Радянське летюче морське чудовисько вирвалося на свободу

Popular Mechanics
Popular Mechanics

Популярний журнал про науку і техніку

Екраноплан "Лунь "- нескінченно красивий гібрид корабля і літака, довгі роки знаходиться на території військового заводу "Дагдізель" в Каспійському морі INSTAGAM/LANASATOR

Радянський екраноплан, який являє собою гібрид літака і корабля, колись запускав ракети з ядерними боєголовками. Тепер же через неправильне буксирування він лежить на мілині біля дикого пляжу.

Про це пише Popular Mechanics.

Екраноплан був унікальною машиною, яка могла парити прямо над поверхнею води. Радянський Союз став єдиною країною, що зважилася на експеримент з такими апаратами, але після закінчення холодної війни Росія відмовилася від цієї ідеї. Останній відомий екраноплан зараз лежить на мілководді на березі Каспійського моря.

Один з найбільш незвичайних транспортних засобів часів холодної війни — або будь-яких інших часів — було кинуто на одному з пляжів в Росії. Екраноплан являє собою гібрид літака і човна, здатний летіти за рахунок аеродинамічної подушки просто над поверхнею води. Коли його буксирували Каспійським морем, троси обірвалися, і в результаті він опинився на мілині поруч з диким пляжем.

Екраноплан являв собою спробу Радянського Союзу побудувати транспортний засіб, здатний пересуватися за рахунок ефекту екрану. Коли літак підлітає близько до землі, між крилом і плоскою поверхнею внизу створюється тиск повітря. В результаті під корпусом літака виникає повітряна подушка. Тим часом на низькій висоті кінцеві вихори істотно зменшуються, що призводить до зниження опору.

В епоху холодної війни Радянський Союз розробив великий, турбореактивний апарат, який завдяки ефекту екрану міг парити прямо над поверхнею води. Літальні апарати типу "Лунь" були сконструйовані таким чином, щоб вони могли парити всього в кількох сантиметрах над поверхнею води, а вісім турбореактивних двигунів дозволяли їм розвивати максимальну швидкість до 600 кілометрів на годину.

Така наднизька висота польоту давала радянським апаратам можливість перебувати нижче радіолокаційного горизонту ворожих військових кораблів доти, доки ці кораблі не опинялися в зоні досяжності шести ракет П-270 "Москіт" (за кодифікацією НАТО SS-N-22 Sunburn). Ці ракети, здатні летіти на гранично малій висоті (від 5 до 10 метрів) над рівнем води, могли розвивати швидкість до 3 Маха, вражати цілі на відстані 100 кілометрів і нести ядерну боєголовку. В результаті вони були здатні топити великі кораблі, в тому числі авіаносці ВМС США.

Новини за темою: Надсекретна атомна субмарина ВМС США з'явилася біля кордонів Росії

Сьогодні екраноплан класу "Лунь" лежить на мілководді поруч з диким пляжем Каспійського моря. Влітку його намагалися відбуксирувати з розташованої неподалік військової бази в музей, але щось пішло не так. Замість того щоб дістатися свого нового "будинку", екраноплан опинився на мілководді поруч з пляжем, де він вже встиг перетворитися на місцеву визначну пам'ятку.

За даними Forbes, екраноплан лежить на лінії прибою, а всередині нього вода. Місцеві жителі спробували витягнути його на берег, але не змогли. Лана Сатор прилетіла з Москви в Дагестан, щоб сфотографувати те, що є всередині екраноплана. Їй і її компаньйону вдалося потрапити всередину і зробити кілька фотографій.

Поки неясно, чи буде це унікальний корабель (або літак) коли-небудь доставлений в музей. Як пише Forbes, "якщо цей унікальний транспортний засіб розвалиться на частини під впливом природних сил, це стане справжньою трагедією для військової історії".

Кайл Мізокамі

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...