Повторне зараження COVID-19: Про мутацію вірусу та зникнення імунітету

Science
Science

Журнал Американської асоціації сприяння розвитку науки

EPA-EFE

Авторитетний науковий журнал Science аналізує низку випадків повторного зараження COVID-19. Їх стає все більше, і вчені намагаються зрозуміти, в чому справа. Імунітету, що виникає, недостатньо? Він швидко зникає? Або, може, сам вірус мутує і стає ще небезпечнішим?

Про це пише Science.

В кінці червня у Санні де Йонг (Sanne de Jong) з'явилися нудота, задишка, біль у м'язах і нежить. Спочатку вона думала, що це наслідки COVID-19, яким вона заразилася навесні.

17 квітня 22-річна де Йонг здала аналіз на коронавірус, який дав позитивний результат. Слабо виражені симптоми зберігалися у неї близько двох тижнів. 2 травня вона знову здала аналіз, і результат був негативний. Вона встигла попрощатися з бабусею, яка вмирала, і повернулася на роботу в роттердамську лікарню, де проходила стажування.

Але коли у неї знову з'явилися симптоми, лікар запропонував дівчині повторно пройти тест. "Повторна інфекція так скоро — це дивно, але можливо", — сказав докторка де Йонг, яка до того часу знову втратила нюх і страждала від болю в животі та діареї.

3 липня їй подзвонили з муніципальної служби охорони здоров'я і повідомили, що результат тесту знову позитивний. "Ви жартуєте!" - вигукнула дівчина.

Вчених дуже цікавлять такі випадки. Вони рідкісні, але їх стає все більше. Повторна інфекція свідчить, що імунітет від COVID-19 може бути слабким і досить швидко зникає. Небезпека не тільки в тому, що пацієнти, які видужали, ризикують знову захворіти: ми не знаємо, як довго майбутні вакцини зможуть захищати людей.

Новини за темою: Десять помилок при COVID-19, які погіршують стан здоров'я хворого

"Всі хочуть знайти відповідь на питання, чи буде друга інфекція в більшості випадків протікати більш важко, ніж перша, - говорить Дерек Каммінгс (Derek Cummings), що вивчає динаміку інфекційних хвороб у флоридському університеті. - І прагнуть дізнатися, що́ повторна інфекція може нам розповісти про імунітет від SARS-CoV-2 в цілому".

Південнокорейські вчені вперше повідомили про можливі повторні зараження в квітні, але офіційно такий діагноз підтвердився лише 24 серпня. 33-річного чоловіка в березні лікували в госпіталі Гонконгу від легкої форми SARS-CoV-2, а 15 серпня у нього знову виявили інфекцію під час обстеження в гонконзькому аеропорту, коли він повернувся з поїздки до Іспанії. З тих пір офіційно підтверджено не менше 24 випадків повторного зараження, проте вчені кажуть, що насправді їх набагато більше.

Щоб підтвердити повторне зараження, у пацієнта повинен бути двічі позитивний результат тесту на ПЛР з безсимптомною перервою в один місяць. Але вірусолог Шанталь Рескен (Chantal Reusken) з голландського Національного інституту охорони здоров'я та навколишнього середовища пояснює, що другий тест теж може бути позитивним, якщо у пацієнта в дихальних шляхах зберігаються залишки вірусної РНК, що не репліцирується від першої інфекції через одночасне зараження двома вірусами або тому, що вірус вдалося придушити, але не знищити повністю. Тому більшість наукових журналів хочуть побачити дві повні послідовності вірусів від першої і другої хвороби, які істотно відрізняються одна від одної. Про це розповідає гематолог з Бірмінгемського університету Пол Мосс (Paul Moss). "Планка дуже висока", говорить він. - У багатьох випадках генетичного матеріалу просто немає".

Але навіть якщо є, багатьом лабораторіям не вистачає часу і грошей, щоб ґрунтовно зайнятися цим. В результаті кількість генетично доведених повторних інфекцій у багато разів менша за підозри на повторне зараження. В самій тільки Голландії 50 таких випадків, у Бразилії — 95, в Швеції — 150, в Мексиці — 285, а в Катарі — як мінімум 243.

Новини за темою: Як довго людина, яка хворіє на COVID-19, може інфікувати інших?

Друга інфекція у гонконзького пацієнта протікала легше першої. Імунологи підозрювали, що так воно і буде, тому що перша інфекція створює певний імунітет. Це допомагає пояснити, чому повторні зараження трапляються досить рідко, говорить молекулярний вірусолог Марія Олена Ботацці (Maria Elena Bottazzi), що працює в Бейлорському медичному коледжі і в дитячій лікарні Техасу.

У майбутні два місяці повторних заражень може стати більше, якщо ті, хто перехворів, раніше почнуть втрачати свій імунітет. Повторні зараження чотирма коронавірусами, що викликають звичайну застуду, відбуваються в середньому через 12 місяців, що недавно довела команда дослідників на чолі з вірусологом Лією ван дер Хок (Lia van der Hoek) з Медичного центру Амстердамського університету. Ван дер Хок вважає, що у COVID-19 може бути така ж закономірність.

"Думаю, нам краще підготуватися до хвилі повторних інфекцій, яка підніметься в найближчі місяці", — говорить вона. Це погані новини для тих, хто досі вірить в колективний імунітет від природних інфекцій, додає вірусолог. А ще це тривожний сигнал для майбутніх вакцин.

Інші вчені налаштовані не так песимістично. Дія антитіл може значно ослабнути за кілька місяців, особливо якщо у пацієнта легка форма захворювання, але іноді вони все одно ефективні. Нейтралізуючі антитіла, а також b-клітини пам'яті і Т-клітини здаються досить стійкими як мінімум пів року, про що йдеться в роботі, опублікованій в попередній версії 16 листопада. "Величезній кількості людей це напевно на багато років допоможе уникнути госпіталізації в разі захворювання і важкої форми хвороби", — розповів "Нью-Йорк таймс" провідний автор цієї роботи Шейн Кротті (Shane Crotty) з Інституту імунології в Ла-Хої.

А ще є натяки на те, що люди, які важко перехворіли COVID-19, мають найбільш сильний імунітет, як і у випадку з двома іншими серйозними захворюваннями, що викликаються коронавірусом, — атиповою пневмонією і близькосхідним респіраторним синдромом. В обох випадках рівень антитіл настільки високий, що імунітет зберігається до двох років. А відповідь Т-клітин на атипову пневмонію можна виявити навіть пізніше. Оскільки імунний захист такий стійкий, "я вважаю, що більшість випадків повторного зараження будуть безсимптомними", говорить фахівець з інфекційних хвороб Антоніо Бертолетті (Antonio Bertoletti), що працює в Національному університеті Сінгапуру. За його словами, заразитися повторно навіть корисно, адже так "ви будете і надалі зміцнювати і тренувати імунну систему".

Але далеко не всі зафіксовані на сьогодні повторні інфекції протікають в м'якій формі. "Ми спостерігаємо різні комбінації", - говорить Рескен. Коли хірург з Ріо-де-Жанейро Лусіана Рібейру (Luciana Ribeiro) захворіла вдруге, хвороба протікала набагато важче. У перший раз вона заразилася в березні від колеги, симптоми були слабо виражені, і незабаром після цього тести дали негативний результат. Через три місяці у жінки знову виникли симптоми коронавірусної інфекції. Вона не відчувала запахів під час прийому їжі, але не стала відразу здавати аналізи, вважаючи, що у неї є імунітет. Однак жінка почала все більше втомлюватися і попросила зробити їй комп'ютерну томографію. "Вона показала, що половина моїх легенів уражена, - розповіла Рібейру. - Рентгенолог сказав, що це безумовно COVID-19. Я не повірила, але тест дав позитивний результат".

Рібейру думає, що повторно її заразив пацієнт у відділенні інтенсивної терапії, де вона працює, і що друга хвороба могла бути набагато серйознішою, бо під час медичної процедури до неї в легені потрапила повітряно-крапельна суміш із високим вмістом вірусів. Але у неї є й інша теорія: "можливо, за цей час вірус став більш небезпечним".

Поки немає доказів того, що вірус мутує, стаючи більш патогенним, і мутації допомагають вірусу обходити імунітет. Але нещодавно вчені зі шведського медичного центру в Сіетлі опублікували попередні дані дослідження і висловили припущення, що мутації існують. Вчені розповіли про людину, яка заразилася в березні, а через чотири місяці захворіла знову. Другий вірус мав мутацію, поширену в Європі. Вона викликає невеликі зміни в шиповидному білку вірусу, що допомагає йому проникати в людські клітини.

Хоча вдруге симптоми у пацієнта були слабшими, експерименти з нейтралізації показали, що антитіла, що з'явилися в зв'язку з першим вірусом, із другим вірусом борються досить слабо. Автори відзначають, що це може мати важливі наслідки для програм вакцинації.

А деяких вчених турбує ще один сценарій, за якого другий епізод захворювання може стати гіршим. Це відбувається в разі, якщо невдала імунна відповідь на першу інфекцію посилює другу відповідь. Наприклад, при лихоманці денге антитіла, що утворюються у відповідь на початкову інфекцію, допомагають вірусам денге і вірусам інших серологічних типів проникати в клітини, що викликає більш важку, іноді смертельну другу інфекцію. За деяких інших хвороб перша інфекція призводить до появи неефективних антитіл і Т-клітин, що перешкоджає ефективній відповіді вдруге.

У роботі, опублікованій нещодавно китайськими вченими, говориться, що у пацієнтів із дуже важкою формою першої інфекції COVID-19 можуть бути неефективні антитіла, так що вони схильні до повторної інфекції у такій же важкій формі. Але поки спостереження за пацієнтами, які повторно заразилися, не дають підстав стверджувати, що при COVID-19 хвороба посилюється, хоча і виключити це вчені не можуть. Вакцинація від деяких хвороб теж може пізніше погіршувати стан пацієнта. Відомо, що виникають ускладнення від вакцин проти денге і респіраторно-синцитіального вірусу у людини, а також проти коронавірусних захворювань у кішок. Але, за словами Каммінгса, поки немає ніяких вказівок на те, що майбутні вакцини від COVID-19 можуть викликати такі ускладнення. "Попрацювавши з денге, я можу сказати, що емпіричної основи для посилення хвороби просто немає, а у денге вона дуже сильна", — сказав Каммінгс.

Взяті у де Йонг зразки вірусу в обох випадках секвенували в лабораторії Рескен. Результат виявився несподіваним. Послідовності не були ідентичними, але між ними стільки подібностей, що вірусолог Гаррі Веннема (Harry Vennema) заявив: "напевно, в квітні вірус у неї зник не повністю і в червні став знову реплікуватися". "Після першої хвороби у мене був сильний стрес через смерть бабусі, - каже де Йонг. - Може, це позначилося на моїй імунній системі".

У цьому випадку у неї була несправжня повторна інфекція, хоча Веннема каже, що великої різниці немає, тому що в обох випадках імунна система не змогла дати захисну відповідь. Його лабораторія виявила принаймні один подібний випадок, і це свідчить, що деякі непідтверджені повторні інфекції насправді є результатом відновлення вірусу першої інфекції.

Інші коронавіруси теж можуть викликати стійкі інфекції, повідомляє Стенлі Перлман (Stanley Perlman) з Університету Айови. У 2009 році його колектив довів, що мишачий коронавірус, що викликає енцефаліт, може зберігатися в організмі і тривалий час викликати імунні відповіді, навіть якщо не реплікується. В опублікованому 5 листопада дослідженні група американських вчених показала, що SARS-CoV-2 може зберігатися в кишечнику кілька місяців. Вони припустили, що такими стійкими інфекціями і пояснюються симптоми, які зберігаються надзвичайно довго і турбують перехворілих COVID-19.

Де Йонг має деякі з цих симптомів. Вересневі аналізи дали негативний результат, і у дівчини високий рівень антитіл. Значить, вона захищена принаймні на кілька місяців. Проте у неї є скарги на проблеми з шлунково-кишковим трактом, втому і порушення когнітивних функцій. Де Йонг каже, що її випадок повинен стати застереженням для тих, у кого був вірус і хто після хвороби вважає себе невразливим. "Будь ласка, будьте обережні. Ви можете знову захворіти", - попереджає вона.

Йоп де Врізе

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...