Що українцям потрібно знати про нинішнє загострення вірмено-азербайджанського конфлікту?

Володимир Горбач
Володимир Горбач

Український політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, експерт з питань зовнішньої та внутрішньої політики України

Днями на кордоні між Вірменією та Азербайджаном обстріли поновилися Фото з відкритих джерел

На кордоні між Вірменією та Азербайджаном поновились обстріли. Конфлікт між країнами триває десятки років і періодично загострюється. Що послужило для нинішнього протистояння і яка позиція України.

Про це пише Володимир Горбач на своїй сторінці в Facebook.

Передусім те, що цей етнічний конфлікт активізувався ще з 1987 року й він не зводиться лише до війни за Нагірний Карабах (Арцах вірменською).

Нині Вірменія контролює не лише територію Нагірно-Карабаської автономної області, але й ще 7 прилеглих районів, що становить близько 20% міжнародно визнаної території Азербайджану. Лінія зіткнення сильно укріплена й замінована, тому час від часу там виникали лише перестрілки й артилерійські обстріли.

Кожна сторона має свої уявлення про причини конфлікту і свою історичну правду. Позиція України традиційно базується на міжнародному праві та принципі збереження територіальної цілісності держав, у даному випадку Азербайджану. Саме тому вірмени незадоволені риторикою МЗС України.

Це при тому, що Україна визнає територіальну цілісність Республіки Вірменія, а Вірменія через голосування в ООН "кримських резолюцій" - фактично ставить під сумнів територіальну цілісность України. Ще один нюанс: Україна не визнала геноциду вірмен в Османській імперії через партнерські відносини з сучасною Туреччиною, а Вірменія не визнає голодомору українців через стратегічний союз з Росією.

Новини за темою: Вірменія і Азербайджан на межі війни: Позиції сторін і втручання США

Отже, проблеми в українсько-вірменських відносинах лежать не тільки і не стільки у співробітництві України з Азербайджаном і Туреччиною, скільки у стратегічній залежності Вірменії від РФ. Вірмени можуть думати по-іншому, але українці змушені думати саме так.

При цьому нам не варто забувати й про вплив Росії на Азербайджан - він теж дуже потужний. Але Азербайджан через власні запаси нафти і газу, а також через стратегічне партнерство з Туреччиною, яке в Баку називають братніми відносинами, має більше свободи для маневру на зовнішньополітичній арені, зокрема, офіційно підтримує територіальну цілісність України.

А тепер про вуглеводні. Новий театр бойових дій вірмено-азербайджанської війни знаходиться далеко від Карабаху, але близенько до нафто- і газопроводів, якими Азербайджан експортує свої ресурси до Туреччини через Грузію. В обхід і Вірменії, і Росії. Прикордонна височина, яку в результаті боїв захопили вірменські збройні сили, дозволяє вражати ці трубопроводи практично прямою наводкою.

з відкритих джерел

Тому у цьому спалаху регіонального конфлікту можна пошукати винних і поза безпосередніми учасниками. Погляньте на карту розташувань російських військових баз довкола території Туреччини...

Володимир ГорбачРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...