Реальна загроза для МКС й супутників: Щільність космічного сміття стає катастрофічною

CNN
CNN

Американський телеканал

Супутники і космічне сміття на орбіті Землі CC0 / Public Domain, European Space Agency

Зараз на орбіті знаходяться сотні тисяч, а може бути й мільйони одиниць космічного сміття. Воно не представляє особливої загрози для людей на Землі, але його загроза цілком реальна для величезної кількості активних супутників і для МКС. Як розв'язати цю проблему і чим все може скінчитися?

Про це пише CNN.

Експерти в області космічного руху стежать за двома об'єктами орбітального сміття, які, мабуть, мчать назустріч один одному. Мертвий радянський супутник і скинутий китайський ракетний прискорювач пройдуть в безпосередній близькості один від одного в цей четвер, крім того, існує невелика ймовірність їх зіткнення.

Ніхто точно не знає, чи зіткнуться вони, а прольоти на невеликій відстані в космосі відбуваються часто. Однак LeoLabs, каліфорнійська компанія, що використовує розташовані на землі радари, щоб стежити за космічними об'єктами, вважає, що ймовірність їх зіткнення становить 10% або навіть більше. Рівень ймовірності досить високий, але не унікальний, розповів CNN Business Генеральний виконавчий директор LeoLabs Деніел Сеперлі (Daniel Ceperley).

"Мертві супутники на величезній швидкості пролітають на відстані ста метрів один від одного по кілька разів на тиждень", — сказав Сеперлі. Компанія вирішила попередити про можливе зіткнення тільки тому, що обидва цих об'єкти досить великі. Якщо вони зіткнуться, то створять величезне поле з уламків, але вони знаходяться на тому рівні орбіти, який поки ще залишається відносно чистим. Крім того, за словами Сеперлі, компанія намагається розповісти людям про проблему космічного сміття.

Новини за темою: Зіткнення ближче, ніж здається: 50 найнебезпечніших об'єктів, що перебувають на навколоземній орбіті

За словами Джонатана Макдоуелла (Jonathan McDowell), астронома Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики, радянський супутник був запущений в 1989 році та використовувався для навігації. Його вага становить дві тисячі фунтів, а довжина — 55 футів. Ракетний прискорювач — це один зі ступенів китайської ракети Чанчжен ("Великий похід"), запущеної, найімовірніше, у 2009 році. Довжина сходинки — 20 футів. Обидва об'єкти більше не використовуються.

Моріба Джа (Moriba Jah), фахівець з астродинаміки Техаського університету в Остіні, вже довгий час намагається займатися тим же самим. За його даними, в кожен момент часу може трапиться десяток зіткнень. В цьому випадку, за його інформацією, радянський супутник і скинутий китайський ракетний прискорювач цього вечора пройдуть в 72 метрах один від одного і ризикують зіткнутися. Однак він не може точно оцінити ймовірність цього зіткнення.

Якщо ступінь ракети та супутник зіткнуться, то це буде першою подібною подією за десятиліття. Вже давно два об'єкти не стикалися в космосі випадково. Експерти в області космічного руху відчайдушно сподіваються уникнути такої ситуації.

Останнє таке зіткнення сталося у 2009 році, коли російський військовий супутник врізався в діючий супутник зв'язку, керований американською телекомунікаційною компанією Iridium. В результаті зіткнення утворилася величезна хмара осколків, більшу частину з яких не можна відстежити із Землі, настільки вони маленькі. Ці осколки все ще знаходяться на орбіті та загрожують іншим супутникам.

Зараз на орбіті знаходяться сотні тисяч, а може бути й мільйони одиниць космічного сміття, серед них скинуті ракетні прискорювачі, мертві супутники й уламки, що залишилися від демонстраційних запусків протисупутникових ракет. Все це сміття концентрується на досить низьких до поверхні Землі орбітах. Воно не представляє особливої загрози для людей на Землі, але його загроза цілком реальна для величезної кількості активних супутників різного призначення, серед них супутники, що відстежують погоду, вивчають клімат планети та забезпечують зв'язок. До того, сміття загрожує І Міжнародній космічній станції, де команди астронавтів працюють з 2000 року. Цього року МКС вже тричі доводилося коригувати орбіту, щоб не зіткнутися з космічним сміттям.

Новини за темою: Вибач, Маск: Астронавт НАСА відправиться на МКС на російському космічному кораблі "Союз"

Як пояснив Макдоуелл у Twitter, нове зіткнення може бути "дуже поганим". Воно може призвести до збільшення кількості космічних уламків на 10%, а можливо й 20%. Кожен новий осколок збільшує ймовірність нових зіткнень в майбутньому.

Більш того, воно може призвести до жахливої ланцюгової реакції, в результаті якої весь простір буде заповнено непроникним щитом зі сміття, а запуски нових об'єктів і дослідження космосу зупиняться.

Проблема полягає в тому, що космічний простір все ще майже нічим не регулюється. Останній загальноприйнятий Міжнародний договір про використання космічного простору не оновлювали вже п'ять десятиліть. Це призвело до того, що космічна галузь багато в чому сама себе контролює.

Останнім часом популярність ідеї глобальних супутникових систем зросла. Одна з них — Starlink, яку розробляє Ілон Маск. Все це призвело до нової хвилі суперечок про ризики перевантаженості орбіти об'єктами. Минулого місяця Генеральний виконавчий директор компанії Rocket Lab Пітер Бек (Peter Beck) розповів CNN Business, що завантаженість орбіти, яка зростає, призвела до того, що ракетам його компанії стало складніше виходити на орбіту, щоб доставити туди нові супутники.

У експертів в області космічного руху все ще немає точної карти об'єктів, які знаходяться на орбіті Землі, і це ускладнює ситуацію. Для відстеження можливих зіткнень використовуються державні та приватні сенсори, які знаходяться на Землі. З їх допомогою намагаються встановити точне положення всіх об'єктів, але здебільшого весь процес будується на припущеннях.

Якщо внести всю наявну інформацію про космічний рух в одну базу даних, фахівці зможуть скласти більш точну картину того, що відбувається. Однак, за словами Джа, компанії та уряди співпрацювати не поспішають.

Джекі Воттлс

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...