Правовий хаос: Як Україна опинилася на межі конституційної кризи

Віталій Журавський
Віталій Журавський

Український правознавець і політичний діяч

Мітинг "відправимо суддів-зрадників в Ростов" біля будівлі Конституційного Суду України, учасники вимагали відставки суддів КСУ suspilne.media

Законопроєкт №4288 "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" в авторстві президента набув ефекту бомби.

Про це пише Віталій Журавський на своїй сторінці в Facebook.

На волоску від політичної страти!

Зупинюсь не на політичному, а лише на юридичному аналізі цього документа. Отже, відповідно до статті 6 Конституції України, державна влада в країні поділена на законодавчу, виконавчу і судову. За Основним законом, судова влада є незалежною і суверенною. Тому втручання в її діяльність президента, законодавчої та виконавчої влади, як і оцінка судових рішень, що вступили в законну силу, є протиправними і карається в кримінальному порядку. Це, зокрема, передбачено статтями 344, 376 Кримінального кодексу.

Президент наполягає не виконувати рішення Конституційного Суду від 27 жовтня 2020 року і вважати діючими положення Кримінального кодексу і закону про запобігання корупції, які судом визнані неконституційними. Таким чином, гарант Конституції ігнорує приписи Конституції, відповідно до яких закони, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення судом рішення.

Стаття 151 КУ чітко вказує, що "рішення та висновки, ухвалені Конституційним судом України, є обов’язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені!"

Зеленський пропонує перекреслити ці засадничі конституційні положення і у волюнтаристський спосіб помножити Конституцію на нуль.

Новини за темою: Ситуація навколо КСУ як спроба державного перевороту

Зеленський пропонує перетворити Верховну Раду в якийсь специфічний і особливий судовий орган, наділивши його неконституційними повноваженнями оцінки судових рішень.

В історії України такого ще не було. Жоден із президентів не видавав законопроєктів, які мають усі ознаки конституційного перевороту. Це перша і цинічна спроба зламати конституційні засади української держави.

Президент України втягує парламент в антиконституційну аферу, пропонуючи парламенту припинити повноваження усього складу Конституційного суду.

Одначе за Основним законом, Верховна Рада таким правом не наділена. Припинення повноважень і звільнення суддів КС здійснюється у порядку, встановленому статтею 149 -1 Конституції. Для того, щоб звільнити будь-якого суддю, за це має проголосувати щонайменше 2/3 суддів. Це норма Конституції! Щоб змінити цей порядок, треба змінити Конституцію.

Згідно з статтею 8 КУ: "Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй".

По суті своїми діями Зеленський демонструє, що він перетворюється в своєрідного монарха, наділеного функціями законодавчої, виконавчої і судової влади.

З цієї конституційної кризи заради збереження держави та інститутів влади потрібно виходити виключно в правовий спосіб.

Ініціатива президента веде до політичної кризи, делегітимізації конституційних органів влади, правового хаосу. Ми реально зіткнулися зі спробою відвертої узурпації державної влади, яка є злочином проти держави і тягне за собою відповідальність у вигляді 10 років позбавлення волі та повної конфіскації майна (стаття 109 Кримінального кодексу).

Володимире Олександровичу! Ви своїми діями створити всі підстави для початку процедури імпічменту. Схаменіться і зупиніться! І негайно позбавтеся тих порадників, хто втягує Вас особисто і країну в цю небезпечну авантюру. Ви на волоску від політичної страти!

Віталій Журавський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...