполученого Королівства звинуватили Росію у проведенні раніше в липні випробувань протисупутникової зброї космічного базування, заявивши, що від одного з російських супутників відокремився якийсь об'єкт, здатний знищувати супутники.

Таким чином Сполучені Штати вперше звинуватили Москву у випробуванні подібної зброї. "Космічне командування США володіє доказами того, що Росія провела неруйнівні випробування космічної протисупутникової зброї", — повідомило командування у своїй заяві, додавши, що 15 липня Росія "вивела на орбіту новий об'єкт, що відокремився від "Космосу 2543"", російського супутника, який знаходиться на орбіті з 2019 року.

У заяві також говориться, що це новий "об'єкт" був запущений поруч з іншим російським супутником. Як відзначили представники Космічного командування США, подібні дії "не відповідають заявленій місії цього супутника-інспектора".

"Подібні дії загрожують мирному використанню космічного простору і створюють ризик того, що уламки можуть створити небезпеку для супутників і космічних систем, від яких залежить мир. Ми закликаємо Росію надалі утриматися від проведення таких випробувань", - заявив глава британської космічної програми віцемаршал Харві Сміт (Harvey Smyth).

Це звинувачення прозвучало на тлі підвищеної напруженості у відносинах між Вашингтоном і Москвою по цілій низці питань. За останні кілька днів Сполучені Штати звинуватили Росію в цілій низці протизаконних дій, в тому числі у проведенні кібератак проти організацій, які займаються розробкою вакцини від коронавірусу, в порушеннях прав людини та використанні російських найманців для дестабілізації ситуації в Лівії. Повідомлення про те, що російські агенти пропонували талібам грошові винагороди за вбивства американських військових в Афганістані, ще більше посилили напруженість у відносинах між Сполученими Штатами та Росією.

Новини за темою: Змова росіян з талібами: Москва виплачувала винагороди за вбивство американських солдатів?

Хоча раніше Сполучені Штати вже звинувачували Москву у випробуванні протисупутникової зброї, на цей раз Вашингтон вперше публічно звинуватив Росію в проведенні випробувань "орбітальної" зброї, тобто зброї космічного базування.

"Російська супутникова система, яка використовувалася для проведення випробувань цієї орбітальної зброї, — це та ж супутникова система, з приводу якої ми висловили наше занепокоєння раніше цього року, коли російський апарат здійснив маневр поруч із супутником американського уряду", - повідомив генерал Джон Реймонд (John W. Raymond), глава Космічного командування США та командувач космічними силами США.

"Це є черговим доказом безперервних спроб Росії розробити та випробувати системи космічного базування, що узгоджується з опублікованою Кремлем військовою доктриною, яка зумовлює застосування такої зброї, яке ставить під загрозу космічні об'єкти Сполучених Штатів та їх союзників", — додав він.

У квітні цього року Сполучені Штати звинуватили Росію у проведенні випробувань протисупутникової ракети.

Російську і китайську протисупутникову зброю було названо однією з причин, через яку Сполученим Штатам необхідно було створити спеціальні космічні сили, які зараз очолює Реймонд.

Американські супутники відіграють ключову роль у багатьох сферах, включаючи навігацію, націлювання зброї та збір розвідувальних даних, а також ведення спостереження за реалізацією північнокорейської ядерної програми та за діями збройних сил Росії та Китаю. Саме тому Сполучені Штати відчувають занепокоєння з приводу зростаючої здатності Пекіна і Москви завдавати удари по супутниках.

За кілька днів до випробування нової російської зброї космічного базування представники Держдепартаменту США повідомили про те, що вони планують провести зустріч з представниками Росії з питань космічної безпеки наприкінці липня. У повідомленні також сказано, що Крістофер Форд (Christopher Ford), помічник держсекретаря США, нині виконуючий обов'язки заступника держсекретаря з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки, вже погодив всі деталі цієї зустрічі з послом Росії.

У своїй заяві в четвер, 23 липня, Форд різко розкритикував випробування російської протисупутникової зброї, заявивши, що "цей епізод підкреслює лицемірство Росії, яка виступає в підтримку режиму контролю над космічними озброєннями, щоб обмежити потенціал Сполучених Штатів, хоча сама, очевидно, не збирається зупиняти свою власну програму зі створення космічної зброї — як протисупутникових систем наземного базування, так і справжньої орбітальної протисупутникової зброї".

Раян Браун

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...