Російські субмарини випробовують НАТО на міцність у водах Північної Атлантики

The Wall Street Journal
The Wall Street Journal

Щоденна американська ділова газета англійською мовою

Головний підводний човен проєкту 885 "Ясень" — К-560 "Северодвинськ" в строю на Північному флоті Лев Федосєєв/ТАСС

Далекі та тривалі навчальні походи російських субмарин стали головним болем для НАТО. Військові альянсу говорять про втрату свого панування в Північній Атлантиці. Адже тепер у них з'явився серйозний суперник в цьому ключовому регіоні.

Про це пише The Wall Street Journal.

Ця підвищена активність демонструє здатність Москви підривати натовську стратегію посилення, яка заснована на швидкому розгортанні американських сил для захисту європейських союзників.

В кінці минулого року 10 російських підводних човнів покинули свої бази на російському Арктичному узбережжі та вирушили на захід, до Північної Атлантики.

За словами військових чиновників та аналітиків НАТО, подібне розгортання — одне з найбільш масштабних навчань з часів холодної війни — являє собою не тільки демонстрацію сили та прагнення російського військового флоту захистити його території, але і демонстрацію його мощі в Атлантиці.

За останні роки Росія витратила мільярди доларів на те, щоб модернізувати старіючий підводний флот, який вона успадкувала від Радянського Союзу, розширивши його більш тихими та швидкими субмаринами, які здатні залишатися непоміченими та пересуватися на більшій глибині протягом тривалого періоду часу. Північний флот Росії, який базується на Кольському півострові в Арктиці, — це основний підводний флот, який традиційно використовувався для захисту морських просторів на російській півночі.

Новини за темою: П'ять субмарин, які здатні знищити людську цивілізацію

Командувачі військово-морськими силами Сполучених Штатів та їх союзників кажуть, що Росія зараз все частіше і на більш тривалі періоди розгортає підводні човни в районах Атлантики, де вони можуть нести загрозу воєнним кораблям Організації Північноатлантичного договору та ключовим об'єктам американської інфраструктури, оскільки росіяни патрулюють Східне узбережжя Сполучених Штатів.

Військові чиновники Росії заявляють, що вони збільшили частоту і масштаби підводних навчань і що їм доводиться нарощувати потенціал, щоб протистояти тому, що вони називають все більш агресивними діями НАТО.

Відродження російського підводного флоту і його вилазки в Атлантику турбують альянс НАТО, яким необхідно швидко перекинути американські сили в Європу через Атлантику у випадку збройного конфлікту з Росією. Важливість цієї стратегії зросте, якщо Сполучені Штати виконають наказ президента Дональда Трампа і виведуть чверть американських військовослужбовців з Німеччини.

"Ми спостерігаємо це на постійній основі: більше субмарин, на більшій відстані та протягом більш тривалих періодів часу", — сказав у своєму інтерв'ю глава Об'єднаного морського командування НАТО віцеадмірал Кіт Блаунт (Keith Blount).

У лютому командувач Другим флотом ВМС США віцеадмірал Ендрю Льюїс (Andrew Lewis) заявив, що американські кораблі, що виходили з баз на Східному узбережжі, виявлялися в спірному просторі та більше не могли розраховувати на те, що їм вдасться перетнути Атлантику безперешкодно.

Масштабні військово-морські навчання, подібні тим, які відбулися наприкінці минулого року, "не проводилися з часів холодної війни", зазначив міністр оборони Норвегії, Франк Бакке-Йенсен (Frank Bakke-Jensen) у своєму електронному листі. "Зараз вкрай важливо гарантувати свободу навігації та зробити так, щоб морські шляхи сполучення через Атлантику залишалися відкритими на той випадок, якщо знадобиться перекинути підкріплення".

Новини за темою: Засекречена російська субмарина, яка може змінити характер підводної війни

Тим часом командувач Північним флотом віцеадмірал Олександр Моїсеєв сказав раніше в цьому році, що Росія регулярно проводить навчання за участю 10 і більше субмарин і розширює географію бойового чергування та патрулювання.

"Якщо сьогодні ви приїдете в будь-який з наших гарнізонів, то обов'язково зверніть увагу, що багато пірсів пустує, — сказав він у березні у своєму інтерв'ю. — Це говорить про те, що екіпажі підводних човнів виконують завдання бойової підготовки, несуть бойове чергування або виконують бойове патрулювання".

Представники російського флоту заявили, що в ході цих навчань у жовтні минулого року військові випробовували зброю і занурювалися на максимальну глибину в міжнародних водах недалеко від узбережжя Норвегії.

У той час розвідувальна служба Норвегії повідомила норвезьким ЗМІ, що, судячи з усього, одна з цілей керівництва російського флоту полягала в тому, щоб продемонструвати здатність відправляти підводні човни в Атлантику і перевірити здатність НАТО їх відслідковувати. Ніяких інших подробиць служба не повідомила.

Майк Петерсен (Mike Petersen), директор Інституту вивчення російського військового флоту у Військово-морському коледжі США, сказав, що головна місія російських підводних човнів в Атлантиці полягає в тому, щоб відстежувати критично важливі цілі — від авіаносців до ключових об'єктів інфраструктури в Європі та Сполучених Штатах.

"Вони можуть перетинати Атлантику і непомітно перебувати біля Східного узбережжя, а також завдавати ударів по цілях в Сполучених Штатах і Європі", — сказав він.

Американський адмірал Джеймс Фогго (James Foggo), командуючий військово-морськими силами США в Європі, порівняв ситуацію з битвами за Атлантику під час двох світових воєн, коли німецькі підводні човни атакували кораблі союзників, а також під час холодної війни, коли натовські протичовнові з'єднання грали в кішки-мишки з радянськими підводними човнами.

"Ми все ще зберігаємо перевагу в підводній сфері, але вони досягли великої майстерності", — сказав адмірал Фогго під час вебінару, організованого Міжнародним інститутом стратегічних досліджень 25 червня.

На це НАТО відповідає нарощуванням протичовнового потенціалу і посиленням підготовки. Сполучене Королівство замовило дев'ять нових патрульних літаків берегової авіації P-8A "Посейдон", а Норвегія заявила про готовність придбати п'ять таких літаків. ВМС США повернули свої протичовнові літаки в Ісландію, де у 2006 році Сполучені Штати закрили свою військову базу часів холодної війни.

У понеділок, 29 червня, альянс НАТО почав навчання біля берегів Ісландії, у яких задіяні кораблі, підводні човни та військові літаки шести країн-членів.

Всі ці події вказують на значення, що знову зросло, так званого Фареро-Ісландського рубежу — лінії протичовнової оборони НАТО в Північній Атлантиці між Гренландією, Ісландією та Великою Британією, за якою під час холодної війни велося пильне спостереження, — тоді альянс НАТО патрулював цей рубіж з моря і з повітря. На початку своєї військової кар'єри віцеадмірал Блаунт, який тепер є главою Об'єднаного морського командування НАТО, літав на вертольоті ВМС Великої Британії, вистежуючи радянські підводні човни в тому районі.

За останні кілька років російські підводні човни настільки поліпшили свої характеристики, що тепер вони потенційно здатні перегравати літаки "Посейдон". Вони здатні ховатися на дні Північної Атлантики, де безліч западин, підводні гряди, холодні та теплі течії спотворюють гідроакустичні сигнали, які вловлюють "Посейдони".

Росія планує і далі вдосконалювати свій Північний флот. Перший підводний човен класу "Ясень-М", найімовірніше, буде прийнятий на озброєння вже в наступному році — після цілої серії випробувань торік. Очікується, що ці підводні човни будуть мати вищі вищі показники малопомітності та дозволять російським пілотам отримати більш детальну картину дна Північної Атлантики.

Російські атомні підводні човни - "це найбільш смертоносні, найбільш малопомітні підводні човни з найдовшою тривалістю автономного плавання — це їхній козир в рукаві", як сказав Петерсен з Інституту вивчення російського військового флоту.

"Росія є практично рівним супротивником Сполучених Штатів, тому нині вкрай важливо йти в ногу з нею", — сказав Майкл Кофман (Michael Kofman), старший науковий співробітник Центру військово-морського аналізу в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Томас Гроув, Джеймс Марсон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...