Скорочувати не можна збільшувати: Як держава повинна розподіляти бюджетні гроші під час кризи

Сергій Лямець
Сергій Лямець

Журналіст, блогер

Пішохід проходить повз дисплея, який показує інформацію про фондові ринки EPA-EFE

Через пандемію коронавірусу й загальносвітових економічних тенденцій українська економіка йде у напрямку дефолту й зубожіння громадян. Уряд планує й впроваджує інструменти протидії фінансового колапсу. Та чи еффективно?

Про це пише Сергій Лямець на своїй сторінці в Facebook.

Час розганятися, а не гальмувати.

Скорочувати або збільшувати витрати держави під час кризи?

На мій погляд, зараз в Україні формується вкрай неправильна тенденція. Уряд готується вести подібно бізнесу. Хоче думати тільки про себе і рятувати тільки свою ділянку відповідальності.

Я вважаю, треба робити зовсім протилежне – думати про всіх і приносити себе в жертву. Без романтики, в раціональному сенсі цього слова.

Як веде себе бізнес у кризу, відомо дуже добре. Він урізає витрати і намагається перебудувати процеси, щоб вписатися в нову реальність.

Коли я чую, що держава хоче урізати витрати і зробити секвестр – з одного боку, це дуже правильно. Так веде себе бізнес. Так розумно. Так можна вижити. Але держава не повинна думати тільки про те, щоб вижила вона одна. Умовно, тільки бюджетники і пенсіонери. Тому що цей підхід означає, що всі інші – як би самі по собі, просто джерело ресурсу.

Ви скажете, що легко проповідувати допомогу всім, якщо грошей тупо немає. Немає у нас 52 мільярдів євро на підтримку економіки, як у Польщі. Немає у нас трильйона доларів на протидію вірусу, як у Штатів. Немає у нас 140 мільярдів фунтів, як у Великобританії. У нас немає, у нас немає, у нас немає…

У нас є тільки дірки. У нас є тільки недостачі. У нас є тільки проблеми. Ніби як…

Насправді, в Україні маса резервів. Є бізнеси і сектора, які навряд чи постраждають під час кризи. Є й такі, які заробляють навіть зараз, і особливо зараз. Їх не потрібно рятувати. Зате потрібно допомагати малому і середньому бізнесу, який живе за ті гроші, які заробляє день у день. Треба допомагати людям, які живуть на зйомних квартирах і через карантин не протримаються довго. Це називається відповідальна політика держави, а не плейсмент голови в пісок, як зараз.

Я не хочу вказувати пальцем на затертий історичний приклад політики Кейнса в США часів Великої Депресії. Але повірте, це все ще актуальний приклад. Це зараз Штати виробляють гроші і здатні заливати трильйони чесно кажучи в сумнівні теми. А в той час це була країна оптимістичних голодранців зі злодіями і корупціонерами у владі.

Україна зараз не сильно відрізняється від Штатів тієї епохи. Теж в дупі, але з величезним потенціалом. І вже майже з великим безробіттям.

Новини за темою: Пільги й виплати пенсіонерам і безробітним: Який соціальний захист можуть отримати громадяни під час карантину?

Де шукати гроші? Не знаю. При необхідності, вони знаходяться. Важливо ними правильно розпорядитися. Важливо їх вкладати, навіть якщо це заборонить робити МВФ. Особливо якщо Фонд заборонить. Тому що МВФ якраз стимулює підхід "моя хата скраю". Ніхто не хотів перейматися. У перекладі, ніхто не хотів будувати "план Маршалла".

Якщо почнемо діяти на розширення, тоді можемо спрацювати навіть краще, ніж оптимістичний сценарій, за яким економіка України повинна втратити 5% у цьому році.

Все інше – вже деталі. Можна заливати грошима постраждалі сектори, можна компенсувати падіння одних зростанням в інших. Тут вже справа в обраній стратегії. Як на мене, правильно робити ривок в нову якість економіки. Одночасно вирішуючи найпростіші завдання. Банальне переукладання тепломереж у всіх обласних центрах України може дати божевільний мультиплікатор.

Ну і як завжди: не хочемо по своїй волі, доведеться мимоволі. Якщо я не помиляюся, в Україну можуть повернутися мільйони заробітчан. Їх потрібно забезпечувати роботою, інакше нинішні проблеми здадуться нам дитячою піснею.

Що думаєте?

Сергій Лямець

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...