Новини » Політика Читать эту новость на русском

Що зміниться в США і в світовому порядку з президентом Байденом?

Анатолій Амелін
Анатолій Амелін

Співзасновник і директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future

Кандидат у президенти США від Демократичної партії Джо Байден EPA-EFE

На виборах президента США попередньо перемогу одержав кандидат від Демократичної партії Джо Байден. Як це вплине на світ й, зокрема, Америку?

Про це пише Анатолій Амелін на своїй сторінці в Facebook.

Вирішив розібратися. Коротко:

  • Порядку і передбачуваності в світі стане більше;
  • Американській економіці стане гірше;
  • Росії буде складніше;
  • Україні можуть відкритися можливості;
  • Зміняться відносини з Іраном і Китаєм;
  • Обмеження щодо пандемій стануть жорсткішими.

Тепер докладніше:

1. НАТО.

Президент Трамп хвалив автократів і ображав союзників. На чолі списку справ Джо Байдена стоїть відновлення натягнутих відносин, особливо в НАТО, і возз'єднання з глобальними альянсами.

2. ВООЗ

Адміністрація Байдена також повернеться до Всесвітньої організації охорони здоров'я і спробує очолити міжнародну відповідь на коронавірус.

Новини за темою: На виборах в США все пішло за найгіршим сценарієм

3. Клімат і екологія

Джо Байден каже, що зробить боротьбу зі зміною клімату пріоритетом і знову приєднається до Паризької кліматичної угоди.

Байден встановить більш високі цілі в області екологічно чистої енергії і заборонить оренду вугілля і природного газу на федеральних землях, одночасно обмежуючи викиди метану при видобутку нафти і газу.

Байден просуває амбітний план на 2 трильйони доларів для досягнення цілей зі скорочення викидів. Він каже, що зробить це, будуючи економіку, використовуючи чисту енергію, створюючи мільйони робочих місць.

4. Іран

Зміна санкцій щодо Ірану в обмін на скорочення ядерної програми.

5. Ємен

Байден також припинить підтримку США війни в Ємені під керівництвом Саудівської Аравії.

6. Ізраїль

Джо Байден привітав угоду президента Трампа між Ізраїлем і Об'єднаними Арабськими Еміратами. Як і стара гвардія демократів, Байден є стійким прихильником і давнім захисником Ізраїлю.

7. Афганістан і Ірак

Як і президент Трамп, Байден хоче покласти край вічним війнам в Афганістані та Іраку, хоча він збереже невелику присутність військ в обох, щоб допомогти в боротьбі з тероризмом. Він не став би скорочувати бюджет Пентагону або призупиняти удари дронів, незважаючи на тиск зліва.

8. Росія

Байден - "яструб" стосовно Росії

Колишній віцепрезидент прямо заявив CNN, що вважає Росію "противником". Він пообіцяв рішучу відповідь на втручання у вибори і на передбачувану виплату винагороди Талібану за напад на американські війська в Афганістані, Байден пообіцяв продовжити термін дії останнього договору між США і Росією з контролю над стратегічними ядерними озброєннями, і повідомлення Москви про свій намір зробити це, ймовірно, стане одним з його перших дій.

Новий договір СНО закінчується через 16 днів після його інавгурації, скасовуючи всі обмеження на розгортання стратегічних ядерних боєголовок, а також бомбардувальників і ракет, які несуть їх, що може сприяти новій гонці озброєнь.

9. Китай

Байден продовжить політику президента Трампа щодо протидії "зловживанням в економічній практиці" Китаю, але спільно з союзниками, на відміну від Трампа, який віддавав перевагу одностороннім торговим угодам.

Джо Байден буде більш активно шукати області співпраці з Китаєм, що зростає.
Він каже, що хоче відродити американське лідерство.

10. Україна

Україна отримає військову допомогу і летальну зброю.

Підтримка в боротьбі з корупцією і в реформах.

Новини за темою: Україна стала "51-м штатом" Америки, або Чим такі важливі вибори президента США?

Очевидно, що для України Байден - значно кращий вибір. Байден знає Україну, знає українську еліту, він любить Україну і хоче, щоб вона була успішною. Для Трампа це просто необхідність, він не орієнтований на майбутнє України.

При цьому два інші американські експерти дотримуються думки, що ім'я майбутнього президента істотно не вплине на політику США щодо України.

Американці прагнуть не допустити посилення Росії в пострадянському просторі, тому будуть і надалі гарантом ліберального світоустрою, що склався в світі після Другої світової війни.

"Україна залишилася єдиною серйозною перешкодою в питанні панування Росії на пострадянському просторі. Америка цього не хотіла".

11. США

11.1 COVID-19

Байден сказав, що його головна мета - взяти під контроль коронавірус. Він буде наполягати на тому, щоб маски носили по всій країні, що, на думку експертів в галузі охорони здоров'я, може врятувати тисячі життів, але його юридичні повноваження для забезпечення виконання такого мандата неясні.

Він обіцяє нове державно-приватне партнерство під назвою "Рада з тестування на пандемію", яке буде відповідати за збільшення виробництва наборів для тестування на коронавірус і лабораторного приладдя, а також за координацію доступу до цих послуг. Він також пообіцяв зробити тестування на COVID-19, його лікування та вакцини проти нього безкоштовними для всіх американців.

11.2 Податки

Байден пообіцяв скасувати багато скорочень податків, які Трамп підписав у законі для корпорацій і багатих людей, щойно він вступить на посаду, хоча ці зміни вимагають схвалення Конгресу. Він пообіцяв посилити дотримання податкової політики, яка вже ведеться, а також швидко зміцнити права робітників на об'єднання в профспілки.

11.3 Протекціонізм

Важливою складовою плану Байдена щодо відновлення після рецесії через коронавірус є примушення урядових установ купувати товари та послуги американського виробництва, щоб допомогти стимулювати внутрішнє виробництво. Він може зробити це за рахунок витрат, вже санкціонованих Конгресом, і наказів агентствам, які незабаром будуть під його контролем.

11.4 Цивільні права

Протягом перших ста днів Байден пообіцяв працювати над прийняттям закону про рівність - законопроєкту, що додає нові широкі заходи захисту від дискримінації, засновані на сексуальній та гендерній ідентичності.

Очікується, що він також видасть розпорядження про заохочення різноманітності та інтеграції до федерального уряду і створить нову Раду Білого дому з гендерної рівності для координації політики, що стосується жінок.

11.5 Імміграція

Байден планує відправити до Конгресу законопроєкт про імміграцію в перший день свого перебування на посаді, який включає шлях до громадянства для приблизно 11 мільйонів іммігрантів, які проживають в країні нелегально.

11.6 Туризм

Байден планує скасувати заборону Трампа на поїздки, що наклала обмеження на мандрівників із 13 країн, більшість з них мусульманські або африканські.

Анатолій Амелін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...