Новини » Політика Читать эту новость на русском

Розенбаум: Війна на Донбасі влаштовує Україну? План Кравчука - пустушка, яка обнуляє весь мирний процес

Сергій Розенбаум
Сергій Розенбаум
Глава делегації України в ТКГ Леонід Кравчук Фото з відкритих джерел

Україна і ОРДЛО представили своє бачення мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Вони відображають діаметрально протилежні підходи до проблеми. Про це заявив політичний оглядач Сергій Розенбаум.

За його словами, якщо підтримуваний Росією план ОРДЛО побудований строго на Мінських угодах, то український є спробою їх підмінити: "більше того, складається враження, що написаний у Києві так званий план Кравчука спрямований не на пошук миру, а на посилення конфлікту. Це антидержавна та імпотентна політика української влади коштуватиме життя громадянам України".

Розенбаум нагадує, що 11 листопада заступник голови Адміністрації президента РФ Дмитро Козак направив радникам лідерів країн "нормандської четвірки" лист, до якого був доданий Донбаський варіант дорожньої карти з врегулювання конфлікту на Донбасі. Там вказані кроки в порядку, визначеному Мінськими угодами. Спочатку необхідність внесення Верховною Радою змін до Конституції в частині децентралізації та особливого статусу ОРДЛО з інкорпорацією "формули Штайнмаєра". Далі призначення виборів в ОРДЛО. Відразу після виборів Україна починає встановлювати контроль над східним кордоном. Паралельно з цим на Донбасі має відбуватися розведення сил, розмінування територій. А також повинен бути здійснений обмін за формулою "всіх на всіх". Україна повинна відновити соціально-економічні зв'язки з ОРДЛО, почати виплати пенсій. А влада ОРДЛО зобов'язана передати управління над підприємствами їх законним власникам. Все згідно з "Мінськом".

Україна ж презентувала так званий план Кравчука. У ньому від Мінських угод залишилося дуже мало. Київ виписав черговість кроків і їхнє формулювання таким чином, щоб на нього при здоровому глузді ніхто не погодився ні в Донецьку, ні в Луганську.

Адже якщо Мінські угоди припускають, що Україна закріпить за ОРДЛО особливий статус в Конституції і проведе вибори, то Київ пропонує спочатку провести повну демілітаризацію ОРДЛО і виведення всіх збройних формувань. Згідно з планом, це нібито має відбутися до 15 лютого 2021 року. Україна наполягає на встановленні повного військового контролю над Донбасом і кордоном ще до виборів, тим самим заперечуючи "Мінськ".

Немає мови про легалізацію народної міліції ОРДЛО. Дуже розпливчасто вказані в документі і дії, які повинні передувати початку виведення НЗФ з ОРДЛО. У тексті бачимо порожню фразу про "консолідацію режиму припинення вогню", але немає жодних заходів щодо посилення режиму припинення вогню. До того ж, всі дії, які повинні були б передувати виведенню НЗФ з ОРДЛО, в документі датовані пізніше, ніж позначено початок виведення збройних формувань. Що підтверджує той факт, що дати в документі взяті зі стелі і абсолютно нереалістичні.

Умови амністії Київ не збирається обговорювати з представниками ОРДЛО. А до питання проведення виборів Київ підійшов взагалі несерйозно. За 4 місяці організувати вибори, коли для цього абсолютно немає готового ґрунту – просто нереально.

Україна досі не внесла зміни до Конституції в частині децентралізації з урахуванням особливостей ОРДЛО. А це три читання законопроєкту в парламенті, які повинні розглядатися на різних сесіях Ради. Потім повинні бути узгоджені законопроєкти, які б гарантували особливий статус ОРДЛО на постійній основі. У цих документах якраз і повинна бути прописана система, склад і повноваження місцевих органів влади в ОРДЛО, які повинні бути обрані на виборах. Це дуже тривалий процес, який тільки зовсім далека від розуміння мирного процесу людина могла вмістити в чотири з половиною місяці.

Якщо йти за логікою України, то ніякого самоврядування з особливими умовами в ОРДЛО не буде, тому що для цього не буде законодавчої бази. Це очевидні речі, які розуміють і ті, хто писав план Кравчука.

Не готова навіть платити пенсії своїм громадянам в ОРДЛО. У документі є формулювання про відновлення соціальних зобов'язань України до 30 вересня 2022 року! А як жителі ОРДЛО повинні виживати без соцвиплат ці два роки?

Наявною є банальна спроба дискредитувати процес врегулювання конфлікту. У плані Кравчука порушена вся послідовність виконання Мінських угод, вказані абсолютно нереалістичні дати передбачуваних ініціатив, багато норм йдуть врозріз з положеннями "Мінська". Цілком очевидно, що ні Москва, ні Донецьк, ні Луганськ ніколи не погодяться на план, який настільки суперечить досягнутим раніше домовленостям, затвердженим світовою спільнотою.

"А тому виникає підозра, що весь цей документ спочатку написаний для обнулення мирного процесу. Нова українська влада за півтора роки не просунулася ні на йоту в процесі досягнення миру на Донбасі, хоча отримала на це мандат українського народу", - зазначив Розенбаум.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.