"Референдум" на виборчих дільницях: Юридичні наслідки опитування, ініційованого президентом

Ольга Айвазовська
Ольга Айвазовська

Координаторка Громадської мережі "ОПОРА"

kp.kg

Президент Володимир Зеленський анонсував проведення всеукраїнського опитування в день голосування на місцевих виборах 25 жовтня. Що про це каже законодавство?

Про це пише Ольга Айвазовська на своїй сторінці в Facebook.

Пустив президент хвилю з опитуванням, тому "запитуєте-віповідаємо".

Володимир Зеленський говорить у своєму ролику про опитування з 5 питань на дільницях 25 жовтня. Законність чи незаконність цих дій можна оцінювати наступним чином:

Дільниця - територія, на якій живуть виборці, включені до відповідних списків, що голосують в приміщенні для голосування. Члени комісій, спостерігачі, кандидати, медіа, виборці можуть бути присутні в приміщенні для голосування лише для реалізації власних прав, виконання передбачених законом обов'язків і лише на період, необхідний для цього. Наприклад, виборцю з цієї дільниці (території) не можна дати опитувальник в руки, щоб він стояв в приміщенні та опитував громадян. Також ніхто не має права незаконно втручатись в хід голосування, як і перешкоджати йому.

Відповідно, законних підстав для організації опитування в приміщенні для голосування немає. Такі дії матимуть негативний вплив на хід волевиявлення і не можуть бути допущені.

Новини за темою: Піар-кампанія місцевих виборів, або Навіщо Зеленському "референдум" 25 жовтня?

Якщо ж опитування проводиться на вулиці, то його можна організовувати і за методологією екзит-полів, і будь-яких інших форм репрезентативних/нерепрезентативних (політтехнологічних) заходів. Результати таких опитувань не мають ані ознак референдуму, ані юридичних наслідків. Тут найбільшої уваги заслуговує питання, кого саме опитуватимуть та як: тих, хто ще не проголосував і прямує до приміщення, чи тих, хто вийшов з приміщення. Якщо перших, то дуже важливим є сам зміст питань. Вони не можуть містити агітації або прихованого стимулювання голосувати за партію, політичним/ідейним лідером якої є президент. Якщо ж опитування проводиться на виході з дільниць, то зміст питань не впливатиме на голосування, а лише буде використаний з політичною метою.

Важливою є інформація щодо фінансування такого опитування: бюджетні кошти (цільове/нецільове їх витрачання), партійні (однозначно політтехнологічне завдання), громадське (афільовані ГО). Залежно від джерел можна давати більш широку оцінку цій політичній акції.
Тези президента, скоріше, наштовхують на думку, що з місцевих виборів ми одразу перекинемось в активність з національним референдумом, на який буде винесено 1 питання, що отримає найбільшу підтримку голосів 25 жовтня.

Ольга Айвазовська

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...