Секта свідків кредиту МВФ, або Як уряд Єгипту посадив країну на "голку фонду"

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

з відкритих джерел

Днями, крім України, кредит МВФ ощасливив ще одну країну - Єгипет. Вони підписались на черговий кредит у квітні, в травні вже отримали транш у $ 2,8 млрд. Очікують ще $ 5 млрд.

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Секта свідків кредиту МВФ.

На відміну від України, меморандум між МВФ та урядом Єгипту оприлюднений не був, та деталі угоди відомі лише з уривків повідомлень у медіа.

Тим не менше, відразу після отримання траншу, єгипетська влада оголосила про продовження ще на 2 роки програми з урізування субсидій на електроенергію для населення, яку планували закрити на початку року. За цими програмами, Єгипет урізав більше 60% субсидій.

Крім цього, було оголошено про продовження курсу по "лібералізації цін" на електроенергію для населення до 2024-2025 років.

Ну а найголовніше, через що у багатьох єгиптян почало бомбити, - це чергове підвищення тарифів на електроенергію на 19%, що буде вже третім підвищенням за останній рік.

Чи варто говорити, що для збіднілого за час карантину населення підвищення тарифів - украй непопулярний захід.

Зрозуміло, уряд пояснює це не кредитом МВФ, а необхідністю "лібералізувати ринок" і "проводити реформи", започатковані в 2015 році.

Їхні ж супротивники вважають, що все це нісенітниця. Мовляв, рішення економічно не обґрунтовані, а мають прямий зв'язок з вимогами МВФ.

Єгипет співпрацює з МВФ з 2015 року, коли в них почалися соціально-економічні труднощі через низку потрясінь, які відправили економіку в аут: революція 2010-2011, масові протести 2012-2013, військовий переворот 2013 року і жорстоке придушення опозиційних сил у 2014 році, за якими було повстання ісламістів на Синайському півострові.

Через підвищення цін на хліб, світло, комунальні послуги, бензин та інше, у населення МВФ почав асоціюватися з якоюсь транснаціональною, зовнішньою бездушною клікою, яка наживається на бідному народі в зв'язці з корумпованим урядом, який обдирає і без того зубожілих людей.

Влада ж пояснює, що такі часи, і потрібні реформи, які можуть бути непопулярними, а МВФ - це джерело дешевих кредитів, які потрібні Єгипту, інакше крах.

Опозиція вважає, що уряд посадив стомільйонну країну на "голку МВФ", а саме не бажає нічого робити, щоб поліпшити соціально-економічні умови громадян: боротися з корупцією, створювати робочі місця, вкладати в соціалку і охорону здоров'я. Щоправда, якоїсь чіткої програми відновлення економіки вони так і не представили.

Частина неурядового сектору, зав'язаного на гранти західних країн, всіляко згладжує кути, і пояснює, що МВФ потрібен, бо без нього економіка країни не витримає, а хочете як краще - пропонуйте, або ж ідіть на протести, змушуйте уряд бути кращим.

У зв'язку з коронавірусною пандемією Єгипет отримав особливо сильний удар, яким зараз і виправдовують отримання чергових кредитів МВФ і позик від інших зовнішніх донорів.

  • стомільйонна країна за 1 квартал 2020 року втратила частину своїх резервів, які впали з $ 45,5 млрд до $ 37 млрд.
  • Ділова активність знизилася до 29% у квітні (було 44% у березні), що є історичним мінімумом.
  • Рівень безробіття виріс до 10-12%, хоча це тільки офіційні дані, реальні можуть бути вищими.
  • Два основні джерела доходів Єгипту - перекази заробітчан і туризм - обвалилися, як і все інше.
  • Якщо в минулому році Єгипет отримав від заробітчан $ 26 млрд, то в цьому добре буде отримати хоча б третину суми. В цьому році за січень-лютий перекази заробітчан становили $ 5,2 млрд, а далі точної статистики немає.
  • Турсектор приносить Єгипту 11% ВВП. У 2019 році вони отримали від туризму рекордні $ 12,5 млрд, а працевлаштовано у цій сфері до 14% від загальної кількості працездатних. В цьому році сезон очевидно провалений, і невідомо, коли відновиться, враховуючи, що коронавірус в Єгипті спалахнув якраз на одному з туристичних маршрутів в Луксорі.
  • Найбільші інфраструктурні проєкти, запущені урядом (наприклад, будівництво нової столиці на схід від Каїра) тимчасово припинені. Хоча зараз їх вже запускають.

Новини за темою: Новий неоколоніалізм, або Як Росія використовує коронавірус для експансії Африки

І все це не включає і зовнішньополітичної проблеми, яку останнім часом мало хто пам'ятає. У липні Ефіопія почне заповнювати своє велетенське водосховище "Дамби Відродження" на річці Ніл, незалежно від того, чи досягнуть вони угоди з Суданом і Єгиптом, чи ні.

Це може позбавити єгиптян води, а брак води, думаю, ви і самі знаєте, що може означати у разі стомільйонного Єгипту, в якому переважає молоде населення, яке часто опиняється без роботи, і в тих умовах, які зараз склалися.

Так що Україна і МВФ - не єдина проблемна історія в умовах регіональної нестабільності.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...