Росія відроджує "каспійського монстра" часів холодної війни

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Російський екраноплан типу "Орлятко", розроблений радянськими і американськими фахівцями РІА Новини

Кілька років тому російська компанія "Радар ММС" оголосила про розробку нового багатоцільового екраноплану "Чайка", який можна буде використовувати для вирішення найрізноманітніших завдань, включаючи перевезення вантажів і розвідку. Це не перший представлений проєкт нового екраноплану за останні кілька років.

Про це пише The National Interest.

Для початку - що таке екраноплан? У екранопланах використовується аеродинамічне явище, зване екранним ефектом. Екранний ефект виникає при польоті на дуже малій висоті і являє собою потік між крилами літака і поверхнею, що утворює "повітряну подушку". На малих висотах, скажімо, на висоті від 3 до 15 метрів, лобовий опір крила значно менше, ніж на великих висотах. При меншому лобовому опорі політ стає більш ефективним — багато екранопланів часто мають дуже короткі крила, оскільки на малих висотах вони створюють підйомну силу, достатню для польоту.

Екраноплани створювалися в 1980-1990-ті роки для ВМФ СРСР. Мабуть, найбільш відомим з них був високошвидкісний транспортно-десантний екраноплан/екранольот А-90 "Орлятко", який базувався в Чорному і Каспійському морях.

Як я вже писав раніше, в кінці 1980-х років був збудований великий екраноплан проєкту "Лунь", який викликав переполох в розвідувальному співтоваристві США, яке не знало, що собою являє екраноплан "Лунь", і охрестило його "каспійським монстром". Цей гігантський екраноплан з вісьмома двигунами був одночасно і найважчим і найбільшим літальним апаратом, що існували в період з середини 1960-х до кінця 1980-х років.

Інформація з "Твітера"

Кілька років тому в твітер-акаунті, пов'язаному з російським посольством в Південній Африці, з'явилося повідомлення про те, що в цьому році Росія почне будівництво нового екраноплану. Виявилося, що екраноплан, про який йшла мова, називається "Чайка-2". На сайті Центрального конструкторського бюро імені Алексєєва говориться, що екраноплани "Чайка-2" призначений для високошвидкісного "перевезення пасажирів та вантажів у морських прибережних районах", і, судячи з усього, цей екраноплан може використовуватися умовах низької температури і здатний здійснювати посадку на поверхню, покриту і снігом, і льодом. Можливо, саме завдяки цій особливості екраноплан "Чайка-2" має велике значення для Росії.

"Арктичний" сюрприз

В статті, опублікованій в 2018 році російським державним інформаційним агентством ТАСС, в загальних рисах говорилося про те, чому екраноплани настільки важливі. Як випливає зі статті, їх можна буде використовувати "для охорони Північного морського шляху. Вони можуть баражувати, закривати ці райони".

Арктика стає місцем, за присутність у якому зростає конкуренція, оскільки там відбувається танення льодів, і арктичні води довше не замерзають. І цілком можливо, що з часом вони будуть вільними від льоду весь рік. Це сприяло б активізації російського судноплавства, оскільки завдяки незамерзаючим водам можна було би значно скоротити маршрути в Північну Америку та Азію, а також це створило б сприятливіші умови для розвідки нафтогазових родовищ.

Новини за темою: Новий виток протистояння США і Росії в Арктиці як загроза початку холодної війни

Численні екраноплани з ракетним озброєнням могли б використовуватися як сили швидкого реагування для патрулювання нещодавно "розмороженої" російської Півночі. Або служити досить вагомим аргументом на користь того, щоб бути на достатній відстані від цього регіону під час конфлікту. Однак, незважаючи на те, що Арктика явно стає для Росії все важливішим регіоном, поки неясно, наскільки серйозно слід ставитися до проєкту будівництва цього екраноплану. Подивимося, що буде з новими "каспійськими монстрами".

Калеб Ларсон

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...