Сніжний ком, який неможливо зупинити: Куди рухається курс гривні?

Сергій Фурса
Сергій Фурса

Інвестбанкір, спеціаліст відділу продажів боргових інструментів в інвестиційній компанії "Dragon Capital"

Фото з відкритих джерел

З кожним днем українська валюта падає в ціні стосовно долара та євро. Що відбувається з курсом та як врятувати гривню й українську економіку?

Про це пише Сергій Фурса на своїй сторінці в Facebook.

Українці знають: якщо щось пішло не так, треба купувати гречку, туалетний папір і долари. І насправді мало чим відрізняються від жителів інших країн. І так, нехай у світі не так люблять гречку, як в Україні, але туалетний папір розмітали по всьому світу. А попит на долари виник у всіх країнах світу, що розвиваються, країнах третього світу, до яких, на жаль, належить Україна. У підсумку з моменту початку світової фінансової кризи потрапили під тиск валюти всіх ринків, що розвиваються. В тому числі й України.

Що зараз рухає курсом? Очікування. І побоювання. Які можуть перейти в паніку. Саме тому Нацбанк робить те, за що його лають. А саме – згладжує падіння курсу, щодня виходячи на ринок і пропонуючи валюту. Те, що називають "спалювати резерви". Але треба розуміти, що резерви для того і потрібні, щоб використовувати їх в такі моменти. Вони не потрібні просто так. Щоб лежали і ми ними пишалися. Резерви – це запас на чорний день. І цей чорний день настав.

Ключове це те, що саме очікування рухають курс. Економіка ще не дала приводів. Так, всі розуміють, що буде погано, але поки це не позначилося на реальних фінансових потоках. Доходи від експорту усе ще стабільні. Ціни на товари українського експорту ще не полетіли вниз слідом за котируваннями на біржах і нафтою. І оцінити, як сильно вони зміняться, поки просто неможливо. Але є очікування. І ці очікування змушують людей купувати долари. І саме природа такого попиту не дозволяє Нацбанку відійти в сторону, дати гривні впасти на новий рівноважний рівень і там вже стримувати курс. Просто тому, що нового рівноважного рівня ще не існує. І якщо гривні дати почати рухатися швидше, то це просто підвищить градус паніки. Що змусить гривню рухатися ще швидше. І ми можемо побачити сніжний ком, який неможливо зупинити. Або який зупиниться дуже далеко. Убивши при цьому шматок економіки, як лавина стирає з лиця землі нещасливе село, яке опинилося на її шляху.

Окрема тема – хто купує. Політологи в телевізорі кажуть, що це тікають іноземці. Ті, що купили наші ОВДП у минулому році. Але це неправда. Частка покупок іноземців в поточному попиті на долари мізерна. В основному купує населення і український бізнес, який знає, що "сало краще переховати". Свідченням цього став, наприклад, дефіцит готівкового долара. Який показує, звідки йде попит. Іноземці, продаючи ОВДП, не потребували б готівки. А ось українські хлопці дуже її люблять. У підсумку піковий попит на готівковий долар і денний дефіцит, який вдалося погасити тільки новим літаком готівки. Для порівняння, за останні дні українське населення купило доларів на 300 мільйонів доларів, а іноземці – на 8 млн доларів. Що добре видно і по статистиці ОВДП, що перебувають у власності тих самих іноземців. Вони не змінюються. Чому? Бо щоб продати потрібен хтось, хто готовий купити. А таких просто немає. Самі ж папери іноземці в основному купували довгі 2 роки, 3-5 і навіть 7 років. В результаті велика частина з них застрягла до погашення. І до зовсім нового курсу гривні.

Допомагає і те, що в останні роки населення вже частково звикло до руху курсу в різні боки. Що дозволяє знизити градус паніки на вході. Але не змінює вступні. Особливо не змінює вкрай негативні очікування бізнесу. Який в основному і продовжить штовхати національну валюту вниз. Українці за п'ять робочих днів купили 2.1 млрд дол., з яких 1.7 млрд купив бізнес, переважно для оплати зовнішньоекономічних контрактів. І це не зростання зовнішньоекономічної активності, як ви розумієте. Це очікування українського бізнесу. У 2019 році Нацбанк рекордно збільшив свої резерви. І курс рухали не нерезиденти, а внутрішні гравці. Які повірили в світле майбутнє. Тому що НБУ викупив 7,9 млрд доларів, курс все одно збільшився, а іноземців в ОВДП було всього 4 млрд доларів. Курс рухав український бізнес. Своїми очікуваннями. І зараз очікування розгорнулися. І, звичайно, можна звинуватити у всьому Нацбанк. Але це несильно допоможе вирішити реальну проблему.

Що потрібно робити? Відповідь одна – програма МВФ. Тільки наявність програми може змінити очікування. А потім і підтримати економіку. Коли країна в режимі вже реального часу отримає удар від падіння експорту і неможливість фінансувати свої борги. Кожен день, доки буде зберігатися невизначеність, буде коштувати руху курсу (поки це було близько 50 копійок на день) і сотень мільйонів доларів резервів. Кожен день роздуми на тему, чи може президент собі дозволити прийняти закон, спрямований проти олігарха Коломойського, який є ключовою вимогою МВФ, коштує нам дуже дорого. І якщо є зараз причина для скликання позачергової сесії парламенту – то це саме прийняття антиколомойського закону і публічне запевнення, що Україна виконає інші вимоги Фонду. Від президента. Тоді це запустить механізм, тоді МВФ оголосить, що скоро виділить транш. І тоді багато гарячих голів заспокоїться.

А поки президент думає, поки депутати бояться, що про них скажуть на 1+1, курс буде повзти вгору. Вірніше, гривня буде падати вниз. І цей попит не вичерпається, як вичерпався попит на туалетний папір. Але президент повинен зробити все, щоб готівкова гривня сама не стала тим самим туалетним папером. І для цього зараз немає економічних причин. Як і для дефолту. Є тільки психологічні. І політичні. І не важливо, "хто вбив Еріку", важливо – хто може вбити економіку України своєю нерішучістю і слабкістю.

Сергій Фурса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.