Смертність від COVID-19: Чому в Сінгапурі в 50 разів менше летальних випадків, ніж в Україні

Андрій Волянський
Андрій Волянський

Завідувач кафедри імунології та мікробіології в ХМАПО

Державна служба статистики відмовилась публікувати дані про померлих під час карантину, пов’язаного із поширенням COVID-19 Олександр Коряков/Коммерсант

Чому в Україні продовжують зростати летальні випадки від коронавірусної інфекції COVID-19?

Про це пише Андрій Волянський на своїй сторінці в Facebook.

Україна 8 липня дісталася до відмітки 50 тисяч інфікованих. Зараз наші сусіди за цим показником Бельгія, Нідерланди і Сінгапур, у яких при приблизно рівній кількості хворих діаметрально різна кількість летальних випадків - 9774, 6132 і 26 відповідно. Також серед сусідів Болівія, Португалія, Філіппіни з абсолютними цифрами, схожими на наші (1300-1600 смертей) і ОАЕ, Кувейт, Оман і Казахстан, де померло приблизно вчетверо менше (224-377). У чому тут справа? Чому так сильно відрізняються показники попередньої летальності?

Причин декілька. Основна - офіційна кількість хворих вкрай далека від реальності. Але в різних країнах далеко по-різному. Скажімо, чи можна припустити, що в Бельгії і Нідерландах виявлено 5-10% інфікованих, в Україні та Португалії - 10-20%, а в країнах Перської затоки, Казахстані та Сінгапурі - 50-100%? Можна. Особливість COVID-19 в 90% випадків викликати легкий або безсимптомний перебіг зіграла злий жарт зі світом. В цих умовах вкрай складно проводити епідемічне розслідування, оскільки потрібно ізолювати і тестувати величезну кількість практично здорових контактних. У Китаї в лютому це вдалося зробити і перша хвиля була зупинена, в Західній Європі і США - ні, і перша хвиля триває п'ятий місяць поспіль.

Друга причина великої різниці в кількості смертей - здатність країни захистити групи ризику. Основний постачальник летальних результатів - люди з супутніми хронічними захворюваннями (зрозуміло, що частіше це люди похилого віку). Не дати заразити їх до появи вакцини - сама розумна стратегія подолання пандемії. Більш конкретно - адаптивний карантин. Але не українська версія адаптивності (різні регіони переміщуються за ступенями жорсткості заходів в залежності від декількох показників). Правильний  адаптивний карантин передбачає різні заходи для різних груп людей за віком, професійної приналежності, але головне - за станом здоров'я.

І третя група причин - регіональні особливості. Щільність населення, частка літніх, рівень здоров'я, національні звички, стан системи охорони здоров'я. Генетична детермінованість у відношення COVID-19 поки не виявлена, хоча вона повинна існувати, як і для будь-яких інфекційних захворювань.

Новини за темою: Відпустка під час карантину: Куди можна подорожувати з України

Україна. Особисто мене вже втомили настирливі щоденні закиди міністра охорони здоров'я і головного державного санітарного лікаря на адресу якихось несвідомих українців, які не дотримуються маскового режиму і відвідують пляжі і дискотеки. Дійсно дивно, влітку люди прагнуть на пляж. Наростає напруженість у суспільстві - на тлі розчавленої сфери послуг, збільшення безробіття і економіки, що котиться вниз, виразно спостерігається пандемічна стратифікація: частина заляканих людей продовжує сидіти вдома, частина, пересиливши себе, вийшла в цей інфікований світ і, Боже борони, попадеться на їхньому шляху людина без маски. Насправді, протягом двомісячних спроб ослаблення карантину кількість летальних результатів на добу стабільно стоїть на позначці "15", кількість зайнятих ліжок стабільно коливається на рівні 4 тисяч, а загальна кількість смертей за пів року становить 0,4% від 300 000.

Що робити? Повернемося до Бельгії. Ціною 10 тисяч життів ця країна досягла рекордного показника - 843 смерті на мільйон жителів (вище тільки в 5 американських штатах). Тобто пройшла першу хвилю через максимальна кількість летальних результатів за короткий період часу. Україна зі своїми 29-ма мільйонами поки здолала одну тридцяту бельгійського шляху. Тобто через 120 місяців карантину ми можемо вийти на подібний показник. Зрозуміло, я перебільшую. Але сьогоднішня тактика виконавчої влади утопічна. Карантин не може бути вічним. Познайомитися з коронавірусом влітку - кращий варіант для здорових людей без хронічних захворювань. У холодну пору року зростає частота пневмоній і ризики ускладненого перебігу COVID-19 також зростають. Реальний захист групи ризику дозволить знизити кількість госпіталізацій та смертей.

Чи може стратегія будуватися на продовженні строгих ізоляційних заходів до отримання вакцини? Може. Але реалії такі, що спочатку будуть щеплені "золотий мільярд", Росія і Китай. Потім, можливо, вакцину продадуть нам. Нагадаю, у пандемічний 2009-2010 рік Україна не купила жодної дози грипозної моновакцины. І постраждала більше, ніж інші країни світу (1100 летальних випадків за перший сезон).
Тому реальне завдання сьогоднішнього дня для України - припинити залякувати населення і нарешті почати захищати групи ризику.

Андрій ВолянськийРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...