Новини » Світ Читать эту новость на русском

СМС-ки, або Останній засіб США проти втручання у вибори

The New York Times
The New York Times

Щоденна газета, видається в Нью-Йорку з 18 вересня 1851 року

Ілюстративне зображення Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті The New York Times

У четвер уряд США на нетривалий час став одним з найбільших і настирливих телефонних рекламників в Росії.

У своєму прагненні розрекламувати нові винагороди на суму до 10 мільйонів доларів за інформацію про людей, які намагаються зламати американські виборчі системи, Держдепартамент розіслав текстові повідомлення на мобільні телефони в Росії та Ірані.

Це було втілення давньої традиції передавати американські послання через кордони ворогів США, але у версії 2020 року. За часів Холодної війни Радіо "Вільна Європа" випускало в ефір за залізну завісу програми на підтримку демократії. У 2003 році Сполучені Штати скидали в Ірані листівки з попередженням про неприпустимість застосування хімічної зброї (неіснуючої на озброєнні іранської армії).

Російській державі, а також багатьом росіянам така спроба здалася вельми незграбною.

Офіційний представник російського уряду (так в тексті, насправді — офіційний представник МЗС РФ, прим. ред.) Марія Захарова висміяла це повідомлення, яке, за її словами, прийшло на багато стільникових телефонів в Росії. Вона зробила прогноз про те, що ця програма нічого не дасть уряду США, а у росіян викличе роздратування.

"Закликаючи за гроші розповідати про втручання в американські вибори, американські спецслужби безцеремонно втручаються в наше життя. Що це, якщо не справжнісінька Гібридна атака?" - написала Захарова у Фейсбуці.

Один російський Користувач Твіттера написав: "За 10 мільйонів я скажу що завгодно. Навіть повідомлю, що американці знову висадилися на Місяці".

В Ірані ці повідомлення зустріли з презирством. Фахівець з електронної торгівлі Волгхан Хосейні (Volghan Hosseini) розмістив у Твіттері скріншот зі свого телефону і написав, що отримав таке послання. "Те, що ви робите, дійсно викликає сумніви у вашій осудності", — саркастично заявив він.

Деякі іранці відзначають, що через санкції проти іранських банків їм буде важко отримати фінансову нагороду від Вашингтона. Інші жартують, що вони готові самі влаштувати хакерську атаку, щоб потім настукати на себе та отримати винагороду. А дехто ставить питання про те, чи можуть іранці насправді вплинути на американські вибори.

"Якщо Іран може впливати на вибори, він повинен впливати на свої власні вибори — - сказав в інтерв'ю телефоном фахівець з інформаційних технологій і цифровий підприємець Пурія Астеракі (Pooria Asteraky), що працює в Тегерані. - Це смішно, це гра, яку адміністрація Трампа влаштувала заради піару".

Один офіційний американський представник сказав, що СМС-повідомлення є складовою частиною глобальної кампанії, що проводиться на самих різних мовах, проте відмовився відповісти на подальші питання про те, в яких ще країнах здійснюється розсилка таких послань. Він підкреслив, що програма анонімна і що люди, які нададуть інформацію і заслужать нагороду, можуть отримати можливість для переїзду. Вирішуватися це питання буде індивідуально за конкретними обставинами.

Вашингтону не потрібно, щоб на його пропозицію відгукувалася велика кількість народу. Йому байдуже і те, що людям не подобається дане повідомлення.

"Можу собі уявити, як це дратує людей. Але, як і будь-який агент, що займається рекламою телефоном, США сподіваються, що знайдеться кілька людей, які вважатимуть цю справу вартою, навіть якщо всі інші дадуть відповідь відмовою", — сказав колишній історик ЦРУ Ніколас Дуймович (Nicholas Dujmovic), який нині викладає в Католицькому університеті Америки.

Справжньою цільовою аудиторією для таких текстових повідомлень можуть стати американські виборці, а не тільки іноземні власники стільникових телефонів. Організувавши таку кампанію, адміністрація Трампа намагається показати, що вона всерйоз сприймає загрозу втручання у вибори. В останні тижні американська розвідка попереджає про розширення спроб іноземного втручання, а Держдепартамент розповідає про різні пропагандистські та дезінформаційні зусилля Росії.

Але в американських офіційних осіб є, принаймні, якась надія, що нова кампанія стане винахідливою і результативною можливістю проінформувати росіян та інших людей, що Вашингтон почав полювання на хакерів, які намагаються впливати на вибори.

Поки незрозуміло, за допомогою яких технологій була здійснена розсилка, скільки повідомлень було розіслано, і яке американське відомство займається цією роботою. Але росіяни та іранці розміщують в мережі скріншоти отриманих СМС-повідомлень.

Про програму винагороди Держдепартамент оголосив на одній зі своїх новинних стрічок у Твіттері перською мовою.

"Кіберзлочинці, остерігайтеся! Сполучені Штати пропонують винагороду на суму до 10 мільйонів доларів за інформацію про закордонний вплив на американські вибори", — йдеться в цьому повідомленні.

Для бажаючих відгукнутися є аккаунт в Telegram і Вашингтонський телефонний номер, підключений до WhatsApp і Signal. Там також є хештег перською та англійською мовами #Election_Reward.

У доданому до твіту відео перською мовою говориться, що Держдепартамент шукає інформацію, яка дозволить йому вистежувати людей і організації, що працюють на зарубіжні держави та займаються втручанням в американські вибори на місцевому рівні, рівні штатів і федеральному рівні за допомогою незаконних електронних і комп'ютерних хакерських зломів.

Американські офіційні особи заявляють, що програма винагород була б марна, якби про неї ніхто не знав, а стільниковий телефон на сьогодні є найкращим способом для оповіщення. Вони відзначають, що критика з Москви та Тегерана допоможе поширити інформацію про винагороду.

Сама програма має обмежений характер. Винагороджувати за дезінформацію ніхто нікого не буде, а нагороду будуть давати тільки за інформацію про хакерів, які намагаються здійснювати кібератаки на системи для голосування і виборчу інфраструктуру. Під час проміжних виборів у 2018 році американські спецслужби не зафіксували жодної успішної атаки на машини для голосування та на інші об'єкти виборчої інфраструктури.

У таких грошових нагородах немає нічого нового. Уряд США і раніше пропонував винагороди за інформацію про злочинців-втікачів, центральноамериканських диктаторів, перебіжчиків і терористів.

В рамках програми Держдепартаменту "Нагорода за справедливість" 100 осіб отримали 150 мільйонів доларів. У 2019 році було виплачено винагороду за інформацію про лідера "Ісламської держави". Найвідомішу нагороду в історії цієї програми — 25 мільйонів доларів за упіймання Усами бен Ладена — по всій видимості так ніхто і не отримав.

Раніше про такі винагороди іноземців інформували не через розсилку СМС-повідомлень, а за допомогою листівок, які скидали з літаків ВПС США.

У роки війни в Кореї уряд США дуже хотів отримати радянський літак МіГ-15. ВПС США почали операцію "Мулла", скидаючи в Китаї та Північній Кореї листівки з обіцянкою нагороди льотчику, який перелетить через лінію фронту разом із літаком. За словами Дуймовича, це була одна з декількох операцій зі скидання листівок в небі над Китаєм.

"Проблема з листівками та іншими засобами масової комунікації в тому, що неможливо нічого дізнатися про їх результативність, — сказав він. - Точно відомо лише те, що ти скинув певну кількість листівок. Але ти не обчислиш, як це змінює ставлення людей".

Система текстових повідомлень дозволить уряду США точніше визначити, скільки людей прочитали та відгукнулися на повідомлення (якщо такі взагалі будуть).

Джуліан Барнс

Переклад ІноЗМІ.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...