live

Річниця першого туру виборів президента: Як Зеленський перетворився на Порошенка 2.0

Данило Монін
Данило Монін

Експерт Інституту ліберальної економіки, співавтор пакета реформ "Вільна економіка"

П'ятий президент України Петро Порошенко обмінюється рукостисканнями з президентом України Володимиром Зеленським під час позачергової сесії парламенту в Києві EPA-EFE

Сьогодні річниця першого туру виборів, на яких Володимир Зеленський переміг, що дозволило йому отримати безумовну перемогу у другому турі. Настав час підбивати підсумки року, що минув. Чи з'явилася в Україні суб'єктна політика?

Про це пише Данило Монін на своїй сторінці в Facebook.

Порошенко 2.0

До мене дуже часто приходять в коментарі люди, які проголосували за Порошенка, з сарказмом висміюючи мій вибір і поточну ситуацію. Я їхній сарказм визнаю, але логіку не дуже. Спробую пояснити, що я маю на увазі. Давайте говорити відверто - Зеленський був шансом України на зміну політики. І народ України, рік тому, зробив свій вибір між тотальною безнадією подальші 5 років, яка асоціювалася з Порошенком, і темною конячкою Зеленським, яка розцінювалася як шанс на зміни. Я вважаю, що цей вибір був правильний. Між безнадією і шансом завжди вибирай шанс – а там буде як буде.

У той же час я дуже дивуюся логіці. Просто подивімося на факти. До кінця серпня виконавча влада була в руках Порошенка. У вересні Зеленський призначив молодий Кабмін, з облич, які дякували Порошенкові, або голосували за Порошенка на виборах, і єдиними фракціями, хто не голосував за відставку Кабміну Гончарука на початку березня, були партія Порошенка і "Голос". Тому за ідеєю ми спостерігаємо класичний дисонанс. Кабмін Гончарука проводив політику Порошенка, ухандохав економіку ще до входження в світову кризу, але громадяни, які голосували за Порошенка, замість того, щоб бачити в цьому позитив, тотально озлоблені на політику Зеленського …

Хлопці. Прокиньтеся. Мій головний висновок, який я можу зробити після року, – це те, що Зеленський виявився Порошенком 2.0. У нас не відбулося ані зміни економічної політики, ані зміни податкової політики, ані посадок, яких нам так щедро обіцяли з білбордів. Швидше навіть навпаки. Та політика затягування гайок, що проводилась Порошенком, була активно продовжена Зеленським. Національний банк – пов'язаний так само політикою меморандуму з МВФ, як за Порошенка. І взагалі, в цілому, весь порядок на економічну політику і навіть політику призначень на ключові посади нам продовжують диктувати ззовні. Голосування 30 березня 2020 року в Раді щодо звільнення єдиного непорошенківського міністра фінансів і повернення менеджера, який голосував за Порошенка на виборах, в пакеті з законами від МВФ – вкрай у цьому сенсі показове, по суті. У 2019 році менеджери Порошенка нас лякали дефолтом, якщо МВФ не дасть кредит. У 2020 році інші менеджери і депутати ВР від Зеленського займаються тим же – лякають: якщо не МВФ – то дефолт. Дефолт – це стан перманентного статусу держави, яка не в змозі прожити без кредитів і продовжує політику, за якої ті, хто при владі, отримують мільйони у декларації, а ті, хто без, – їдуть від безнадії в іншу країну.

Тому по закінченні року мій вердикт однозначний. Суб'єктної політики від української держави до найближчих виборів президента чекати абсолютно безглуздо. Тотальна безвихідь буде тільки наростати і посилюватися кризовими явищами. Я не є прихильником апокаліптичних сценаріїв для України в майбутньому. Нас однозначно врятують і дадуть продовжувати нескінченно політику життя невідповідно до коштів із роздутим і неефективним корумпованим державним апаратом, яким вкрай легко керувати. Але це однозначно не те, що бачили в Зеленському громадяни України, які проголосували за нього.

Тому загалом тут бачу три сценарії розвитку подій:

  1. Продовження виїзду з країни громадян, без перспектив у цій країні;
  2. Бунт на тлі нездатності держави впоратись з кризою та її проявами;
  3. Самостійний відхід з посади президента Володимира Зеленського і перезапуск процесів через вибори.

Все це негативні сценарії. Але, на жаль, для позитивних сценаріїв місця вже не залишилося.
Вони тільки в фільмах про Голобородька, які, очевидно, не будуть втілені…

Данило Монін

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...