Новини » Світ Читать эту новость на русском

Російський Ту-160 vs американський B-1B: Хто у кого скопіював надзвуковий стратегічний бомбардувальник

China.com
China.com

Перший інтернет-портал Китаю

Надзвуковий стратегічний бомбардувальник B-1B, розроблений Rockwell International в США topwar

Суперечки навколо "обличчя" стратегічних бомбардувальників Росії і США не вщухають й досі. Деякі стверджують, що російський Ту-160 — копія американського бомбардувальника, інші вважають навпаки. Так хто ж правий?

Про це пише China.com.

Надзвуковий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець Ту-160, розроблений російським ОКБ імені Туполєва, і надзвуковий стратегічний бомбардувальник B-1B, розроблений Rockwell International в США, є двома головними в світі надзвуковими стратегічними бомбардувальниками. Ці два стратегічні бомбардувальники — опора стратегічних ударних сил ВПС Росії і ВПС США, а також "обличчя" стратегічних бомбардувальників Росії і США.

Надзвуковий стратегічний бомбардувальник-ракетоносець, розроблений в ОКБ Туполєва в СРСР wikipedia.org

Ту-160 і B-1B мають багато спільних рис. Крім того, що вони обидва — надзвукові стратегічні бомбардувальники, у багатьох аспектах вони також мають чимало схожих рис, серед яких найбільш спірним є зовнішній вигляд: і Ту-160, і B-1B мають крила змінної стріловидності, хрестоподібний хвіст і чотири стартові панелі. Якщо дивитися зверху, обидва літаки надзвичайно схожі: Ту-160 схожий на велику модель В-1В, або В-1В можна назвати маленькою версією Ту-160. Це призвело до численних суперечок серед тих, хто цікавиться військовою справою: одні стверджували, що Ту-160 копіює В-1В, інші говорили, що це-1В є копією Ту-160, і ці суперечки до цих пір не вщухають.

Зліва Ту-160, праворуч B-1B з відкритих джерел

Якщо дивитися на час розробки, важко точно сказати, хто кого скопіював. Згідно інформації з Росії, випробувальний зразок стратегічного бомбардувальника Ту-160 був створений в 1969 році, попереднє проєктування було завершене в 1972 році, в 1977 році проєкт був заморожений, і в тому ж році була закінчена повномасштабна модель. Чотири роки потому, в 1981 році, перший випробувальний зразок стратегічного бомбардувальника Ту-160 здійснив перший політ.

Новини за темою: Російський Су-57 проти американського F-35: Чиї винищувачі п'ятого покоління кращі?

B-1A, прототип стратегічного бомбардувальника B-1B, був також створений в 1969 році. У 1970 році компанія Rockwell International передала проєктну концепцію ВПС США, в той же проміжок часу схожі проєкти представили також компанії Boeing і General Dynamics. Досвідчений зразок B-1A був закінчений у 1971 році, а перший випробувальний зразок був успішно запущений в кінці грудня 1974 року. Після того, як прототип B-1A переміг моделі Boeing і General Dynamics, він успішно отримав замовлення від ВПС США, проте надалі ВВС попросили Rockwell International удосконалити B-1A. Покращений прототип B-1B був вперше продемонстрований і здійснив свій перший політ в 1983 році. Після цього на наступний рік він був офіційно запущений у серійне виробництво.

З точки зору конкретних конструктивних особливостей, Ту-160 і В-1В не зовсім збігаються. До розробки Ту-160 радянське конструкторське бюро "Туполєв" успішно розробило надзвуковий бомбардувальник Ту-22 з крилом змінної стріловидності, а після цього теж конструкторське бюро успішно завершило розробку надзвукового пасажирського літака Ту-144. В деякій мірі стратегічний бомбардувальник Ту-160 являє собою сукупність характеристик Ту-22 і Ту-144, яка поєднує в собі результати досліджень бюро в області великих надзвукових літаків і має безліч унікальних конструкцій, таких як, наприклад, застосування вертикального хвоста і елеронів в Ту-160 для управління рисканням, в той час як в В-1В за це відповідає традиційне кермо напрямку, і крило змінної стріловидності не має елеронів.

Таким чином, у суперечці про зовнішню схожість Ту-160 і В-1В не можна дати переконливої і простої відповіді на питання, хто кого скопіював. Можна тільки сказати, що розробки в галузі озброєння і спорядження обох країн в один і той самий період, прийшли до однієї мети різними шляхами. Наприклад, у стратегічних транспортних літаків є високорозташовані крила, Т-подібний хвіст і підвісний тип крила, у всіх чотирьох наступних випусків конструкція в цілому однакова. Іншим прикладом є стратегічні бомбардувальники-невидимки, які в даний час розробляються в різних країнах, і всі вони мають конструкцію типу "літаюче крило", що в основному схоже з конструкцією моделі В-2. Таких прикладів в області озброєння і спорядження є ще дуже багато. Тому не так просто визначити, хто у кого копіює, а чиї розробки просто схожі, і розбиратися в цьому немає особливого сенсу.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...