Сі Цзіньпін та коронавірус: Чи зробила влада Китаю роботу над помилками з минулої епідемії?

Московский центр Карнеги
Московский центр Карнеги

Джерело аналітичної інформації про Росію і країни колишнього СРСР

Китай бореться з коронавірусом так жорстко, ніби масштаби епідемії набагато більші офіційних даних з відкритих джерел

Китайське керівництво припустило багато управлінських помилок, що призвело до епідемії атипової пневмонії, яка охопила Китай і перекинулася на інші країни світу в 2002–2003 роках. Зараз керівництво Китаю робить все, щоб уникнути основних помилок сімнадцятирічної давності. Чи ефективні дії влади з протидії розповсюдженню вірусу?

Про це пише Московський Центр Карнегі.

Судити про ефективність прийнятих Китаєм заходів поки рано, однак на відміну від ситуації 17-річної давності на цей раз епідемією швидко зайнялися на найвищому рівні. Влада намагається бути максимально відкритою, позиціонуючи партію і її генсека як авангарда загальнонаціонального антивірусного фронту. Якщо війна проти вірусу буде виграна з мінімальними втратами, для Сі це стане однією з головних перемог за час правління.

Карантин для двадцятимільйонної міської агломерації в самому серці країни, більше схожий на блокаду – з засипаними тунелями і озброєними поліцейськими на блокпостах. Будівництво за два тижні в чистому полі двох нових госпіталів на тисячі ліжок. Безпрецедентні обмеження можливостей переміщатися по країні і за її межами, введені Пекіном для значної частини 1,4-мільярдного населення в самий розпал новорічної міграції. Поспіхом створено штаб з боротьби з епідемією, в який увійшли вищі керівники партії і держави.

Китай бореться з поширенням нового коронавірусу настільки жорстко, що складається відчуття, ніби справжні масштаби епідемії куди більші, ніж свідчать офіційні дані, а влада КНР у властивій їм манері просто приховує правду від співгромадян і зовнішнього світу. В реальності рішучість дій Пекіна пояснюється накопиченим досвідом боротьби зі спалахом атипової пневмонії в 2002 році, наявністю у режиму унікальної можливості мобілізувати колосальні ресурси в найкоротший термін, а також високою політичною ціною, яку Компартія та її лідер Сі Цзіньпін можуть заплатити, якщо їм не вдасться швидко впоратися з поширенням вірусу.

Заразила жаба гадюку

Одиннадцятимільйонне місто Ухань (武汉), що став осередком поширення вірусу (для нього навіть не встигли придумати назву, а код 2019-nCoV означає "новий коронавірус, виявлений в 2019 році"), знаходиться в самому центрі Китаю. У цій частині країни популярні продуктові ринки, де можна придбати на м'ясо найрізноманітніших екзотичних тварин – від змій і кажанів до коал і дикобразів.

Історично в центральному та південному Китаї не вистачало джерел тваринного білка, тому його жителі їли будь-яких тварин і плазунів, яких могли зловити. Крім того, свою роль відіграє і магічний світогляд – м'ясо екзотичних тварин у народних уявленнях наділяється особливими властивостями на зразок зміцнення здоров'я і підвищення потенції. Тваринний білок китайці вже майже півстоліття отримують переважно зі свинини, риби і курки, однак ринки з екзотичними їстівними тварюками нікуди не поділися.

Китайці воліють купувати майбутню прикрасу столу ще живцем і вбивати в домашніх умовах, тому на подібних ринках в тісних клітках утримуються по сусідству тварини, плазуни і птахи, які ніколи б не змогли зустрітися в дикій природі. Багато з них – носії різних вірусів і захворювань, які в звичайних умовах обмежені певним видом і не передаються людині. Однак на ринку, де кожної тварі по парі, летюча миша може покашляти на виверру або коалу – віруси мутують і в якийсь момент починають поширюватися серед людей.

Приблизно за таким сценарієм розвивався вірус атипової пневмонії (SARS), що охопила Китай і перекинулася на інші країни світу в 2002–2003 роках. Тоді осередком епідемії стала провінція Гуандун (广东), мешканці якої, як жартують самі китайці, "їдять все на чотирьох ногах, крім столів, все, що літає, крім літаків, і усе, що плаває, крім човнів".

Через 17 років центром поширення коронавіруса, можливо, став схожий ринок "Хуанань" (武汉华南海鲜市场) в центрі Ухані. Перший відомий випадок 2019-nCoV був зафіксований ще 8 грудня 2019 року, і велика частина людей, що підхопили новий вірус були так чи інакше пов'язані (з цією точкою зору згодні не всі науковці) з цим ринком, який влада закрила 1 січня.

Масштаби проблеми поки оцінити складно – і у китайської влади, і у зовнішніх спостерігачів, як і раніше мало даних. Станом на 28 січня зафіксовано 4597 випадків зараження вірусом, 106 осіб померли. Наявність вірусу підозрюють у 6973 людей в 16 країнах світу. Ці цифри швидко змінюються, а разом з ними змінюється карта поширення вірусу і оцінки його смертоносності. Поки вчені вважають, що інкубаційний період 2019-nCoV – два тижні, протягом яких симптоми ніяк не проявляються, але інфікована людина вже може заражати інших людей.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), носій уханьского вірусу в середньому заражає 1,4–2,5 (за іншими даними, до 4) людини. Для порівняння: носій вірусу атипової пневмонії заражав від 2 до 5; вірусу Еболи – 1,5–2,5; кору – 12–18. Рівень смертності від 2019-nCoV поки не перевищує 3%, тоді як від SARS вмирали 10% хворих, а від близького за типом близькосхідного респіраторного синдрому – більше 30%. Сукупність цих даних, на думку ВООЗ, поки не говорить про наявність глобальної надзвичайної ситуації.

Робота над помилками

Нинішня криза багатьом нагадує епідемію атипової пневмонії 2002–2003 років – і через спорідненість вірусів (вони схожі на 79,5%), і через можливе джерело захворювання. Однак на цьому подібності закінчуються.

В самому Китаї реакція влади на ту епідемію вважалася неефективною і повною управлінських помилок – саме тому вона стала об'єктом багаторічної внутрішньої рефлексії системи. Зараз керівництво КНР робить все, щоб уникнути основних помилок сімнадцятирічної давності.

Першою і головною помилкою у боротьбі з SARS стало приховування інформації про епідемію всередині системи. Коли в листопаді 2002 року з'явилися перші хворі, місцеві чиновники, побоюючись за свою кар'єру, кілька місяців не передавали інформацію керівництву країни.

Поки влада на місцях вважала, що має справу з невеликої локальної епідемією, хвороба з лякаючою швидкістю поширювалася по всьому Китаю і за його межами. Коли інформація дійшла до Пекіна на початку 2003 року, локалізувати хворобу було вже неможливо.

Багато в чому криза комунікації всередині уряду була пов'язана з тим, що в Китаї тоді щосили йшов транзит влади. На початку листопада 2002-го на XVI з'їзді КПК верховні посади у партії перейшли новій команді на чолі з генсеком Ху Цзіньтао (胡锦涛), а передача державних постів, включаючи посади в Держраді (уряді), відбулася лише в березні 2003-го за підсумками сесії Всекитайських зборів народних представників. У підсумку епідемія застала систему в дезорганізованому стані: навіть коли інформація про масштаби лиха досягла вищих керівників країни, дати ефективну відповідь вийшло не відразу.

Та криза показала, що китайська вертикаль влади добре працює "зверху вниз", коли потрібно віддати наказ та забезпечити його виконання, проте горизонтальні зв'язки між відомствами та регіонами слабко розвинені. Наприклад, медики з різних регіонів не могли обмінюватись інформацією через те, що дані про ситуацію в Гуандуні довгий час залишалися секретними. У перші місяці біля Державного комітету у справах охорони здоров'я і планового дітонародження КНР (国家卫生和计划生育委员会) навіть не було інформації про кількість хворих – настільки децентралізованою опинилася система.

У підсумку успіх у боротьбі з епідемією багато в чому визначився компетентністю місцевої влади. Одним з відмінників у боротьбі з SARS став новий мер Пекіна Ван Цишань (王岐山), перекинутий у столицю навесні 2003 року в розпал епідемії – за здатність швидко орієнтуватися в кризових ситуаціях його прозвали "начальником пожежної бригади".

Активно боровся з SARS і близький друг Ван Цишаня – партсекретарь 57-мільйонної провінції Чжецзян (浙江) товариш Сі Цзіньпіна. Зараз Ван Цишань – один з головних радників китайського лідера. Під час першого терміну Сі (2012–2017) Ван очолював Центральну комісію з перевірки дисципліни (中央纪委). Він став архітектором антикорупційної кампанії, яка дозволила Сі Цзіньпіну провести безпрецедентну консолідацію влади.

Через обмеження за віком на XVIII з'їзді Ван не потрапив до складу Політбюро, проте отримав посаду віцеголови КНР і як і раніше близький до верховного лідера. Поради досвідченого Ван Цишаня, ймовірно, впливають на стратегію Пекіна у боротьбі  з нинішньою епідемією.

У свій час одним з новаторських заходів Ван Цишаня стала безпрецедентна відкритість з питання боротьби з вірусом – у спілкуванні як з пересічними громадянами, так і з вітчизняними та іноземними журналістами. Спочатку керівництво КНР старанно приховувало інформацію, а центральні ЗМІ прямо брехали, ніби ситуація знаходиться під контролем і здоров'ю китайців ніщо не загрожує.

Рішучі заходи на зразок карантинів не вводилися з побоювань, що це може призвести до паніки. Своєчасне співробітництво з міжнародними експертами могло б допомогти зупинити епідемію швидше, але китайська влада, навпаки, перешкоджала роботі ВООЗ: відмовлялися вчасно надавати біологічні проби, результати тестів або інформацію про пацієнтів.

У цих умовах для населення важливим джерелом інформації стали переклади алармістських статей з іноземних ЗМІ, яким довіряли більше, ніж повідомленням офіційної преси. Зрозуміло, все це лише посилювало паніку, і тільки інформаційна відкритість на кшталт заходів, які обкатав в Пекіні Ван Цишань, налагодивши практику щоденних публічних брифінгів про ситуацію з SARS, допомогла заспокоїти населення.

Дії Пекіна в нинішній ситуації показують, що роботу над помилками було проведено і вся стратегія боротьби з епідемією будується, виходячи з урахування попереднього досвіду.

Вірусу бій!

Судячи з усього, на самому початку розвитку епідемії влада провінції Хубей (湖北), центром якої є Ухань, також намагалася приховати інформацію від населення і керівництва. Принаймні, 1 січня в Ухані були арештовані вісім блогерів, які писали про поширення нового смертоносного захворювання.

Але відразу ж після цього дії влади різко змінилися – інформація про ситуацію дійшла до Пекіна, і влада з розмахом взялася за вирішення проблеми. Вже перші кроки в боротьбі з інфекцією показують, що зараз китайська система підготовлена до подібних криз набагато краще, ніж два десятиліття тому.

Основним заходом боротьби з поширенням вірусу став карантин, у який влада КНР поміщає цілі міста. Першим став епіцентр поширення – Ухань. 23 січня влада закрила місто для авіасполучення, потяги проходять повз нього без зупинок, автомобільні дороги перекриті поліцією (виняток робиться для власників спеціальних перепусток), а в'їзди в деякі тунелі були спеціально засипані. У самому місті обмежено рух громадського транспорту, служби виклику таксі централізовано вимкнено.

Влада скасувала всі святкові заходи, де можливе скупчення людей (зараз подібна заборона діє в більшості великих міст КНР). Незабаром зону карантину було розширено ще на кілька прилеглих міст (зараз в ній знаходиться майже 60 млн осіб). Були скасовані всі туристичні поїздки як всередині країни, так і за межі КНР. Порівняно з минулим роком, кількість поїздок всередині Китаю в перший день нового року за місячним календарем скоротилася на 28,8%, у другий – на 63,2%.

Прагнення Пекіна захистити епіцентр вірусу карантином і обмежити пересування усередині КНР зрозуміле. В ніч на 25 січня в Китаї відзначався Новий рік за місячним календарем, Свято весни (春节). За традицією його прийнято відзначати на своїй малій батьківщині в колі рідних, тому в переддень свята весь Китай приходить в рух.

В КНР як мінімум 200 млн робочих мігрантів" (民工) з села, які приїжджають на заробітки в міста. Їдуть додому не тільки вони, але і студенти, і представники середнього класу, родичі яких живуть в рідній провінції, – мобільність людей в сучасній КНР на кшталт американської. За місяць "весняної міграції" (春运) потяги перевозять понад 440 млн пасажирів, а літаки – ще близько 80 млн чоловік.

Враховуючи, що Ухань – один з головних транспортних вузлів в самому серці країни, вірус міг розлетітися по всьому Китаю за лічені тижні. Саме цим пояснюється безпрецедентний розмах карантину та жорсткість, з якою центральна влада його вводить. Китай – єдина країна світу, де режим не тільки може піти на такі заходи не озираючись на права людини, але і володіє достатніми для цього ресурсами, бюрократичними і силовими механізмами.

На тлі безпрецедентного карантину влада КНР подбала і про те, щоб всі могли отримувати максимально достовірну інформацію. Офіційні ЗМІ на кшталт газети "Женьмінь жибао", головного рупора партії, агентства "Сіньхуа" і центрального телебачення повідомляли про епідемію вкрай акуратно. Однак в Ухань оперативно приїхали журналісти китайських комерційних ЗМІ на кшталт Caixin (财新), The Paper (澎湃新闻), які діють набагато більш оперативно і менше цензуруються. Як зазначає Марія Репникова з Університету Джорджії, провідний дослідник китайських неофіційних ЗМІ, саме в кризові ситуації такі ЗМІ стають головним джерелом інформації, що користуються найбільшою довірою.

Крім цього, влада не перешкоджає роботі в Ухані і закордонним кореспондентам. У підсумку твіттер-акаунти Тома Хенкока з Financial Times або Кріса Баклі з The New York Times – чи не самі заспокійливі, що можна знайти в інформаційному просторі для людей, які не читають китайською.

Іноземні кореспонденти методично документують всі проблеми міста, що опинилося в надзвичайній ситуації: шок, який пережили госпіталі в перші дні паніки, і поступову нормалізацію карантинного стану – повні прилавки магазинів (продукти в Ухань завозять централізовано) і таблички із запевненнями, що ціни підвищуватися не будуть (місцева влада випустила спеціальне розпорядження про це).

Нарешті, Китаю допомагає вміння швидко мобілізувати ресурси. В інтернеті можна подивитися, як за два тижні будуються два нові госпіталі на тисячі ліжок, щоб знизити навантаження на лікарні Ухані. В епіцентр вірусу перекинуті лікарі Народно-визвольної армії Китаю, а також лікарі з інших провінцій.

Розшифровкою геному вірусу і виготовленням діагностичних наборів зайнявся консорціум з Шанхайського клінічного центру охорони здоров'я при Фуданьскому університеті (复旦大学上海医学院公共卫生临床中心), Центрального госпіталю Ухани, Хуачжунського університету науки і технологій (华中科技大学), Уханьского центру лікувально-профілактичної допомоги (武汉市疾病预防控制中心), Університету Сіднея в Австралії та інших. Процес зайняв менше двох тижнів. Це безпрецедентні терміни для світової епідеміології. На отримання аналогічних результатів у 2014 році під час епідемії Еболи знадобилося близько двох місяців.

Технологічні гіганти Китаю – Tencent, Alibaba і ByteDance – теж залучені до боротьби. Мегапопулярний месенджер WeChat (微信) запустив міні-додаток, через який можна повідомити про нові спалахи вірусу, в Tiktok (抖音) циркулюють відеоінструкції, як правильно захистити себе в цей період, а найбільший інтернет-магазин Taobao (淘宝) не дає продавцям підвищувати ціни на дефіцитні хірургічні маски.

Партійний консиліум

Враховуючи масштаби епідемії, уханьський вірус з самого початку став і політичною проблемою. Китайські громадяни все більш вимогливі щодо влади, і сфера охорони здоров'я – одна з найбільш чутливих і вибухонебезпечних.

Влітку 2018 року в Китаї вибухнув вакцинний скандал. Тоді з'ясувалося, що найбільша компанія – виробник вакцин Changsheng Bio-Technology (长生生物科技股份有限公司) випустила більше 200 тисяч неякісних вакцин і фальсифікувала дані про їх виробництво та ліцензії. На той момент ці вакцини вже встигли ввести сотням тисяч дітей.

Через це в Китаї пройшли протести: один з них на початку 2019 року – в повіті Цзиньху (金湖). Сотні батьків постраждалих тримісячних немовлят оточили будівлю місцевої влади, в якийсь момент почали бити місцевих чиновників, втихомирювати всіх довелося Народній озброєній міліції.

В умовах, коли Сі Цзіньпін централізував владу і сконцентрував у своїх руках безпрецедентні повноваження, реакція на нинішню епідемію може стати одним з головних тестів на стійкість цієї владної конструкції і перевіркою ефективності керівника.

Тому 25 січня, в перший же день нового року за місячним календарем, вища влада Китаю постаралася показати всім, наскільки серйозно вона ставиться до епідемії. Постійний комітет Політбюро ЦК КПК провів розширене засідання, семихвилинний ролик про який показали по центральному телебаченню. У своїй промові Сі дає вказівки по боротьбі з епідемією, а також підкреслює особливу роль партії – його промова звернена насамперед до партійних кадрів.

Для координації зусиль створено малу робочу групу на чолі з прем'єром Чи Кецяном (李克强) – у російських умовах це був би аналог надзвичайної урядової комісії. При цьому до складу робочої групи крім віцепрем'єра по соціалці Сунь Чуньлань (孙春兰) увійшли серед інших: глава Секретаріату ЦК КПК Ван Хунін (王沪宁), голова відділу пропаганди КПК Хуан Куньмін (黄坤明), міністр громадської безпеки Чжао Кечжи (赵克志) і глава МЗС Ван І (王毅).

Якщо б подібний орган створювався в Росії, це означало б, що крім профільного "соціального" віцепрем'єра Тетяни Голікової і глави МОЗ у таку комісію включили б главу президентської адміністрації Антона Вайно, його першого заступника Олексія Громова, який курирує пропаганду і ЗМІ, главу МВС Володимира Колокольцева і главу МЗС Сергія Лаврова.

Склад штабу говорить про те, що Пекін стурбований не тільки медичними, логістичними та правоохоронними аспектами боротьби з кризою, але і реакцією міжнародної спільноти, а також комунікаційною стратегією зовні і всередині. Так, 27 січня навколо МЗС КНР утворилася пробка з посольських машин різних країн, представників яких покликали туди на термінову нараду з приводу вірусу.

Персональний склад надзвичайного штабу по боротьбі з епідемією дає можливість Сі Цзіньпіну висунути на передову прем'єра Лі Кецяна і перекласти частину відповідальності за розвиток ситуації на інших керівників партії і держави. Але все ж левову частку відповідальності він бере на себе – у повідомленні "Сіньхуа" спеціально підкреслюється, що група створена за ініціативою Сі і буде керуватися його ідеями, висловленими на екстреному засіданні Політбюро. Якщо війна проти вірусу буде виграна з мінімальними втратами, для Сі це стане однією з найважливіших політичних перемог за час перебування біля керма країни і стане хорошим виправданням, чому він консолідував владу і зняв для себе обмеження на кількість п'ятирічних термінів на чолі партії і держави.

Однак передбачити, чи обернеться боротьба з вірусом великою кризою для режиму або ж, навпаки, підніме популярність партії в народі, поки зовсім неможливо – епідемія знаходиться лише в початковій точці, і багато чого буде зрозуміліше в найближчі тижні. Поки що гніву удостоїлося лише місцеве керівництво в Ухані – користувачі WeChat обговорювали, чому карантин був введений так пізно, навіщо влада заарештувала блогерів, що повідомляли про вірус, а також обурювалися, що чиновники міськкому перші дні епідемії провели на розважальних заходах з нагоди Нового року.

Меру Ухані Чжоу Сяньвану (周先旺) вже довелося вибачатися в ефірі CCTV і сказати, що він готовий піти у відставку через помилки. Ступінь жорсткості "розбору польотів" буде залежати від розвитку ситуації, а також від розслідування дій місцевої влади.

Керівництво напевно добре пам'ятає, що загальнонаціональні катастрофи згуртовують населення Китаю рівно до тих пір, поки не з'ясовується, що кількість жертв могла б бути меншою, якби не злодійство і некомпетентність чиновників. Так було, наприклад, у 2008 році під час землетрусу в провінції Сичуань (四川): розслідування стало ударом по легітимності партії, оскільки в ході нього було розкрито схему крадіжки на будівництві "сейсмостійких" шкіл, які під час землетрусу просто склалися, поховавши під собою сотні дітей. Зокрема, саме цей епізод, за визнанням художника Ай Вейвея (艾未未), перетворив його з конформіста, який заробляє багато в чому на співпраці з режимом, в дисидента.

Олександр Габуєв, Олександр Журавльов, Анастасія Муравйова

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...