Новини » Економіка Читать эту новость на русском

Рекордне зростання цін на електроенергію: Що відбувається на енергоринку?

Андрій Герус
Андрій Герус

Народний депутат України, очолив в Раді комітет з питань енергетики та ЖКГ

Фото з відкритих джерел

Останніми днями спостерігаємо різкий стрибок ціни електроенергії на ринку на добу наперед. Вчорашня ціна встановила рекорд із початку року - 1,64 грн, а сьогодні вже новий рекорд - 1,74 грн за кВт-год (базове навантаження або рівний графік). Що відбувається на ринку електроенергії?

Про це пише Андрій Герус на своїй сторінці в Facebook.

Про ріст ціни та дефіцити електроенергії

Але особливістю цього зростання є те, що на ринку почали зявлятися дефіцити електроенергії, чого не було весь останній рік.

Такі дефіцити в ОЕС України спостерігаються вже 3 дні:

  1. Середа, 11 листопада - дефіцит одну годину (18-а година);
  2. Четвер, 12 листопада - дефіцити вже три години (17-а, 18-а, 19-а);
  3. Пятниця, 13 листопада - дефіцити вже 4 години (17-20 години).

І саме рекордні ціни електроенергії були у ці дні 12-13 листопада.

Дефіцит означає, що обсяг заявок на купівлю перевищував обсяг заявок на продаж. Іншими словами покупець не міг купити на РДН потрібний обсяг електроенергії. Наприклад, на сьогодні на 18-у годину доби було не задоволено аж 16% заявок на купівлю електроенергії.

Вже відома ситуація із "Енергоатомом", який поки не запустив блоки №2 і №4 через проблеми із дозволом від Держатомрегулювання. Разом із тим є непрацюючі блоки і у теплової генерації, вчора були заявлені як "аварійний ремонт" 3 блоки теплової генерації (2 блоки Ладижинської ТЕС та 1 корпус Криворізької ТЕС). А на сьогодні вже така кількість виросла до 5 блоків, а саме 2 блоки Ладижинської ТЕС, 2 корпуси Криворізької ТЕС, 1 блок Запорізької ТЕС (всі група ДТЕК). У інших компаній, "Донбасенерго" та "Центренерго", всі блоки знаходяться у робочому стані.

Тож ми бачимо і тут кореляцію: виведено у аварійний ремонт додаткові блоки - більший дефіцит та вища ціна електроенергії.

Схожа, але ще гірша ситуація у Бурштинському енергоострові. 10 листопада дефіцит електроенергії складав 14 годин із 24 годин. У деякі години попит перевищував пропозицію у 12-13 разів. Хоча потужності лише однієї Бурштинської ТЕС вдвічі більші, аніж споживання Бурштинського енергоострову. І там рекордні ціни у ці дні.

У підсумку маємо ситуацію, коли в Україні:

  1. профіцит генеруючих потужностей;
  2. величезні запаси вугілля та газу (у 2 рази більші, аніж рік тому).

Але при цьому дефіцит електроенергії.

Як таке може бути? Таке може бути, якщо генеруючі потужності монополізовані і паливо/енергоресурси також монополізовані і у окремих гравців є занадто велика ринкова влада. Тоді дійсно може утворюватися профіцит палива, але при цьому бути дефіцит електроенергії. І такий дефіцит, зазвичай, супроводжується спекулятивним зростанням ціни.

Ситуація досить схожа до минулорічної, коли пішов імпорт, щоб погасити дефіцити та стрибок цін. І ще раз показує, що словесні домовленості "давайте купувати у своїх рідненьких по нормальних справедливих цінах" не діють, на жаль.

Вже цими вихідними у роботу запускається додатковий атомний блок і це має дещо стабілізувати ситуацію. Разом із тим зі своєі сторони поцікавлюся думкою Антимонопольного комітету щодо цієї ситуації, адже такі дефіцити е/е це серйозно.

P.S. Я знаю, що у я абсолютна влада, я - антимонопольний, уряд, міністерства, суди, правоохоронні, але якщо хтось нагадає про це у коментарях, то буду дуже вдячний).

Андрій Герус

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...