live

Протести під ОП як лакмусовий папір падіння довіри до президента Зеленського

Ігар Тишкевіч
Ігар Тишкевіч

Експерт Українського інституту майбутнього

Протести під ОП заради захисту свободи слова й відміни посилення фіскального тиску на ФОПи Олег Богачук/Цензор.НЕТ

Рішення владної команди останніх місяців слабо виправдали надії базової групи підтримки президента Володимира Зеленського. Люди готові були б почекати ще кілька місяців, продовжуючи кредит довіри, але наступ почався вже на них.

Про це пише Ігар Тишкевич на своїй сторінці в Facebook.

Протести ФОПів і медійників як ознака кризи влади.

На Банковій, під вікнами Офісу президента України триває акція протесту підприємців, медійників, блогерів. Є партійні прапори, якщо пошукати, то можна знайти недавні заяви від політиків із закликами вийти. Однак в реальності сам протест позапартійний - на нього зібралися люди з абсолютно різною політичною позицією. І, на відміну від інших подібних акцій, ця може стати причиною великих проблем особисто для президента Зеленського.

Для того, щоб зрозуміти чому, досить звернутися до соціології дворічної давнини, коли суспільство розкололося на приблизно дві рівні частини. Одні напередодні виборів говорили про те, що керувати країною можуть люди з досвідом керівництва країною. Таких, за різними даними, було від 42 до 45%. І ті ж 42-45% висловлювалися за повне перезавантаження правлячих еліт, стверджуючи, що у владі потрібні абсолютно нові обличчя. Саме ця частина, яка виступала за перезавантаження, стала основою "феномена Зеленського". Його базова аудиторія, його виборець - це приблизно 30% виборців, які віддали голоси за Зеленського-кандидата в першому турі. Значна частина цієї групи - ті самі ФОПи, представники малого та середнього бізнесу, блогери - одним словом, міський середній клас. А 73% у другому турі - це вже протестне голосування, перетоки від інших кандидатів, які не пройшли у фінал.

Протести під ОП заради захисту свободи слова й відміни посилення фіскального тиску на ФОПи Олег Богачук/Цензор.НЕТ

Таким чином, рейтинг президента, його здатність впливати на процеси безпосередньо пов'язана з очікуваннями нової політики ключової групи підтримки - умовних голосів "першого туру". І ці люди не побачили послідовності і не побачили реалізації їхніх очікувань. Замість нехай болючих, але різких реформ (вони були готові затягнути пояси), йде реалізація, що набила оскому політики "протриматися сьогодні, а так як-небудь". Зрушень у сфері реформування системи, не зміни людей на посадах, не перерозподілу повноважень між відомствами, а саме реформування системи прийняття рішень, за рідкісним винятком, поки немає. Замість боротьби з корупцією отримуємо той же медійний шум, війну правоохоронців між собою і мізер результатів. Замість очікуваної реформи податкової системи ця сфера віддана на відкуп тим же людям, які її "реформували" з 2016 року. Влада, щоправда, зробила один крок - запропонувала "затягнути гайки". І помилилася. Затягування гайок базовий виборець міг би зрозуміти і прийняти в обмін на реальні плани переформатування системи. Точніше, плани і кроки. Замість цього спочатку пропонують батіг, а потім, висловлюючись в логіці пана Милованова, подумати про підтримку, наприклад, ФОПів.

Протести під ОП заради захисту свободи слова й відміни посилення фіскального тиску на ФОПи Олег Богачук/Цензор.НЕТ

В області медіа ідеї не набагато кращі. Створюючи політичні проблеми на порожньому місці завдяки провалам в комунікації, одкровеннями працівників Кабміну, Офісу президента у вигляді загрози сприймається медіаринок. І приймається рішення теж закрутити гайки. Це не працює, панове, оскільки є прекрасна приказка "нема чого на дзеркало нарікати, коли пика крива". Налагодь комунікацію, добийся виконання законів (у тому числі в галузі ЗМІ) і не будеш мати проблем з медійним полем. Але шлях наступу на граблі, мабуть, привабливий. Замість виправлення причин, що породили зростання негативу в інформаційному полі, "любі друзі" нового президента вирішили закрутити гайки, породжуючи нову хвилю невдоволення. На що вони сподівалися? На мазохізм медійників, які вийдуть з плакатами "вдар мене ще сильніше?"

Одним словом, ініціативи владної команди останніх місяців слабо виправдали надії базової групи підтримки Зеленського. Люди готові були б почекати ще кілька місяців, продовжуючи "кредит довіри", але наступ почався вже на них. І це викликало логічну реакцію - негатив. І шукати тут підступи політичних опонентів не варто - більшість присутніх однаково не сприймає прізвища політиків-пенсіонерів, що набили оскомину. Причина - власне бажання наступити на граблі.

Це ще не протести проти, це попередження Зеленському і "любим друзям" - далі буде гірше. Базовий виборець, на якому тримається рейтинг, який дає стійкість владі, готовий піти. Це ті самі 30%. А перетоки - вони і так втечуть. Далі, враховуючи бажання олігархічних груп відіграти позиції, буде погано - велика політична криза і перезавантаження влади. Теоретично, з "війни з олігархами" можна вийти завдяки системі "бояри погані", поступово оновлюючи Кабмін і за необхідності перезавантажуючи Раду. Але це можливо, якщо ти зберігаєш базовий електорат. А він тобі показує жовту картку.

І Володимиру Зеленському, так само як і його оточенню, краще буде почути попередження. Бо товариші навколо президента мають владу лише завдяки рейтингу лідера. Пиляти далі сук - боляче буде падати.

Ігар Тишкевіч

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...