Привид стагфляції бродить світом: Чого очікувати Україні?

Юрій Костоглодов
Юрій Костоглодов

Керуючий партнер ICOM Capital

Професор економіки Школи бізнесу Штерна при Нью-Йоркському університеті і голова Roubini Macro Associates Нуріель Рубіні прогнозує "Дуже велику депресію" 2020-х років theins.ru

"Чорний лебідь" стагфляції Україну відвідає із силою фатальної неминучості. Нас чекає спад економіки, зростання безробіття, масові банкрутства та вельми відчутна інфляція.

Про це пише Юрій Костоглодов на своїй сторінці в Facebook.

28 квітня, всім відомий і дуже поважаний особисто мною Нуріель Рубіні в своїй статті "Насувається дуже Велика депресія 2020-х років" показав світу чергову зграю "чорних лебедів" у кількості цілих 10 штук. Не буду зупинятися на всіх, а поміркую лише про одного.

Рубіні переконаний, що монетизація бюджетного дефіциту, емісія грошей в умовах деглобалізації і протекціонізму спровокує негативні шоки на боці ринкової пропозиції і зробить стагфляцію практично неминучою.

Що таке стагфляція? Це поєднання двох, непоєднуваних в звичайних умовах, трендів – спад економіки відбувається одночасно з інфляційним зростанням, і до цього додається і зростання безробіття. Просто гримуча суміш!

Масштабно, світова економіка зіткнулася зі стагфляцією на початку 70-х років, під час енергетичної кризи. Коли 4-х кратне зростання цін на нафту фактично зупинило життя на якийсь період в розвинутих країнах, зростання цін на нафту потягнуло за собою ланцюжок зростання цін практично у всіх галузях. Світова економіка кілька років перебувала в стані стагнації, але з іншого боку саме ця криза є "класичним прикладом того, як криза змінює технологічний вигляд світової економіки. Дефіцит нафти призвів до того, що автомобільна промисловість, яка раніше не "заморочувалася" про витрату палива, почала випуск малолітражних автомобілів, у багатьох країнах розпочався випуск електроенергії на атомних станціях і, власне кажучи, було закладено технологічний базис розвитку на наступні 20-30 років. Таким чином, стагфляція – це структурна криза, фаза у розвитку економіки, в ході якої радикально змінюється якість і структура продуктивних сил.

Стагфляцію викликають до життя зовнішні фактори: цінові шоки – різке зниження або, навпаки, підвищення цін на сировинні ресурси, і/або хибна монетарна політика центробанку, і/або занадто активна участь держави в регулюванні виробництва і ринку праці.

Новини за темою: Зеленський: Україна терміново потребує фінансових ресурсів, щоб запобігти банкрутству

Рубіні пов'язує майбутню стагфляцію з величезною, близько 10 трлн дол емісією центробанків, спрямованою на пожвавлення економіки. Але у цієї емісії є і "зворотна сторона" – розкручується маховик інфляції, а в поєднанні з іншими факторами, деглобалізацією, протекціонізмом, об'єктивним "закриттям" економік практично у всіх країнах, ми бачимо "класичний" набір причин, що викликають стагфляцію. І ціновий шок на ринку нафтопродуктів, і розрив технологічних ланцюжків, і зупинку цілих економічних кластерів.

Коронавірус – не причина цієї ситуації, а лише тригер, "спусковий гачок", що запустив процеси, які показують "тонкі місця" у світовій економічній системі.

А що ж в Україні? На жаль, у суспільній свідомості переважає думка, що достатньо закінчити карантин і все само собою владнається. На жаль це не так.

По-перше, ми дуже сильно інтегровані в глобальну економіку через сировинний експорт та трудову міграцію. І всі катаклізми, які відбуваються десь там, неодмінно відгукнутися тут.

По-друге, останнім часом ми спостерігаємо цілий "букет" помилкових державних економічних рішень, у тому числі і в монетарній політиці, які задовго до пандемії запустили стагнаційні процеси в промисловості та експортних галузях. У поєднанні з незрозумілою фіскальною політикою це вже призвело до згортання ділової активності, власне, це ж відображено в рекордному падінні індексу ділової активності в квітні, яку заміряв НБУ, більш ніж на 30 пунктів.

По-третє, карантин запустив маховик інфляції і, хоча НБУ і показує зростання цін всього на 2,3% за березень, але квітневі виміри будуть відчутно вище. У перспективі ж 2-3 місяців, коли уряду доведеться фінансувати дефіцит бюджету, інфляція істотно зросте. Крім того, на зростання цін вплине і пост-карантинна реальність: нові вимоги епідеміологічної безпеки – це додаткові витрати.

Іншими словами кажучи, "чорний лебідь" стагфляції Україну відвідає із силою фатальної неминучості. На нас чекає і спад економіки, і зростання безробіття, і масові банкрутства, і вельми відчутна інфляція. Це – дуже неприємно і "боляче", але це – неминуче. Нам доведеться кілька років "боротися за виживання". І правильніше розуміти це вже зараз, ніж зіткнутися з неприємною несподіванкою. Але треба розуміти, що результатом такої глибокої структурної кризи є поява нової економічної моделі, нових технологій і трендів. І від кожного з нас залежить, чи зможе він знайти своє місце в цьому новому економічному світі. Дивимося на тренди, ловимо "хвилю", "вбираємо" інформацію та нові знання!

Юрій Костоглодов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...