Росія і Саудівська Аравія готуються до нового нафтового протистояння: Чи повернеться цінова війна?

Al Jazeera
Al Jazeera

Одна з найпопулярніших арабських телекомпаній

Президент Росії Володимир Путін і король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд на офіційній церемонії зустрічі в Ер-Ріяд, Саудівська Аравія EPA-EFE

10 червня міністри країн ОПЕК+ повинні зустрітися і прийняти ряд додаткових рішень, необхідних для досягнення балансу на світовому ринку нафти. Однак між ключовими гравцями зберігаються протиріччя, які можуть призвести до нової цінової війни.

Про це пише Al Jazeera.

Країни-учасниці угоди ОПЕК+ про скорочення видобутку нафти готуються до зустрічі 10 червня, коли їм доведеться вибирати між продовженням поточних умов угоди або їх жорсткішим варіантом.

За словами Ольги Соловйової, автора статті, опублікованої російською "Независимой газетой", деякі країни вважають за краще продовжити до кінця року систему максимальних квот, які передбачають скорочення виробництва.

З іншого боку, противники цієї ідеї, включаючи Росію, воліють поступово збільшувати видобуток. Як вважають експерти, ці розбіжності можуть призвести до відновлення цінової війни між Ер-Ріядом і Москвою.

В минулий четвер ціни на нафту продовжували зростати, оскільки ціна серпневих контрактів на нафту марки Brent склала 35 доларів за барель. Це подорожчання вважається результатом заяв країн-учасниць угоди ОПЕК+ про продовження чинної угоди щодо скорочення видобутку після червня.

Угода про скорочення виробництва

У квітні учасники ОПЕК+ погодилися знову скоротити видобуток нафти на два роки. Угода передбачає, що обсяг скорочення в травні і червні складе 9,7 мільйона барелів на добу, а в другій половині року — 7,7 мільйона барелів. У період між січнем 2021 року і травнем 2022 року він знизиться до рівня 6 мільйонів барелів на добу.

Крім того, за умовами угоди, Росія і Саудівська Аравія скоротять видобуток в рівному обсязі, який складе 2,5 мільйона барелів на добу. Передбачається, що частка скорочень для кожної з них скоротиться до 2 мільйонів до кінця року, а в подальшому (до квітня 2022 року) — до 1,5 мільйона барелів.

На думку російського автора, ця угода поклала кінець ціновій війні між двома країнами, допомогла позбутися надлишків нафти на світових ринках, а також призвела до зростання цін на нафту марки Brent до 37,5 доларів у Лондоні в минулу середу, що на 70% більше в порівнянні з травнем.

Тим не менш, незважаючи на дію цієї угоди, міністри країн ОПЕК+ повинні зустрітися 10 червня і прийняти низку додаткових рішень, необхідних для досягнення балансу на ринку.

Новини за темою: Історичне нафтове перемир'я триватиме недовго: Коли війна за частку ринку відновиться?

Примітно, що головуючий в ОПЕК, Алжир, запропонував провести наступне засідання представників членів організації і їхніх партнерів 4 червня замість запланованих 9 і 10 чисел того ж місяця.

Російська позиція

Як очевидно, у сторін немає єдиної думки про майбутнє дворічної угоди. Наприклад, на початку травня Саудівська Аравія оголосила про добровільне скорочення виробництва, починаючи з наступного місяця, на 1 мільйон барелів на добу, а ОАЕ і Кувейт заявили про скорочення виробництва на 100 тисяч і 80 тисяч барелів.

Ряд інших країн, що беруть участь в угоді ОПЕК+, всерйоз обговорюють ідею збереження системи максимальної квоти скорочення видобутку на 9,7 мільйона барелів на добу до кінця вересня або 2020 року.

Однак російська позиція залишається неясною. Хоча президент Путін і наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Салман вказали на важливість спільних зусиль з реалізації угоди ОПЕК+ і розширення співробітництва в даному напрямку, насправді погляди сторін на майбутнє цього процесу представляються суперечливими.

За словами джерел у російському інформаційному агентстві ТАСС, міністр енергетики Олександр Новак обговорював це питання на зустрічі з нафтовими компаніями, і єдиної позиції серед них досі немає.

За повідомленням агентства "Інтерфакс", деякі компанії погодилися продовжити угоду ще на два місяці, у той час як інші вважають, що час вже в липні починати нарощувати виробництво. Згідно з іншими джерелами, Росія сповнена рішучості знизити скорочення видобутку в майбутній період, дотримуючись умов угоди ОПЕК+, підписаних в квітні.

Як вважають експерти, ринок турбує ця неоднозначність російської позиції в той час, коли спостерігається необхідність зберігати поточний рівень скорочень. Якщо попит на нафту продовжить збільшуватися в найближчому майбутньому, протягом другої половини року з'явиться дефіцит, що дозволить "переварити" обсяги, накопичені за останній період.

Цей сценарій можливий лише за умови, що країни ОПЕК погодяться продовжити максимально скорочувати видобуток, що прискорить відновлення ринку.

Тиск на Росію

Саудівська Аравія, зі свого боку, буде і надалі наполягати на продовженні угоди до кінця 2020 року, оскільки вважає, що підтримка низьких рівнів видобутку завдасть їй найменший збиток, з огляду на технології, використовувані у виробництві, та резерви сирої нафти в портах і сховищах, що дозволило б королівству задовольняти зростання попиту, не збільшуючи видобуток.

На думку деяких експертів, вирішення долі цієї угоди буде мати суто політичний характер, оскільки тиск на Росію з боку Саудівської Аравії і США з метою продовження терміну угоди значно зросте.

Путіну буде важко протистояти цьому тиску і відмовитися від продовження співпраці, оскільки це призведе до нової хвилі волатильності на ринку і падіння цін.

Таким чином, Росія може погодитися, наприклад, встановити свою частку скорочення видобутку на рівні 1,5 мільйона барелів на добу, хоча її поточне зобов'язання передбачає скорочення на 2,5 мільйона.

Ця різниця у видобутку в один мільйон барелів на добу, яку Росія відмовляється прийняти, може бути компенсована іншими країнами-експортерами нафти, включаючи Сполучені Штати.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...