live

Побиття палицями і смертна кара: Як у світі змушують громадян дотримуватися карантину

Ірина Шостак
Ірина Шостак

Журналістка

Поліцейський б'є палицею чоловіка, який вийшов на вулицю після введення карантину REUTERS

Штраф до 170 тис. гривень та позбавлення волі строком від 5 до 8 років - таке покарання за порушення правил карантину маємо в Україні. А що в інших країнах світу?

На тлі поширення коронавірусу в світі уряди багатьох країн приймають ряд обмежувальних заходів, намагаючись протистояти китайській інфекції: відбувається закриття закладів громадського харчування і ТРЦ, призупиняється навчання в школах і університетах, обмежується рух транспорту і забороняється вихід з будинків без крайньої необхідності. В основному всі обмежувальні заходи схожі, але кожна з країн, враховуючи можливості і кількість інфікованих, має свої особливості.

А смертну кару не хотіли?

Китай (4-е місце рейтингу країн за кількістю випадків зараження новим коронавірусом) потроху відроджується після жорстких заходів у боротьбі з вірусом, зокрема в місті Ханган (одна з найбільш постраждалих в ураженій епідемією провінції Хубей) відновлює роботу громадський транспорт. Так само відновлюється робота громадського транспорту і для жителів Уханя (повинні пройти реєстрацію, щоб скористатися ним). Проте влада країни не поспішає знімати обмеження, більш того, вводять кілька нових заборон, які покликані захистити громадян від ще одного можливого спалаху захворювання. Зокрема:

  • З 28 березня влада тимчасово заборонила в'їзд у Китай іноземних громадян, навіть якщо вони мають візи або дозвіл на проживання.
  • Триває повний карантин для провінції Хубей: місто Ухань та інші населені пункти закриті для в'їзду/виїзду; всім жителям заборонений вихід та пересування по вулицях без спеціальної перепустки, за винятком працівників комунальних і медичних служб, правоохоронних органів і кур'єрських компаній; відкрито всього 115 туристичних об'єктів рівня "А", які будуть працювати з дотриманням жорстких протиепідемічних заходів;
  • З 23 березня всі літаки міжнародних рейсів, які направляються у Пекін, спочатку прибувають в одне із 12 міст (Шицзячжуан, Тяньцзінь, Тайюань, Хух-Хото, Шанхай, Цзінань, Циндао, Наньцзин, Лоян, Далянь, Чженчжоу і Сіань) для первинної перевірки пасажирів та оформлення в'їзних документів. Після проходження необхідних процедур пасажири, які успішно пройшли певні перевірки, будуть повертатися до літака, який доставить їх у Пекін, для проходження 14-денного карантину у спеціально визначених готелях.
  • Впроваджуються комплексні санітарні обмеження та медичний контроль в окремих регіонах: регулярна перевірка температури у мешканців при вході/виході в житлові комплекси, магазини і місця загального користування; постійна дезінфекція приміщень; заборона на вхід до житлових комплексів тих, хто в них не проживає;

За порушення норм карантину громадянам загрожує ув'язнення терміном від 10 років до довічного ув'язнення. Більш того, для пацієнтів, у яких підтверджений випадок коронавірусної інфекції, але вони відмовляються від карантину та лікування, добровільно порушуючи режим ізоляції, передбачена найвища міра покарання — страта (вона загрожує і тим, хто під час епідемії нападає на медпрацівників, завдаючи тяжкі тілесні ушкодження). Також у Кримінальному кодексі передбачено покарання за корупцію під час епідемії і розповсюдження контрафактних ліків.

Штрафи як примус

Болгарія. У країні введено надзвичайний стан. На цей період всі заклади громадського харчування, дитячі садки, школи, університети (перейшли на дистанційну форму навчання), ТРЦ та інші розважальні заклади закриті. Однак транспорт у країні продовжує працювати у звичному режимі.

За порушення умов карантину передбачені штрафні санкції (до 25 тис. доларів) і ув'язнення терміном до 5-ти років.

У країні з населенням понад 7 млн осіб зареєстровано 359 випадків зараження, з них 8 — летальні. Одужали 17 осіб.

За порушення санітарних заходів у боротьбі з епідемією в Аргентині також передбачено ув'язнення терміном від 6-ти місяців до 2-х років і адміністративне покарання (штраф у розмірі від 5 до 100 тис. доларів), якщо поширення вірусу пацієнтом здійснювалося не навмисне. За умисне ж поширення вірусу — ув'язнення від 3-15 років.

У країні з населенням понад 44 млн осіб зареєстровано 966 випадків зараження, з них 24 — летальні. Одужали 228 осіб. (Тут і далі статистика на ранок 31 березня, - Ред.)

Чехія. Влада країни ввела обов'язковий карантин для всіх громадян, які повернулися з Італії. За його порушення передбачено адміністративне покарання (штраф до 130 тис. доларів).

У країні з населенням понад 10 млн осіб зареєстрований 3001 випадок зараження, з них 23 — летальні. Одужали 11 осіб.

Влада Ізраїлю карає порушників умов карантину (ізоляції протягом 14-ти діб) термінами ув'язнення до 7 років. Серед нових обмежень заборона на вихід з дому на відстань більше 100 метрів. Винятком є відновлення запасів продуктів харчування, лікарських засобів, а також терміновий візит до лікаря.

У країні з населенням близько 9 млн осіб зареєстровано 4695 випадків зараження, з них 16 — летальні. Одужала 161 людина

Для того щоб ефективніше боротися з коронавірусною інфекцією, влада Південної Кореї внесла поправки до міри покарання порушників умов карантину. Тепер замість 2,4 тис. доларів порушник повинен віддати до 8,2 тис. доларів або ж ризикує потрапити до в'язниці на термін до 1 року.

У країні з населенням близько 52 млн осіб зареєстровано 9786 випадків зараження, з них 162 — летальні. Одужали 5408 осіб.

Одні з найбільш жорстких заходів по боротьбі з поширенням вірусу приймаються італійською владою. В Італії (2-е місце) закриваються школи, університети, театри, музеї, басейни, забороняються масові заходи: від футбольних матчів до весіль або навіть похорону.

Штрафи за порушення умов карантину збільшилися до 3000 євро (були 400 євро). А за порушення карантину з симптомами коронавірусу передбачено тривалий термін ув'язнення (до 21 року).

У країні з населенням понад 60 млн осіб зареєстровано 101 739 випадків зараження, з них 11 591 — летальні. Одужали 14 620 чоловік.

Німеччина (5-а позиція рейтингу) з 23 березня введені більш жорсткі норми карантину, зокрема забороняють збиратися в публічних місцях групами більш ніж двоє людей. Винятком є родини і люди, що проживають спільно. Крім цього, необхідно обмежити до мінімуму контакти з іншими людьми і дотримувати дистанцію в 1,5 м від найближчої людини в громадських місцях. Виконання норм повинно контролюватися адміністративними органами та поліцією. Порушення карається штрафами (від 5 тис. євро до 25 тис. євро). Приміром, є штраф за організацію пікніка — 250 євро кожному з учасників, за організацію спортивних заходів — 1000 євро.

У країні з населенням близько 83 млн осіб зареєстровано 66 885 випадків зараження, з них 645 — летальні. Одужали 13 500 чоловік.

У Франції (6-е місце) з 17 березня діють жорсткі обмеження щодо переміщення громадян. Зокрема, для того, щоб вийти на вулицю, при собі треба мати спеціальний формуляр, який обґрунтовує це переміщення.

Процедура пред'явлення французьким поліцейським спеціального формуляра EPA-EFE

Порушення карається штрафом у 135 євро, при повторному порушенні протягом 15 днів штраф буде збільшено до 200 євро. Через подібні заборони деякі європейці вдаються до хитрощів і купують собак, адже тільки з допомогою цих улюбленців можна законно прогулюватися вулицями. Завдяки цій лазівці притулки повідомляють про позитивну динаміку збільшення кількості тварин, що мають будинок (в 4 рази, як повідомляє американський притулок Lucky Dog).

У країні з населенням близько 67 млн осіб зареєстровано 44 550 випадків зараження, з них 3 024 — летальні. Одужали 7 927 осіб.

Більш того, в Іспанії (3-е місце списку; уряд країни запровадив 15-денні обмеження на пересування, оголосивши надзвичайний стан) працює служба по оренді собак.

За порушення норм карантину в країні передбачений штраф у розмірі від 100 євро до 30 тис. євро.

У країні з населенням близько 47 млн осіб зареєстровано 87 956 випадків зараження, з них 7 716 — летальні. Одужали 16 780 осіб.

Рішення про введення надзвичайного стану прийняла і президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. За її словами, хоч ця міра може здатися поспішною та надмірною, краще ввести її зараз, коли в країні ще мало випадків зараження, ніж чекати, поки почнеться епідемія, і ситуація погіршиться.

Таким чином, в країні введено 14-денний карантин для всіх громадян, які повертаються з країн найбільшого ризику, заборонено рух маршрутних таксі, всі міністерства і відомства переведені на дистанційний режим роботи, закриті державні дитячі сади, призупинено пересування громадян через кордони з Азербайджаном, РФ і Вірменією, а також заборонений в'їзд іноземних громадян.

Штрафні санкції за порушення умов карантину стартують від 909 доларів.

У країні з населенням близько 4 млн осіб зареєстровано 103 випадки зараження. Одужали 20 чоловік.

Схожі норми діють і в Великобританії (8-е місце), де крім заборони збиратися у громадських місцях більш ніж двом особам, діє також заборона залишати місце проживання без особливої потреби (дозволені причини пересування – похід за продуктами, в аптеку, робота, медичний напрям, невідкладні справи). Порушення карається штрафом у 60 фунтів (66 євро), і за кожне таке порушення штраф подвоюється.

У країні з населенням понад 66 млн осіб зареєстровано 22 141 випадок зараження, з них 1408 — летальні. Одужали 135 осіб.

Палицею по спині

В Індії також діє подібна заборона, однак втілена вона більш жорсткими методами. З 26 березня в країні діє режим повної ізоляції, що забороняє залишати будинки без гострої необхідності (уряд країни поширює пам'ятки про можливості замовлення провізії онлайн). За словами прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді, ця міра схожа на комендантську годину, навіть більш жорстка, але вимушена.

Де-юре за порушення умов карантину передбачені адміністративні штрафи та термін ув'язнення від 1 до 3 років (залежно від штату). Однак де-факто весь світ вже бачив, до яких заходів вдаються поліцейські у випадках порушення режиму ізоляції — змушують порушників присідати на вулицях або ж влаштовують "карантин з-під палки" (побиття громадян палицями).

У країні з населенням близько 1,4 млрд осіб зареєстровано 1 251 випадок зараження, з них 32 — летальні. Одужали 102 людини.

Незважаючи на протизаконний метод боротьби з порушниками, ця міра покарання застосовується і у Чечні, про що повідомляють кілька телеграм-каналів РФ, зокрема Baza. На фото та відеоматеріалах чітко видно чеченських силовиків з поліпропіленовими трубами, які, за словами місцевих жителів, використовуються для "виховання порушників" карантину.

Зокрема, з 29 березня жителям республіки заборонено покидати свої будинки, за винятком походів в магазин чи аптеку, а також пересуватися без масок. Оскільки масок на всіх не вистачає, влада закликає шити їх самостійно. І хоча на практиці маємо зовсім інше, на папері за порушення вимог карантину передбачається адміністративне покарання.

В республіці з населенням понад 1,4 млн осіб зареєстровано 10 випадків зараження.

А що на рахунок Африки?

До карантинних заходів вдаються і на найспекотнішому континенті світу - Африці. Континент істотно відстає від решти світу в боротьбі із захворюванням, адже тільки 21 березня, тоді коли випадки інфекції були зафіксовані щонайменше в 30 країнах Африки, влада пішла на рішучі дії (в цей час від спалаху інфекції вже почав відновлюватися Китай).

У ПАР закрилися шахти і заклади громадського харчування, Демократична республіка Конго закрила на карантин тільки столицю Кіншаса (закрита для в'їзду і виїзду, жителі отримали розпорядження не виходити з будинків протягом 4 днів).

Група вчених з Сорбонни та інших університетів Європи в дослідженні, опублікованому в лютому в науковому журналі Lancet, зазначила, що африканські країни мають обладнання для вимірювання температури на пунктах пропуску, завдяки тому, що вже переживали подібні події (епідемія лихоманки Ебола в 2013-2016 роках).

Однак, у той час як влада Танзанії (в країні з населенням близько 58 млн осіб зафіксовано 19 випадків інфекції, з них 1 є летальним) закрили всі навчальні заклади і скасувала спортивні змагання, а президент Руанди Поль Кагаме перший серед лідерів континенту оголосив про повне закриття кордонів і введення карантину, в сусідній їм Республіці Бурунді триває національний чемпіонат з футболу. При цьому, варто зауважити, що Бурунді (населення 11,8 млн чоловік), на відміну від Руанди (у країні з населенням 12,2 млн осіб зафіксовано 70 випадків захворювання), залишається однією з країн, де випадків коронавірусної інфекції не зафіксовано.

В соцмережах пишуть, що таке положення справ в країні через відсутність коштів на закупівлю тест-систем, тобто там просто не фіксуються випадки захворювання, але влада Бурунді оголосила подібні новини фейковими, зазначивши, що в республіці зупинені заняття в школах, а всі іноземні туристи відправлені на карантин.

Схожа ситуація виникла і в Нігерії, де Центр контролю за поширенням захворювання до 22 березня перевірив на коронавірус тільки 152 людини, при тому, що населення Нігерії становить близько 200 млн осіб (зафіксовано 27 підтверджених випадків інфекції, з них 3 — летальні).

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Адханом Гебреєсус, коментуючи стан захворюваності в Африці, зазначив, що насправді кількість хворих в країні може бути набагато більше, і порадив африканським країнам "готуватися до гіршого вже зараз".

Не виключено, що до подібного сценарію слід готуватися і Туркменістану (одна з найбільш закритих країн світу). Влада країни обрала свій спосіб боротьби з інфекцією: за даними видання "Хроніка Туркменістану" (сайт видання вже заборонили), державним засобам масової інформації заборонено вживати слово "коронавірус", його навіть виключили з інформаційних брошур про охорону здоров'я, що поширюються в школах, лікарнях та на робочих місцях.

Громадяни Туркменістану мають доступ тільки до односторонньої інформації про коронавірусну епідемію і, за словами органів влади, жодного випадку інфекції в країні зафіксовано не було. Який стан речей насправді, покаже час.

Карантин? Ні, не чули

Поки одні країни світу вводять жорсткі заходи боротьби з поширенням коронавірусної інфекції, інші не роблять навіть базових заходів (припинення руху транспорту, закриття метро чи закладів громадського харчування). Мова, наприклад, про Швецію, Японію, Білорусь.

Зокрема, в Японії з популярних заходів у боротьбі з інфекцією діють заборони на в'їзд іноземців, які в останні 14 днів відвідували Андорру, Ірландію, Іспанію, Італію, Естонію, Австрію, Нідерланди, Швейцарію, Швецію, Словенію, Данію, ФРН, Норвегію, Португалію, Бельгію, Францію, Ватикан, Мальту, Монако, Ліхтенштейн, Люксембург, і обов'язковий карантин для всіх, хто повернувся з країн, які знаходяться в групі ризику.

Японія була однією з країн, де відзначалися перші випадки захворювання, і в той час, коли Китай і Південна Корея вже демонструють істотний спад захворюваності, кількість інфікованих у країні збільшується (хоча темп зростання відбувається повільніше, ніж в Європі, США та Ірані). Справа в тому, що Японія обрала іншу стратегію в боротьбі з вірусом, спрямовану на отримання колективного імунітету в суспільстві. Влада прийняла рішення не проводити масового тестування на виявлення коронавірусу, щоб не перевантажувати медиків. Тому на сьогодні в країні лише тимчасово припинили роботу школи (навчальний рік розпочнеться вже 1 квітня), а метро та заклади громадського харчування продовжують працювати в тому ж режимі.

Японські вчені продовжують вивчати вірус і дають рекомендації громадянам, як запобігти захворюванню, як розпізнати симптоми коронавірусу і що робити в разі їх виявлення. Чи є такий підхід правильним, покаже час, адже новий коронавірус має досить тривалий інкубаційний період, тому, не проводячи тести, влада країни ризикує ускладнити ситуацію, навіть незважаючи на рекомендацію кожному, хто відчує схожу симптоматику, самоізолюватися.

Справедливо буде відзначити, що тактика боротьби з хворобою може змінитися, адже в останні кілька днів в Японії було зафіксовано рекордну кількість випадків зараження (наприклад, 28 березня було зафіксовано 82 випадки зараження). Враховуючи ситуацію, губернатор Токіо Юріко Ліжку зазначила: "Якщо ситуація розвиватиметься так і надалі, то це призведе до закриття (Токіо), так, як і в інших країнах".

У країні з населенням близько 127 млн осіб зареєстровано 1953 випадку зараження, з них 56 — летальні. Одужали 424 людини.

Шведський підхід до боротьби з інфекцією подібний до японського, адже, схоже, влада країни так само вибрала стратегію набуття колективного імунітету. З обмежувальних заходів в країні були закриті університети та введено заборону на проведення масових заходів за участю понад 50-ти осіб. Лікарі також рекомендують громадянам старше 70-ти років, мешканцям з хронічними захворюваннями і тим, хто погано себе почуває, залишатися вдома, а великі шведські компанії переводять своїх співробітників на дистанційну форму роботи.

У країні з населенням близько 10 млн осіб зареєстровано 4028 випадків зараження, з них 146 — летальні. Одужали 16 осіб. Опитування на місцевих форумах вказують на високий рівень довіри громадян до влади, що є причиною беззастережного дотримання рекомендацій і, як наслідок, меншого впливу інфекції порівняно з іншими країнами — сусідня Данія з 5,7 млн жителів має 2577 випадків зараження, з яких 77 є летальними (у країні закриті школи, кафе, церкви, перукарні, діє заборона на збори в групи більше 10-ти осіб).

Білорусь також обрала власний шлях у протидії китайській інфекції, що характеризується критикою карантину як шкідливого заходу (батьки у зв'язку із закриттям шкіл можуть віддавати дітей бабусям і дідусям, що, навпаки, підвищує ризик зростання кількості випадків захворюваності та смертності). Тому в країні, єдиній в регіоні, працюють школи, університети, заклади громадського харчування, кінотеатри, більш того, проводиться футбольний чемпіонат (єдиний турнір під егідою УЄФА, який проводить матчі).

Єдиним заходом боротьби в країні є обов'язкова самоізоляція (в домашніх умовах) протягом 14 календарних днів для осіб, які прибули в Білорусь з країн, в яких реєструються випадки інфекції Covid-19. Особи не підлягають подальшому пропуску через державний кордон Республіки Білорусь (до закінчення строку самоізоляції). При цьому дані дії не поширюються на співробітників дипломатичних представництв, водіїв транспортних засобів при виконанні міжнародних автомобільних перевезень вантажів; іноземців, які прямують транзитом через територію Республіки Білорусь для повернення до місця проживання та ін.

У країні з населенням 9 млн осіб зареєстровано 152 випадки зараження. Одужали 32 людини.

Дискутувати про правильність введених заходів можна довго, результати кожного з них скоро покаже час. На сьогодні ми вже маємо один красномовний приклад — КНР, де вдалося придушити спалах саме завдяки суворому карантину. З іншого боку, в Японії, де немає карантину, ситуація терпима. А в Італії, де жорсткий карантин, - критична. Кожна країна йде своїм шляхом.

Слід зазначити, що на ранок 31 березня у світі зафіксовано 785 807 підтверджених випадків зараження, з них 37 820 — летальні. Одужали 165 659 осіб.

Ірина Шостак

Оригінал на сайті 112.ua.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...