Розкрита таємниця "втраченої" матерії Всесвіту

In-space
In-space

Інтернет-видання про наукові досягнення і відкриття в області астрономії, космосу та космонавтики

Художнє уявлення моменту, коли FRB покидає свою галактику у вигляді яскравого сплеску радіохвиль ICRAR

Відкриття швидких радіосплесків та їх локалізація в далеких галактиках були ключовими відкриттями, необхідними для розгадки цієї таємниці.

Про це пише In-space.

Астрономи використовували таємничі швидкі радіосплески, щоб розгадати давню таємницю "зниклої матерії" у Всесвіті. Як детально описано в журналі Nature, дослідники виявили всю бракуючу "нормальну" речовину на величезному просторі між зірками і галактиками.

"Астрономи шукають зниклу матерію майже 30 років. З вимірювань Великого вибуху ми знаємо, скільки речовини було на початку існування Всесвіту. Але дивлячись на нинішній простір, ми не могли знайти половину того, що має бути там", – сказав провідний автор дослідження Жан-П'єр Маккварт з Міжнародного центру радіоастрономічних досліджень ICRAR (Австралія).

Міжгалактичний простір дуже розріджений. Відсутня речовина була еквівалентна тільки одному або двом атомам в кімнаті розміром зі звичайний офіс. Тому було дуже важко виявити її за допомогою традиційних методів і телескопів.

Новини за темою: Вчені знайшли спосіб визначити існування чорної діри

Астрономи звернулися до явища, відомого як швидкі радіосплески (FRB) – короткі спалахи енергії, що приходять з випадкових напрямків в небі і тривають всього кілька мілісекунд, при цьому їх украй складно виявити, оскільки поки не зрозуміло, коли і де їх шукати. Вчені ще не знають, що їх викликає, але вони випускають неймовірну енергію, на виробництво якої Сонцю знадобилося б кілька десятків років.

"Випромінювання від швидких радіосплесків поширюється від втраченої речовини, подібно до того, як призма поділяє сонячне світло на окремі кольори. Ми виміряли відстань до шести джерел швидких радіосигналів і визначили щільність Всесвіту", – пишуть дослідники.

Мова йде саме про баріонну або "нормальну" матерію, до якої відносяться, наприклад, протони і нейтрони, складові зірки, планети, і весь видимий нами світ. Вона відрізняється від темної матерії, яка залишається донині невловимою, на чию частку припадає 85 відсотків від усієї речовини у Всесвіті.

Радіотелескоп ASKAP CSIRO вимірює затримку між довжинами хвиль швидкого радіовсплеску, дозволяючи астрономам обчислити щільність відсутньої речовини ICRAR and CSIRO/Alex Cherney

Швидкі радіосплески, розглянуті в дослідженні, були виявлені з використанням радіотелескопа ASKAP, розташованого в Мерчисонській радіоастрономічній обсерваторії в Західній Австралії.

"ASKAP має широке поле зору, приблизно в 60 разів більше повного місяця, і здатний знімати з високою роздільністю. Це означає, що ми можемо відносно легко зловити швидкі радіосплески, а потім з неймовірною точністю визначити місце розташування їхніх галактик", – повідомляють автори дослідження.

Астрономи також встановили зв'язок між тим, наскільки далеко знаходиться джерело швидкого радіосплеску, і тим, як сигнал поширюється по мірі проходження через Всесвіт.

"Ми виявили еквівалент закону Хаббла-Леметра для галактик, лише для швидких радіосплесків. Закон Хаббла-Леметра, який свідчить, що чим далі галактика, тим швидше вона віддаляється від нас, лежить в основі всіх вимірювань галактик на космологічних відстанях", – резюмував Жан-П'єр Маккварт.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...