Повторити на біс: Зеленський вже забув про свої п'ять питань і готує нові

Наталія Лебідь
Наталія Лебідь

Журналістка, публіцистка, райтерка, кореспондентка 112

 
В президентській команді не виключають нових опитувань колаж РБК-Україна

Не встигли охолонути урни після першого президентського опитування, як у Володимира Зеленського подумують про повторення цього досвіду. В кожному разі, депутатка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук – в захваті від експерименту і вже придумала, як можна проводити його на постійній основі. 

Ефект "пошуку трусів"

"Такий інструмент прямої демократії – правильна і хороша річ, і тепер потрібно подумати, як його закріпити. Наприклад, це може бути голосування в додатку "Дія", – каже вона. Кравчук додає, що "опитування великої кількості респондентів – це спосіб звірятися в режимі реального часу". Хоча, підкреслює депутатка, таке звіряння "не матиме юридичних наслідків". 

Але того, що опитування "не матиме юридичних наслідків", схоже, не розуміє її колега по фракції Олександр Корнієнко. Номінальний глава партії "Слуга народу" говорить про імплементацію результатів опитування так, ніби був проведений цілком законний референдум – із дотриманням всіх правил та букви закону.

У Зеленського доволі швидко порахували результати опитування і дійшли висновку, що громадяни переважною більшістю голосів підтримали всі президентські ініціативи. Хоча в експертному середовищі взагалі не вірять в те, що папірці із "п’ятьма питаннями" хтось рахував та аналізував.

"Опитування було проведено настільки косо, криво та невдало, що над ним люди навіть не сміялися, а ігнорували з жалощів. Нічого ж не було зрозуміло – хто оплачує, хто організовує, хто проводить… Жодної методології. Не опитування, а його імітація… І якщо такі опитування хочуть проводити і надалі, то що тут скажеш… Це як мати небезпечну хворобу – знати про її симптоми, знати про потребу в лікуванні, але нічого не робити і сподіватись, що якось минеться. Але не минеться – результат тут передбачуваний", – коментує політолог Кирило Сазонов.

Новини за темою: Погрози, образи і бійки: Як пройшло опитування Зеленського?

І все-таки в президентській команді не виключають нових опитувань. Чому? Це – впертість, недалекоглядність чи свідоме ігнорування "симптомів небезпечної хвороби"?

Відповідь на це питання дає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

"Річ у тім, – каже він, – що депутати від "Слуги народу", які будуть коментувати події 25 жовтня, почнуть виправдовувати президентське опитування в будь-якому разі. Бо критикувати його – означає рити собі політичну могилу. Інших варіантів, окрім того, щоб заявляти, як чудово все пройшло, власне, не залишається".

Експерт додає: для президентської партії це опитування дійсно було рятівною соломинкою, бо без нього на вибори прийшло б ще менше людей. Тут треба дивитися закриту соціологію – яка, напевно, є у розпорядженні президентської партії. Тобто для Зе-команди, на думку Петренка, провалу як такого не було, вона його не відчуває.

Таким чином, у тому вигаданому світі, де перебуває владна команда, і справді все чудово. Опитування провели, всі зауваження проігнорували, якісь результати отримали, привід розгорнути законодавчу активність набули…

11-річна дитина опитує українців Facebook / Ірина Геращенко

Хоча, як говорить Сазонов, "можливо, це не більше ніж самонавіювання. Мовляв, ми круті, у нас все вийшло, повторимо іще. Може бути й таке… Бо коли дружина застає тебе із коханкою, головне – це вчасно натягнути труси і все заперечувати".

Однак в трусах чи без трусів, головне зараз – довести свою "потенцію" чи то пак здатність бути корисними соціуму, особливо після того, як він висловив думки з тих питань, які хвилювали владу.

Між волевиявленням та його втіленням

"Мені цікаво зараз, що у президента робитимуть з отриманими відповідями, – зазначає Петренко. – По корупціонерах навіть говорити не буду – це популізм чистої води, бо якби було бажання зробити покарання жорсткішим – достатньо було б внести зміни до Кримінального кодексу. Але питання про канабіс – чи буде внесений відповідний закон? Питання про Будапештський меморандум – що буде робити президент в ситуації, коли більшість підтвердила право України на її "безпекові гарантії"?

"Особливо смішно, – продовжує політолог, – звучить обіцянка Корнієнка почати з "імплементації" питання про скорочення парламенту до 300 депутатів. Але ж ви вже розглядали це питання! То що, тепер все починається спочатку? Вчергове запускається одне й те саме?".

Проєкт закону про скорочення депутатського корпусу до 300 "одиниць" і справді вже був розглянутий парламентом. Своє перше читання законопроєкт № 1017 пройшов ще у лютому. А відтак пройшов і апробацію у Конституційному Суді: КСУ дав йому добро, тож можна було виносити цей документ на друге читання. Тоді чому цього не було зроблено і досі?

Насправді зовсім не тому, що в країні – коронавірус, який Корнієнко ні з того ні з сього приплітає до долі законопроєкту №1017. А тому, що під час першого читання за нього проголосували 236 народних депутатів, а потрібно (для остаточного затвердження) не менше 300 голосів, адже йдеться про зміни до Конституції.

Але у фракції "Слуга народу", схоже, пишуть свою альтернативну історію. І пов’язують скорочення кількості депутатів вже не з лютневим голосуванням, а з опитуванням, проведеним у жовтні. Мовляв, чекали тільки "волі народу", аби затвердити ці зміни. Однак якщо і після опитування число депутатів не скоротять, це остаточно підірве довіру до владної команди.

"Будь-які опитування в подальшому будуть ще більшою мірою проігноровані населенням. Бо якщо не будуть реалізовані оці п’ять питань, то який сенс мені як виборцю підходити до опитувальників і брати їхні анкети? Адже і минулого разу моєю думкою знехтували…" – підводить риску Богдан Петренко.

Втім, голова партії вже анонсував "хід" всім питанням.

"Якоїсь, скажімо, авральної історії, що зараз треба терміново по цих питаннях готувати п’ять законів абощо – я думаю, не може бути. Але поступово ми обов'язково так чи інакше дамо хід всім тим питанням, які люди підтримали. Почнемо зі скорочення кількості народних депутатів. Я думаю, що це питання, можливо, є на горизонті цієї сесії Верховної Ради, яка буде тривати до лютого", – сказав Корнієнко.

Як все слід було зробити

А його колега – керівник Центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов – вважає, що ідея президентського опитування сама по собі поганою не є. Тобто задум у неї добрий, а от виконання – не витримує жодної критики.

"Треба було ще рік тому приймати законопроєкт про консультативну соціологію. Це, до речі, дієвий інструмент, який в Європі активно використовують. Тільки треба, аби цим займалися професіонали, а не ті, хто вчора торгував на ринку, а сьогодні стоїть з урною "5 питань". Різниця – в дрібницях, як ви розумієте…" – говорить він.

"Загалом людям подобається, коли з ними радяться, – це вам будь-який соціолог підтвердить. Але робити це слід фахово – без присмаку політтехнологічних фокусів. Між іншим, мова про законопроєкт про консультативну соціологію йшла ще тоді, коли Рада працювала в "турборежимі". Але потім про нього чомусь забули", – продовжує Золотарьов.

Однак виправляти помилки ніколи не пізно, переконаний він. І творчо розвинути задум президента Зеленського – не пізно так само. Бо "навіть якщо до організації цього опитування виникли досить серйозні запитання, це не означає, що треба відкидати принцип консультативної соціології. Але дізнаватися про такі опитування треба не за тиждень, а хоча б за 45-60 днів", – каже експерт.

І от "якби все було б зроблено правильно, це могло б додати "слугам народу" ще декілька відсотків на виборах", – вважає Золотарьов.

Але зроблено все було так, як зроблено. Як слушно говорить Богдан Петренко, зараз "питання ВІД президента перетворюються на питання ДЛЯ президента". Інтерв’юери помінялися місцями, і відповідати доведеться "гаранту Конституції". Ба більше: нині "фідбек" команда Зеленського отримує не лише з боку громадян та політичних опонентів, але й зі сторони міжнародних інституцій. Так, зокрема, Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) вказало українському лідеру на те, що він попросту використав на виборах свій адмінресурс.

"Можемо відзначити, що опитування, яке було ініційоване президентом Володимиром Зеленським, що проходило поруч з виборчими дільницями в день виборів і яке було профінансовано його політичною партією, а також стосувалося відповідних ініціатив, які зараз вводить його Офіс, створювало дещо неправомірну політичну перевагу", – зазначили в БДІПЛ.

Та ще й докинули навздогін, що президентська ініціатива "розмила кордони між державою і політичною партією". 

Одним словом, на Заході сформулювали до президента України свої власні "п’ять питань". Чи то пак п’ять претензій. І черга відповідати на них – тепер його.

Наталія Лебідь

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...