Роки боротьби, політичних інтриг і криз: Як Британія виходила з ЄС

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Великобританія вступила в ЄС в 1973 році EPA-EFE

Велика Британія виходить зі складу Європейського Союзу після 47 років членства, стаючи першою країною, яка залишить цей економічний й політичний блок з моменту його заснування. Який шлях подолали британці до цього нелегкого рішення?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Час змахнути сльозу.

Сьогодні Велика Британія нарешті покидає Європейський Союз. Я вже думав, що не доживу до цього дня, настільки затягнутим, болісним і складним виявився цей процес.

Через 3 роки політичного паралічу, парламентсько-урядових чвар, конституційних спорів, партійних бунтів і вакханалії суспільно-політичних дискусій про майбутнє Британії, ми нарешті побачимо, як над британським парламентом спускають прапор ЄС.

Британія за ці 3 роки пережила більше, ніж за останні десятиліття.

- бойкот північноірландських націоналістів, через що 3 роки був паралізований парламент у Белфасті.

- зліт і падіння Джеремі Корбіна і лівого крила лейбористів, від багатообіцяючого лютневого виступу в Ковентрі в 2018 році до поразки на виборах у грудні 2019 року.

- розвал і об'єднання Консервативної партії, яка пережила три великі бунти, громадянську війну і масове побоїще після обрання Бориса Джонсона.

- стрімке сходження ліберал-демократів і Brexit-партії як третіх альтернативних сил і таке ж стрімке їх падіння. У першому випадку - через недалекоглядність, амбіції і недоговороздатність керівництва, а в другому - через зайву самовпевненість та угоди з консерваторами.

- багаторазове "вбивство" проєкту договору про Brexit Терези Мей, який помер у парламенті, але потім був відроджений Борисом Джонсоном в ході страшного ритуалу чорної політичної магії.

- емоційний крах уряду Терези Мей після тривалої облоги Даунінг Стріт-10 і небачених досі політичних кульбітів прем'єр-міністра між інтересами всіх довкола.

- фінальна битва всередині Лейбористської партії, під час якої корбіністи все-таки перемогли блеристів, кульмінацією чого став вихід з партії колишнього друга Корбіна - Тома Вотсона.

- парламентський провал і передвиборчий успіх Бориса Джонсона, якого Brexit виштовхнув на владний Олімп всупереч усьому.

- початок повномасштабної системної кризи у Великобританії, що охопила всі основні інститути влади, яка триває і понині. Вона буде головною спадщиною трирічної саги Brexit.

Я висвітлював цей процес майже 2,5 року. Більша частина моїх публікацій про Brexit зібрана на сайті LIGA.net, що стало вже традицією.

Я і далі буду писати про Британію. Просто так цю тему не залишу.

З офіційним виходом країни з ЄС ставити остаточну крапку я б не став.

Інституційна криза в Британії нікуди не зникла. А після Brexit може загостритися, адже проблеми, які лежать в його основі, не вирішені, а суспільство все також розколоте питанням Brexit.

А попереду - цілий рік перехідного періоду, за який Брюссель і Лондон повинні домовитися про умови майбутньої взаємної торгівлі.

Але це вже зовсім інша історія. А поки згадуємо, що відбулося за ці шалені 3 роки.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...