Що не так з терактом у Луцьку?

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Автобус, в якому тримали заручників більше 12 годин МВС

Вчора Україна стала об'єктом терористичної атаки - у Луцьку чоловік з сусідньої Рівненської області захопив автобус і 13 пасажирів-заручників. Чому стався теракт і як вдалося уникнути масових смертей?

Про це пише СТРАНА.ua.

Ніхто з них у підсумку серйозно не постраждав, якщо не рахувати пережитого стресу. А сам терорист був затриманий. Причому здався він сам.

Тобто начебто все завершилося благополучно.

Інше питання - чому взагалі стався цей теракт і як ліквідували загрозу масових смертей. В основних версіях того, що сталося, розбиралася "Страна".

Хроніки захоплення

Опишемо коротко, як луцький терорист захопив і утримував заручників.

Близько 9 години ранку в центрі Луцька люди сідали в маршрутку Берестечко-Краснилівка - мабуть, транзитом слідувала через Луцьк. Туди і сів озброєний до зубів чоловік, акуратно причинивши за собою двері.

Після цього маршрутка нікуди більше не поїхала. А в поліцію надійшов дзвінок від чоловіка, який представився дивним, явно несправжнім ім'ям - Максим Плохой. Він заявив, що замінував маршрутку і висуває низку вимог.

Вимоги виявилися несподіваними.

В соцмережах він розмістив пост, суть якого така: ряд українських політиків і громадських діячів повинні випустити відео і визнати себе "терористами в законі". За винятком президента, на якого загарбник поклав іншу місію: прорекламувати фільм про знущання над тваринами "Земляни".

Ми вже детально розповідали про ці вимоги, ось вони:

"...Держава завжди була і є першим терористом. Зі мною багато людей, автоматична зброя, гранати, дві бомби, третя в людному місці міста. Всі вибухнуть, якщо не буде наступного: голови судів - КСУ, ВС - Вищої Ради правосуддя, генпрокурор, міністр юстиції, директор кримінально-виконавчої служби, прем'єр, голова Верховної Ради, міністр оборони, голова СБУ, глави церков: патріарх Філарет, Епіфаній, Онуфрій, Шевченко, Ахмен Таміс, протестантської, римо-католицької, а також: Аваков, Порошенко, Ахметов, Коломойський, Пінчук, Медведчук, - всі викладають в соцмережі на свої сторінки в YouTube відеозвернення з текстом: "Я, ПІБ, посада, я терорист у законі". Президент Зеленський публікує відеозвернення з текстом: "Фільм "Земляни" 2005 року дивитися всім". Ще: моя смерть вибухам не перешкода. Отже: правда з вуст 24-х врятує життя сотень...".

В іншому випадку Максим Плохой пообіцяв підірвати не тільки маршрутку, але й іншу міну, яку він нібито заклав в людному місці і може активувати дистанційно.

Серйозність своїх намірів терорист підтвердив відразу чергою з автомата, яку випустив з автобусу. Одна з куль влучила у вікно регіонального управління Нацполіції - будівля перебувала в десятці метрів від місця захоплення заручників.

Після цього пострілював він постійно - поодинокими пострілами через вікно маршрутки. А щоб ніхто не сумнівався, що вибух не порожня погроза, Максим періодично викидав з вікна якісь предмети, які вибухали і диміли.

Особливо терорист хвилювався, коли над ним літали поліцейські дрони - він намагався їх збивати кулями, а потім з люті знову кидав через вікно вибухівку.

За всім цим спостерігали пасажири, які в загальній складності просиділи в автобусі 12 годин без їжі, туалету і майже без води. Її терорист дозволив принести тільки під кінець. В салоні при цьому перебувала вагітна жінка і дитина.

Поліція в цей час евакуювала прилеглі будинки і блокувала радіочастоти, щоб Максим не міг активувати бомбу.

Як звільнили луцький автобус

Як нескладно здогадатися, влада не поспішала виконувати вимоги Максима. Тим більше і сам він поки нікого не поранив і не вбив (правда, не давав принести людям їжу і воду). Тобто був шанс, що все обійдеться і без того, щоб потурати терористові - що взагалі є універсальною інструкцією в таких випадках.

Новини за темою: Інтерв'ю із заручником з автобуса в Луцьку: Подробиці захоплення й всього, що відбувалось усередині

Проте до кінця дня загарбник явно занервував. Пасажири автобуса на його вимогу почали дзвонити родичам і виходити на журналістів - терорист хотів, щоб його хотілки розповсюдила максимальна кількість ЗМІ. Ближче до вечора він і сам дав телефонне інтерв'ю одному з телеканалів.

У ньому він роздратовано заявив, що заручники відчувають себе погано, серед них поранений, і пора б вже владі почати виконувати його вимоги.

Після цього минув ще якийсь час. А потім події почали розгортатися досить швидко.

До автобуса вперше був допущений парламентер - ним виявився заступник голови Нацполіції Євген Коваль. Він двічі підходив до маршрутки - один раз передав воду, другий - мабуть, щоб навести додатковий контакт. Але терорист відігнав його пострілом.

Потім Максим раптом випустив трьох осіб - вагітну жінку, дитину і пенсіонерку. А після цього в мережі несподівано з'явилося відео за участю Володимира Зеленського, який виголосив необхідні терористом слова: "Фільм "Земляни" 2005 року дивитися всім".

А ще через пів години до автобуса стрімко під'їхав БТР, пролунав вибух, і решта десять заручників почали залишати маршрутку. Терорист ж опинився біля автобуса і на землі, де його скрутили спецназівці. 

Через кілька хвилин, на брифінгу, Арсен Аваков пояснив, що терорист сам покинув автобус і здався. Це сталося після того, як з ним 15 хвилин поговорив по телефону Володимир Зеленський. Домовленість з президентом була така: терорист відпускає трьох, потім Зе публікує звернення про фільм "Земляни", після чого терорист відпускає інших і здається.

Новини за темою: Чи правильно вчинив Зеленський, виконавши вимоги терориста?

Що, власне, і сталося. Тобто ніякого штурму не було, а вибухи та інше пролунало вже після того, як терорист здався. Мабуть, для створення більшого медійного ефекту.

Затримання Максима Кривоша МВС

Два життя Максима Кривоша

Трохи відвернемося від фабули справи та зануримося в особистість терориста.

Його справжнє ім'я - Максим Степанович Кривош. Чоловікові 44 роки, народився він в РФ, але ще при Союзі сім'я перебралася на Західну Україну й осіла у Луцьку.

Батько Кривоша - радянський учений-винахідник, мати загинула в автокатастрофі. Є син, дружина і брат. Сам Максим - житель міста Дубно сусідньої Рівненської області. І у нього до теракту було як мінімум два життя.

Першае - громадянське. Кривош був у місті відомим зоозахисником і противником відстрілу собак. Як волонтер, він зробив багато для того, щоб бродячих тварин почали не вбивати, а стерилізувати. Мабуть, звідси ростуть ноги у вимозі до Зе прорекламувати фільм про знущання над братами нашими меншими.

Максим Кривош був зоозахисником і противником відстрілу собак Фото з відкритих джерел

Друге життя - кримінальне.

У Плохого були дві судимості за сукупністю досить важких статей - бандитизм, грабіж, зберігання та збут зброї, вимагання, шахрайство. В цілому він відсидів близько десяти років. І настільки перейнявся тюремним життям, що написав 500-сторінкову книгу "Філософія злочинця", яка вийшла в одному з волинських видавництв в 2014 році досить обмеженим тиражем - мабуть, публікувалася за рахунок автора.

В ній Кривош під псевдонімом Максим Плохой виводить думку, що лише злочинці володіють дійсною свободою і можуть перекинути прогнилу систему влади, що пригніючоє суспільство.

Відлуння цього філософського твору чути і у вимогах, які терорист вчора виставив владі, - по суті, самим визнати себе терористами. А свій камінг-аут з узяттям заручників Максим в соцмережах охрестив "Днем Антисистеми".

Взяття заручників він назвав "Днем Антисистеми" Фото з відкритих джерел

Втім, при аналізі його сторінок в соцмережах не покидає відчуття, що у людини серйозні проблеми з психікою. Хоча в МВС заявили, що ніколи в профільній лікарні луцький терорист не лікувався.

А тепер повернемося до звільнення заручників. До нього, з огляду на особистість і поведінку терориста, є низка питань.

Що не так з терактом у Луцьку?

Перше і головне питання - навіщо потрібні були театральні ефекти - БТР-атака, вибух - при звільненні заручників? Якщо, судячи з відео, терорист вийшов сам і ліг на землю в очікуванні арешту?

Зрозуміло, могла бути і якась оперативна необхідність - наприклад, до кінця не були впевнені, чи вибухне автобус чи ні. Тому й поспішали під'їхати на "броні", щоб вивести людей.

Але навряд чи у Кривоша, який вирішив здатися була б ідея наостанок підірвати. Тоді не було б сенсу і здаватися, а можна було б навіть спробувати піти.

Чи це був спецефект для здивованої публіки, якій вирішили наостанок показати щось на зразок героїчного хепі-енду?

Ситуація також обросла різними конспірологічними версіями (втім, які не мають поки що прямих доказів) про те, що це все була чи не театральна постановка в інтересах Зеленського або Авакова.

Також у суспільстві розгорнулася дискусія - а чи має право президент взагалі виконувати вимоги терористів? Прихильники Зеленського відповідають так, вправі, якщо мова йде про порятунок життів. Адже це є найвища цінність. Інші ж кажуть, що таким чином президент може спровокувати нові теракти, з боку людей, які хотіли б, щоб Зеленський виконав і їхні вимоги.

Також залишається ще одне питання - до готовності влади відповідати на подібні виклики. Адже, по суті, ситуація вирішилася не в результаті успішних дій силовиків, а тільки тому, що президент пішов на виконання вимоги терориста, що, очевидно, можливо буде далеко не завжди.

Цей момент аналізує Телеграм-канал "Політика Країни".

"Вчинок Зеленського, який виконав вимоги терориста, зараз багато хто засуджує. Бо не виконувати вимоги терориста - це абетка. Інакше завтра будь-який псих захопить заручників, бажаючи про щось своє поговорити з президентом.

Але зрозуміти логіку Зеленського в даному конкретному випадку можна.

1. Вимоги терориста Зеленському було дуже легко виконати. Вони не містили жодного криміналу - відрекламувати фільм про захист тварин (хоча сам по собі фільм дуже жорсткий). Це не сказати або зробити щось образливе і принизливе, не порушити закон, не випустити на волю злочинців, не піти на якісь грандіозні політичні поступки. Просто записати ролик про фільм про тварин, а потім видалити його.

2. Після виконання цієї вимоги терорист пообіцяв відпустити людей. Тобто - вирішити проблему. Причому, повторимося, в логіці президента "малою кров'ю".

Логіку Зеленського зрозуміти можна. Але варто задуматися - а що було б, якщо б вимоги були куди менш реальними? Чи готова наша правоохоронна система до відбиття таких загроз, з урахуванням того, що навіть з недоумкуватим луцьким терористом не могли 10 годин впоратися?

Парадоксально - з екранів нам весь час говорять про "боротьбу з терористами на Донбасі", а коли з'явився реальний терорист, то заручників змогли визволити тільки після того, як президент виконав його вимоги.

А скільки у нас в країні людей з порушеною психікою і з зброєю? Чимало. Ось про це варто передусім замислитися", - пише канал.

Вікторія Венк

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...