Проєкт держоборонзамовлення-2020 ліквідує ракетну програму України

Юрій Бутусов
Юрій Бутусов

Журналіст, головний редактор сайту "Цензор. НЕТ"

Український комплекс крилатих ракет "Нептун"

zgurets.com

Сьогодні на засіданні Ради національної безпеки і оборони розглядається єдиний конкретний документ оборонного планування в Україні – Державне оборонне замовлення. Те, як цей ключовий документ написаний, викликає питання не тільки до компетентності відповідальних керівників. Якщо в такому вигляді ДОЗ буде прийняте, це буде не просто ганьба, це буде свідомий зрив ключових оборонних ініціатив.

Про це пише Юрій Бутусов на своїй сторінці в Facebook.

Проєкт ДОЗ, на жаль, згортає всі українські ракетні програми. Всупереч вимогам діючих оборонних програм, які ніхто не скасовував, не передбачається закупівля великої партії ракет "Вільха", не передбачається фінансування програми "Нептун". Без коштів ракетна програма просто помре, і всі унікальні досягнення останніх років будуть поховані. Всі країни світу розвивають тактичну та оперативно-тактичну ракетну зброю, реактивні системи залпового вогню. Згідно ДОЗ 2019-го року, за даними Цензор.Нет, було закуплено та поставлено на озброєння 100 ракет "Вільха". Але один залп однієї установки "Вільхи" - це 12 ракет. І програми передбачають закупівлю значно більшого числа ракет. Також необхідне фінансування потрібно і "Нептуну".

Ракетний комплекс з коригованою ракетою "Вільха" wikipedia.org

Не передбачаються кошти на закупівлю 155 мм гаубиць проєкту "Богдана", чисто символічні кошти виділені на закупівлю снарядів 152 мм для "Гіацинтів" і "Акацій", і 155 мм снарядів для "Богдана". В Україні зараз є два виробника снарядів, виробництво і технології ще не обкатані. У минулому році, за даними Цензор.Нет, на озброєння ЗСУ було поставлено 1300 снарядів вітчизняного виробництва. При цьому снарядів потрібно вже багато тисяч, тому що на складах залишився зовсім невеликий запас. Виробництво снарядів 152 мм і 155 мм Україні доведеться організовувати у себе, і це вимагає порівняльних випробувань, серйозного аналізу якості цих снарядів, технологій виробництва, і, зрозуміло, під усе це треба фінансування. Щоб виробництво цих снарядів було виправдане, необхідно було б замовити великі партії снарядів, які зараз в гострому дефіциті.

Абсолютно недостатнє фінансування виділяється на зв'язок. Реалізувати концепцію електронного поля бою без зв'язку, здатним передавати відеопотік, неможливо.

Не передбачається закупівля тепловізійних прицілів для керованих ракетних комплексів типу "Стугна", "Корсар", "Фагот". Держава витрачає десятки мільйонів доларів на закупівлю новітніх ракетних комплексів та ракет до них, але не оснащує основні системи озброєння для нічного бою.

Не закладені необхідні кошти для модернізації танків Т-64 за проєктом "Краб" з двигуном 6ТДФ, що унеможливлює розширення виробництва цих унікальних двигунів.

Немає системного підходу до однієї з ключових проблем – підвищення мобільності діючої армії.
Єдина стаття, яка фінансується максимально щедро – це закупівля двовісних 12-ти та 15-ти тонних бронеавтомобілів однієї приватної компанії, яка уміло себе лобіює. Планується закупівля понад 100 таких машин, жодна з яких, зрозуміло, в силу своїх характеристик і надлишкової маси, не є необхідною нашій піхоті – через слабку прохідність. Та й питання є до ціни.

Також планується закупити 24 польських бронетранспортера "Онцилла" - польську версію "Дозору". А самі "Дозори", так би мовити, оригінал, виявилися неконкурентоспроможними. Україна і в цьому питанні відмовляється від доопрацювання своєї власної техніки, воліючи фінансувати польський "оборонпром", який купив ліцензію "Дозору"! Яскравий приклад, як одна держава розвиває виробництво і компетенції, а інша держава здає одну за одною всі позиції. Що це, як не очевидний приклад порушення державних інтересів?!

Тактична бойова колісна машина "Дозор-Б". З 2013 року Польща виготовляє ліцензійну копію "Дозор-Б" під назвою Oncilla ("Онцилла"), які постачаються на експорт, в тому числі і в Україну wikipedia.org

При цьому командири батальйонів і рот, як і раніше, їздять на волонтерських машинах, гостра нестача БМП і БТР, цілі батальйони нашої бронетехніки мають дуже обмежену боєздатність.

Немає коштів на квадрокоптери і на авіаційні боєприпаси для них. Як і раніше все це будуть купувати волонтери за свої.

Держоборонзамовлення розробляє міністерство економіки, і зокрема, профільний заступник Світлана Панаіотіді. Держоборонзамовлення – це план виробництва і дослідно-конструкторських робіт на рік, в який включаються всі пріоритетні оборонні програми. Підкреслюю – це не касовий чек зі списком покупок, а сума оборонних програм.

Держоборонзамовлення-2020 діючі оборонні програми враховує максимум відсотків на 30.
В такому вигляді ДОЗ приймати не можна. Воно вимагає серйозних доопрацювань. Його ухвалення в такому брутальному вигляді покаже, що ніякої уваги до обороноздатності країни керівництво країни не виявляє. Думаю, самим розумним було б з боку Зеленського відправити проєкт на доопрацювання.

Україні потрібна розробка сучасної доктрини бойових дій, і проведення реформ, тому що в такому хаосі оборонна промисловість розвиватися не може, ми вбиваємо залишки оборонних підприємств. Недостатньо віддавати накази і доручення - треба будувати систему, приймати рішення, які буду наповнені логікою, а не особистими забаганками, зобов’язаннями та договорняками.

Юрій Бутусов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...