Поставити хрест на "Північному потоці-2": Шість способів, як Німеччина може заморозити проєкт газопроводу

Politico
Politico
Трубоукладчик Пасьянс швейцарсько-голландського підрядника Allseas Group, який прокладає трубопровід "Північний потік - 2" EPA-EFE

У Німеччини є безліч варіантів на випадок, якщо вона вирішить спробувати зупинити реалізацію газопроводу "Північний потік-2", але всі вони спричинять певні витрати.

Про це пише Politico.

Німеччину все частіше закликають переглянути її рішення про підтримку російського газопроводу "Північний потік-2", проте такий крок може накликати на Берлін юридичні, фінансові та політичні проблеми.

Німеччина довгий час стверджувала, що цей газопровід протяжністю в 1230 кілометрів, яким щорічно по дну Балтійського моря можна буде поставляти в Європу додаткові 55 мільярдів кубічних метрів російського газу, — комерційний проєкт, геть не політичний.

Однак розумність такої позиції викликає все більше сумнівів після отруєння лідера російської опозиції Олексія Навального.

На цьому тижні канцлер Німеччини Ангела Меркель, очевидно, змінила свою думку й заявила про можливість зупинити будівництво цього газопроводу: "Поки я не прийняла остаточного рішення з цього питання".

Однак самотужки Німеччина мало що може зробити, щоб блокувати завершення будівництва газопроводу, не порушивши при цьому європейських законів і не зіткнувшись з багатомільярдними позовами про відшкодування збитку, які обов'язково подасть компанія Nord Stream 2 — її головний офіс в Швейцарії, але вона повністю належить російській державній компанії "Газпром".

Новини за темою: Чому й хто боїться російського газопроводу "Північний потік-2"

Тим не менш, Німеччина може з легкістю відступити убік і дозволити іншим зробити за неї всю брудну роботу, спостерігаючи за тим, як труби недобудованого "Північного потоку-2" повільно гниють на дні Балтійського моря.

Нижче наведено шість можливих варіантів дій - і їхні наслідки.

1. Відкликати видані дозволи на будівництво газопроводу

Дозволи на будівництво "Північного потоку-2" видали два німецькі регулятори.

Управління гірничого нагляду Штральзунда, яке схвалило плани будівельних робіт в територіальних водах Німеччини вздовж континентального шельфу, належить до землі Мекленбург-Передня Померанія, що рішуче підтримує будівництво газопроводу.

На території цієї федеральної землі розташований порт Мукран, якому в серпні троє американських сенаторів від Республіканської партії пригрозили введенням "нищівних" санкцій. У відповідь на це парламент землі прийняв пропозицію, в якій він підтвердив своє прагнення до завершення будівництва трубопроводу "Північний потік-2" і підкреслив, що "шантажу немає місця у світовій торгівлі".

Мануела Швесіг (Manuela Schwesig), прем'єр-міністр федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія, активно виступає за те, щоб розділяти цей газопровід і питання міжнародної політики.

Змусити федеральну землю Мекленбург-Передня Померанія відкликати дозволи на будівництво з політичних причин буде вкрай складно.

Є ще Федеральне морське і гідрографічне агентство, яке видало дозвіл на проведення робіт у водах ексклюзивної економічної зони Німеччини. Це агентство діє незалежно від держави, тобто Берліну буде важко чинити на нього тиск.

В обох випадках відкликання дозволів з політичних причин надасть компанії Nord Stream 2 можливість подати позови на Німеччину на підставі договору до Енергетичної Хартії, який обидві країни підписали. Цей договір покликаний захищати такі інвестиції, як цей газопровід, від дискримінації і гарантувати, що проєкти, які отримали дозволи, не будуть згорнуті з непередбачуваних політичних причин.

Суми компенсації в разі початку розглядів можуть скласти приблизно стільки, скільки коштує сам газопровід, тобто близько 9,5 мільярда євро. А якщо судді вирішать включити в суму компенсації ще й упущену вигоду, то вона виросте ще більше.

2. Спостерігати за тим, як неурядові організації, що займаються охороною довкілля, будуть оскаржувати видані дозволи в суді

Німецькі політики можуть зробити крок убік і поспостерігати за тим, до чого призведуть вже розпочаті судові розгляди.

Неурядова організація Deutsche Umwelthilfe подала позов про скасування чинного дозволу, виданого управлінням гірничого нагляду Штральзунда. У позові сказано, що в оцінці впливу на навколишнє середовище, що є основою для видачі дозволу, необхідно взяти до уваги нові наукові дані про те, що витоки метану, які сприяють глобальному потеплінню, є значно вищими, ніж вважалося раніше. Ця організація вважає, що будівництво газопроводу необхідно заморозити аж до остаточних результатів перевірки і що цей проєкт несумісний з кліматичними цілями Німеччини.

Управління гірничого нагляду Штральзунда вже відмовилося переглядати своє рішення самостійно, але Вищий адміністративний суд Грайфсвальда, який займається цією справою, може винести іншу постанову.

3. Видати національне обмеження на імпорт російського газу

Чинний в Німеччині закон про зовнішню торгівлю і розрахунки дозволяє вводити обмеження на зовнішню торгівлю, "щоб гарантувати реалізацію ключових інтересів безпеки Федеративної Республіки Німеччина або запобігти порушенню мирного співіснування націй".

Цей закон також можна використовувати у відповідь на загрозу, "що стосується якогось окремого випадку", - можливо, отруєння Навального, - але будь-які вжиті заходи повинні бути пропорційними (вводитися на певний час, зазвичай на період в шість місяців), і вони повинні бути підкріплені вагомими аргументами.

Цей закон можна застосувати щодо "Північного потоку-2". Його також можна використовувати проти першого "Північного потоку", що вже працює, якщо Німеччина захоче продемонструвати свою позицію і заблокувати потоки газу, не торкнувшися при цьому "Північного потоку-2".

Однак це пов'язано з певними проблемами.

Всередині країни німецький суд може відзначити таку заборону, пославшись на брак вагомих аргументів, — або якщо він вирішить, що вжиті заходи є непропорційно жорсткою відповіддю. Саме так і сталося в грудні 2019 року, коли адміністративний суд Франкфурта скасував обмеження на продажі Саудівської Аравії бронеавтомобілів — обмеження, яке було введено у відповідь на вбивство журналіста Джамаля Хашоггі (Jamal Khashoggi).

Тоді суд дійшов висновку, що загроза для зовнішніх відносин Німеччини була недостатньо серйозною, враховуючи, що інші країни не стали вживати подібних заходів. Продовження тимчасових обмежень теж опинилося під питанням через вимоги про дотримання пропорційності.

Обмеження, які будуть визнані законними, не потягнуть за собою позовів про компенсацію з боку компаній, зачеплених цими обмеженнями. Але якщо їх вважатимуть незаконними, компанії зможуть вимагати компенсацію збитку.

На рівні Євросоюзу поки залишається незрозумілим, чи може Німеччина самостійно блокувати приплив газу в Європу - або ж такі обмежувальні заходи є виключною прерогативою Євросоюзу відповідно до статті 215 Договору про функціонування Європейського Союзу.

4. Дозволити американським санкціям поховати "Північний потік-2"

Німеччина навряд чи зіткнеться з якимись конкретними ризиками, якщо вона просто не буде противитися американським санкціям, які вже діють.

Вашингтон ввів санкції, спрямовані проти робіт з укладання труб, а в грудні він так налякав швейцарсько-датську компанію Allseas, що вона відмовилася прокласти труби останньої 150-кілометрової ділянки, щоб завершити будівництво газопроводу.

Коли раніше в цьому році два пов'язані з "Газпромом" кораблі попрямували в порт Мукран, Держдепартамент США включив "Північний потік-2" в закон про санкції 2017 року. Американські сенатори також включили розширення до санкцій 2019 року в законопроєкт про бюджет, який має зворотну силу і голосування по якому відбудеться до кінця цього року. Ці два документи дадуть можливість вводити санкції проти будь-якої з тих 120 компаній в десятці європейських країн, які захочуть вести бізнес з "Північним потоком-2".

Німецькі політики підняли галас у пресі в зв'язку з передбачуваним посяганням на суверенітет Німеччини і Євросоюзу, однак в політичному сенсі їм може бути вигідно дозволити Дядечкові Сему зробити всю брудну роботу за них.

5. Наполягти на введенні санкцій на рівні Євросоюзу

Це найбезпечніший варіант, тому що він гарантує, що Німеччина буде не сама.

Європейській Раді потрібно буде одноголосно проголосувати за введення санкцій, і до теперішнього часу головною перешкодою була позиція Німеччини, яка рішуче підтримувала цей проєкт.

Але якщо Берлін змінить свою позицію, інші члени Євросоюзу, чиї компанії беруть участь в будівництві "Північного потоку-2", можуть наслідувати її прикладу. Фінсько-німецька компанія Uniper, німецька Wintershall, австрійська OMV, французька Engie і британсько-голландська Shell інвестували по 950 мільйонів євро в цей газопровід.

Минулого тижня прем'єр-міністр Італії Джузеппе Конте (Giuseppe Conte) заявив, що його країна - яка теж довгий час співпрацювала в Росією в сфері енергоресурсів, - проголосує з питання про санкції так само, як проголосує Берлін.

Санкції на рівні Євросоюзу теж повинні бути достатньо обґрунтованими і являти собою пропорційну відповідь на дії Росії, щоб не допустити розглядів у європейських судах.

6. Відмовити "Північному потоку-2" у видачі фінальних дозволів

Навіть якщо Німеччина і Євросоюз не вдадуться до додаткових заходів, "Північний потік-2" може зіткнутися з безліччю проблем в процесі отримання ліцензії на роботу.

Якщо компанії Nord Stream 2 вдасться завершити будівництво трубопроводу, їй буде потрібно знайти компанію, яка не побоїться американських санкцій і проведе остаточну перевірку виконаних робіт. "Газпрому" також доведеться виконати вимоги оновленої Газової директиви Євросоюзу, зробивши так, щоб газ продавала одна компанія, а експлуатувала газопровід інша, - це буде вирішувати енергетичний регулятор Німеччини.

Європейська комісія вже попередила "Газпром", що будь-які кроки, які можна буде розцінити як спроби обійти вимогу директиви, - наприклад, передача газопроводу у власність будь-якої дочірньої компанії "Газпрому", - будуть відкинуті.

Америка Ернандес

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...