live

Постріл по горобцях, або Як пік захворюваності на COVID-19 в Україні зведе всі жертви нанівець

Кущ Олексій
Кущ Олексій
Пішохід проходить повз дисплея, який показує інформацію про токійські фондові ринки Nikkei (C), New York Dow (R) і Shanghai (L) в Токіо, Японія EPA-EFE

Якщо пік захворюваності на коронавірусну інфекцію COVID-19 ще не минув й буде, наприклад, в середині літа, то всі ті економічні жертви, які були принесені на вівтар боротьби з пандемією, стануть пострілом по горобцях. Чи дієвий план уряду відносно виходу з карантину?

Про це пише Олексій Кущ на своїй сторінці в Facebook.

Економіка зазнає важких втрат і з "боями" залишає один сектор за іншим, але чи виправдані ці жертви?

Будь-яка модель входження в карантин економіки і виходу з нього – це похідна від базової епідеміологічної моделі. А остання розробляється на підставі системного масиву первинної інформації, яку збирає державна епідеміологічна служба або інші уповноважені інституції, можливо навіть приватні. Головне, щоб на виході влада отримала реальну картину того, що відбувається.

Якщо мова йде про пандемію, то одне з ключових завдань влади – це проведення масового тестування по всіх регіонах і соціальних групах, щоб визначити географічні, соціальні та секторальні вогнища захворювання. Потрібно було робити до сотні тисяч тестів на день. І на підставі цієї інформаційної бази розробляти національну модель карантину: які підприємства і де закривати, які види транспорту обмежувати, а які – ні. Складати національний графік захворювань – з піком, плато, зниженням.

Масове тестування необхідно і для розробки моделі виходу економіки з карантину, адже ці дані чітко показують, де зберігається "червона зона" небезпеки, де вже засвітився "жовтий", а де вже і "зелений" і можна пом'якшувати карантинні обмеження.

Приміром, у тій же Російській Федерації для виявлення 291 тисячі хворих було зроблено 7,1 млн тестів, тобто приблизно 24 тести на одного хворого, а у нас на 17 тисяч хворих – близько 130 тисяч тестів, тобто до 8 тестів на одного хворого. Це говорить про те, що у нас тестування проводиться вузько і ніяк не відображає реальний масштаб пандемії в країні.

Новини за темою: Шведська стратегія проти коронавірусу скоро стане всесвітньою

Країни, що пройшли масове тестування, чітко знають, коли у них був пік і коли можна виводити економіку з карантинної сплячки. А коли був пік в Україні? У квітні, після Великодня, після 9 травня? Чи праві ті, хто кажуть, що наша пандемія пройшла непоміченою для уряду реформаторів у січні-лютому? Або вона нас ще чекає попереду?

Єдиному санітарному лікарю країни, ймовірно, хочеться думати, що все вже було. А якщо ні? Якщо план виходу з карантину, що складається з "п'яти кроків", розроблений на базі "довідника Стеля", і пік буде в середині літа, наприклад в червні/липні, що тоді? Повторно закривати економіку на карантин? Але "Болівар не витримає двох". В цьому випадку всі ті економічні жертви, які були принесені на вівтар боротьби з пандемією, виявляться пострілом по горобцях.

Як зазначав великий економіст Йозеф Шумпетер, "політичної зрілості не можна досягти без розуміння, що заходи, яких вживають в економіці, – це теж політика". У нинішніх умовах це означає, що у нас є лише один шлях: вирішення поточних проблем за допомогою вивірених тактичних кроків та впровадження найбільш ефективної стратегії розвитку. Після коронавірусної ми вступимо в нову економічну війну, причому або самі, або нас "вступлять".

Масштаб викликів формує і масштаб відповідей на них. У свій час США подолали Велику депресію за допомогою формування при президентові ефективного "мозкового центру", що включає найкращих економістів країни. Щоб не повторювати помилки минулих років, коли в країні функціонувало кілька бездарних і імпотентних за утворюваними смислами "центрів", така точка з'єднання колективного інтелекту повинна складатися не з "однодумців-підспівувачів", які тиражують вже збанкрутілі на Заході сенси, а з представників різних, часом протилежних концепцій розвитку економіки.

Країні потрібна якісна дискусія, а не компіляція чужого досвіду, тим більше що зважаючи на "інноваційний" характер нинішньої кризи, досвіду як такого і немає. Ну і без Архітектора, який сформує на основі ідей "мозкового центру" нову економічну парадигму для розвитку країни, нам теж не обійтися.

Найближчим часом уряд планує запустити в Україні масове тестування. Логічно було б розробити модель виходу з карантину на підставі цих даних, попутно застосувавши ефективні фінансові механізми амортизації кризи для населення та бізнесу. Або закрити очі і сподіватися на велику міць радянської БЦЖ. І здається, що влада вже вибрала другий варіант…

Олексій Кущ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...