Соціальні права - для депутатів, а для решти: податки або кастрація

Олексій Кущ
Олексій Кущ

Економіст

Социорасизм - це нове політичне дно, коли під сумнів ставиться право дитини на життя pixabay.com

Висловлювання нардепки фракції "Слуги народу", глави комітету Верховної Ради з питань соціальної політики Галини Третьякової є тестом суспільства на сприйняття бацили соціорасизму. Якщо пройде, соціальна сегрегація прискориться зі швидкістю снігової лавини. Соціальні права - для депутатів, а для решти: податки або кастрація. 

Про це пише Олексій Кущ на своїй сторінці в Facebook.

Звичайний соціорасизм.

Як стався скандал із заявою глави соціального комітету Ради про "неякісність дітей" з певних сімей, я подумки назвав це соціорасизмом.

Расизм - це ідея, згідно з якою людина не формується під впливом зовнішніх подій життя і внутрішньої самоорганізації, а являє собою пасивний "жорсткий диск", на який записано певний набір навичок і здібностей, і все, що від неї потрібно, - це просто відтворювати отримане. Культура і соціальна спадковість як щось незмінне і вроджене.

Що спростовує всю еволюцію людства, коли генії народжувалися в тому числі і в неблагополучних сім'ях і серед бідняків, а "еліта" чомусь вироджувалась.

Соціальна еволюція - це шанс для кожного, і його забирає біорасизм як складова частина некрополітики, що визначає кому жити, а кому вмирати, кому пити чисту воду, і дихати чистим повітрям, і їсти "екопродукт", а кому задовольнятися "фастфудом" у всьому.

Більш того, соціорасизм - це і нове політичне дно, коли під сумнів ставиться право дитини на життя, а воно безперечне, незважаючи на обставини появи на світ. Ніхто не має право ставити у цю появу якісь фільтри.

Новини за темою: Діти низької якості і стерилізація безробітних, або Державна політика щодо мінімізації соціальних витрат

Сам термін біорасизму винайдений не мною. Він родом з тимчасового стику 19 і 20 століть. Пам'ятаєте, "блакитна кров", "біла кістка". Потім були "неякісні нації".

Такі ідеї є "хорошим" будівельним матеріалом для розширення "дискурсу". Адже сьогодні говорять про неповноцінність соціальних груп, завтра - вікових, забороняючи жінкам після 30 років народжувати дітей, післязавтра заявлять про неповноцінність якихось національних груп, які "роблять неякісних дітей".

Заяву депутата фракції "Слуги народу" можна було списати на емоційність, мовляв, сама проблема існує, просто невдала риторика вийшла. На цьому будують і її захист деякі "апологети" таких ідей.

Але ні. Сама постановка дискусії була глибоко непрофесійна. В Україні кількість сімей, у яких виховується троє та більше дітей, мізерно мала - на рівні 3%. Якщо навіть використовувати логічний апарат соціорасизму, виходить, що частка багатодітних "не таких сімей" апріорі ще менша, в рази.

Тобто депутатам провладної коаліції кісткою в горлі стали менше 1% "соціально неблагополучних" сімей, які, виявляється, "з'їли бюджет" і понароджували "неякісних дітей"... Але їхня логіка "зрозуміла": фінансові потоки повинні отримувати 1% "соціально благополучних".

В Україні не проведено ЖОДНОГО дослідження стосовно того, наскільки соціальна інтеграція з "не таких сімей" відрізняється від "таких", і НЕМАЄ СТАТИСТИКИ щодо впливу державних виплат на рішення жінки народити дитину.

Саме тому всі заяви, подібні до тієї, що прозвучала, - це махровий суб'єктивізм, оціночне судження, типу "вона так думає". За цим немає нічого об'єктивного.

Хоча недавні нобелівські лауреати Баннерджі і Дюфло якраз отримали премію за вивчення проблеми бідності. Вони чітко показали, що держава може успішно соціалізувати дітей з бідних сімей, інвестуючи в освіту не такі вже й великі гроші.

Примітний факт: значна кількість "оправдателей" заяв депутата знайшлася в середовищі представників "вульгарного лібералізму", які підтримували попереднього президента і всі суцільні "патріоти". Але цей феномен можна пояснити: дискурс соціальної сегрегації і формування нових кастових обмежень зародився не в Україні. Це все ланки одного ланцюга: голосують на виборах ті, хто платить податки, пенсіонерів повинні утримувати діти і т. д.

У цьому плані Україна - унікальна країна. Весь так званий патріотичний фланг (крім націоналістів) буквально нашпигований прихильниками вульгарного ліберального дискурсу, метою якого є ліквідація національних держав як таких і переформатування тисячолітньої морально-етичної доктрини.

Правильно зазначив наш мудрець Вячеслав Ільченко - це звичайні "вікна Овертона", тест на реакцію суспільства. Адже зміни моральних червоних ліній відбуваються не по готовності політиків, а по готовності людей їх прийняти. Ми зараз на першій стадії - неприпустимо. Потім буде друга - радикальна ідея, потім - допустима ідея, опісля - можливо, потім - популярна, і у фіналі - норма, закріплена актами держави.

Новини за темою: Ренат Кузьмін направив генпрокурору заяву щодо нацистських висловлювань нардепа Третьякової про "дітей низької якості"

Я не вірю в застереження. Я вважаю, що це був тест суспільства на сприйняття бацили соціорасизму. Якщо пройде, соціальна сегрегація прискориться зі швидкістю снігової лавини. І завтра ми прокинемося в країні, де тільки депутати мають соціальні права. А для решти: податки або кастрація.

Те, що трапилося, - це і результат шаленої кадрової політики провладної фракції. Галина Третьякова - відомий фахівець у сфері фінансів, особливо в страховому бізнесі. Нащо її занесло "на ці галери" у соціальний комітет, думаю, відомо лише вузькому колу осіб.

Ну а поки "слуги народу", коли їх захищають латентні і відкриті прихильники Петра Порошенка, виглядають як бліда моль на блідому.

Сила влади не применшується помилками, не помиляється лише той, хто нічого не робить. Сила влади послаблюється невмінням їх визнавати. Чекаємо на щире покаяння. А Галині Третьяковій я би порадив провести один день із "неякісними дітьми".

Всі спроби виправдати сказане нею пропоную вважати переходом до третьої стадії "вікон Овертона" - допустиме. І запам'ятайте, політики не зупинять скорочення червоних ліній, це може зробити лише суспільство за допомогою законного громадянського опору.

Олексій Кущ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...