Привид Першої світової війни в Лівії, або Ас-Сісі проти Ердогана

Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього

Бойові дії в околицях Тріполі, Лівія. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Одне з головних питань, яке багато задають у зв'язку з останніми подіями навколо Лівії -  чи відбудеться там єгипетсько-турецьке зіткнення?

Про це пише Ілія Куса на своїй сторінці в Facebook.

Так, з одного боку, можна припускати, що Абдель Фаттах Ас-Сісі, виступаючи на західному кордоні, в оточенні генералів і племінних старійшин, тупо блефував, розмірковуючи про ймовірність інтервенції до Лівії на стороні Халіфа Хафтара.

"Улюблений диктатор" Трампа дійсно частенько грає роль альфа-самця і мачо, намагаючись переконати всіх навколо, що він здатний на використання грубої сили та що він не генерал тремтячий, а фараонове право має.

Але, маючи за спиною послаблену економіку, обмежені фінансові ресурси, невирішений конфлікт з ісламістами у Синаї, провальні переговори з Ефіопією по дамбі "Відродження" на Нілі, Ас-Сісі намагається уникнути прямого конфлікту, здатного розхитати й без того напружений внутрішній порядок.

Однак з іншого боку, не варто недооцінювати його заяви.

Ситуація в Лівії має пряме відношення до безпеки Єгипту, особливо її західних кордонів. Враховуючи браві, агресивні та войовничі крики протурецьких триполітанських сил про те, що вони дійдуть до пірамід", в Каїрі не хочуть чекати поширення турецького впливу аж до свого порога.

Новини за темою: Зрив турецько-російських переговорів: Боротьба за Лівію та Сирію загострюється

Крім того, питання Лівії - це гроші. Конкретні енергетичні проєкти, які Єгипет мав намір реалізувати спільно з Ізраїлем, Грецією та Кіпром, якби не турецьке вторгнення до Лівії, яке заблокувало можливість побудувати газопровід EastMed в Європу.

А тепер, якщо Ердоган візьме Сирт і проб'ється до нафтових терміналів на північному сході, це ще більше посилить тиск на Єгипет і домінування Туреччини в геоенергетичних розкладах регіону.

Єгиптяни не для того вкладали мільярди доларів у буріння газових свердловин і будівництво платформ LNG в Дамієтті й Ідку, щоб тепер дивитися на те, як Туреччина розгортає багатства Східного Середземномор'я на пару з Тріполі, а їх робить аутсайдерами.

Ну й останнє - фінансування. За чутками, Емірати готові профінансувати потенційну військову операцію Єгипту в Лівії, і навіть накинути зверху пару-трійку ярдів доларів. Це вже, як мовиться, зовсім інша розмова, і єгипетський генералітет може серйозно розглянути цей варіант.

До того ж, давайте так.

У разі наступу протурецьких сил на схід Лівії, їм буде складніше, ніж Єгипту. Вони зіткнуться з тими ж логістичними проблемами, з якими зіткнувся Хафтар в Тріполі, і які недооцінив. Тому Єгипет буде однозначно мати перевагу перед триполітанськими силами, що наступають, а не навпаки.

Та й воювати до останнього ніхто не збирається. Єгипет використовують лише для того, щоб змусити Ердогана сісти за стіл переговорів, визнавши Сирт як останній рубіж оборони, та провести тут остаточну лінію розмежування. А далі - будуть спілкуватися про поділ сфер впливу на базі "Каїрські ініціативи", що, до речі, вигідно як для Єгипту, так і для Туреччини та Росії.

Ілія Куса

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...