RCEP й новий економічний гегемон: Договір, який кардинально змінює баланс сил у світі

Ігар Тишкевіч
Ігар Тишкевіч

Експерт Українського інституту майбутнього

Онлайн-саміт країн Південно-Східної Азії (АСЕАН), в ході якого Китай і ще 14 держав Азіатсько-Тихоокеанського регіону (АТР) підписали угоду про створення "регіонального, всебічного економічного партнерства" (RCEP), 15 листопада 2020 року

Фото з відкритих джерел

В Азії створена найбільша в світі зона вільної торгівлі. Точніше, ЗВТ+ — режим економічної взаємодії держав регіону із захистом спільних політичних інтересів.

Про це пише Ігар Тишкевич у своєму Telegram-каналі.

Йдеться про всебічне регіональне економічне партнерство, яке створили країни АСЕАН (АSEАN) а також Китай, Японія, Південна Корея, Австралія і Нова Зеландія.

До останнього дня в підготовці ВРЕП брала участь Індія, однак, вона відмовилася підписувати фінальний документ. Окремою декларацією країни-учасниці підкреслили, що "двері для Делі" залишаються відкритими. Більш того, політика ВРЕП в найближчі роки буде спрямована на залучення Індії в це об'єднання.

Проте навіть без Індії ВРЕП (RCEP) стало найбільшою в світі зоною вільної торгівлі. Північноамериканська ЗВТ НАФТА (NAFTA), в яку входять США, Канада і Мексика, вже друга. ЄС - третя, з великим відривом. При остаточному оформленні ВРЕП (на повну імплементацію договорів піде близько 5 років) у світі з'явиться новий економічний гегемон. І це вже не США. Крім того, враховуючи об'єднання зусиль Японії, Південної Кореї та Австралії, Штати можуть втратити звання і технологічного лідера.

Новини за темою: Китай на порозі світового лідерства: Значення RCEP, найбільшої в світі торговельної угоди

За те, щоб цього не сталося, розгорнеться потужна боротьба. Перший "фронт" - участь Індії і, можливо в майбутньому, Ірану у ВРЕП. Другий "фронт" - гальмування створення нових політичних механізмів нового союзу. Третій - боротьба за вплив на треті держави. І тут варто згадати недавні заяви Сі Цзіньпіна, звернені до армії.

Глава КНР прямо заявив про більш активну роль країни на зовнішній арені і навіть закликав НВАК бути готовою до війни. Бойові дії навряд чи можливі, але Китай, забезпечивши собі стабільні умови в Азії, може сконцентрувати сили і ресурси на експансії в західному напрямку. І сьогодні це не тільки економіка - це наука, технології, політика і цивілізаційний підхід. У "європейської традиції", яка довгий час сприймалася як одна з необхідних умов успішного розвитку суспільства і держави, з'явиться потужна альтернатива.

Питання: що з цього таким державам, як Білорусь і Україна? На перший погляд, нічого - можна і далі милуватися глобусом своєї країни. Але, якщо подумати, змінюється баланс сил у світі. І обидві країни будуть однією із зон зіткнення інтересів. Це може створити додаткові точки напруженості. Але, з іншого боку, дати унікальні можливості для зростання економіки і забезпечення зовнішньополітичної стабільності на балансі інтересів глобальних гравців.

Ігар Тишкевич

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...