Новини » Політика Читать эту новость на русском

Пільги й виплати пенсіонерам і безробітним: Який соціальний захист можуть отримати громадяни під час карантину?

Арсен Аваков
Арсен Аваков

Міністр внутрішніх справ

Держава може запровадити спеціальні виплати з бюджету як кризове забезпечення з вимушеного безробіття EPA-EFE

Через загрозу поширення коронавірусу на теренах України були введенні карантинні заходи, які боляче б'ють по економіці країни й гаманцю кожного українця. Проте держава може врятувати соціально незахищенні верстви населення й простимулювати бізнес. Як?

Про це пише Арсен Аваков на своїй сторінці в Facebook.

Будемо чесними - більшість людей в Україні живуть, не маючи істотних фінансових накопичень – багато сімей живуть, що називається, від зарплати до зарплати..

А у нас коронавірус і карантин.

Багато підприємств зупиняються, карантинні заходи змушують закриватися примусово багато маленьких компаній і бізнесів.

Пройде місяць і у людей може банально не вистачатиме коштів, щоб підтримати себе, сім'ю – купити їжу і ліки. Для багатьох це проблема і страх №1 зараз. Це – на жаль факт, який не можна не враховувати.

В уряді, разом з прем'єром і президентом - ми активно обговорюємо цю проблему і – переконаний, буде швидке рішення.

Ні, не так, як при комунізмі – кожному по потребах, ми, на жаль занадто бідні - як країна для цього – але без засобів до існування не повинна залишитися в цей кризовий час жодна людина!

Новини за темою: Коронавірус та економіка: Три принципи державної економічної політики під час кризи

Вам вже відомо про президентську пропозицію доплат 1000 грн пенсіонерам.
Але розробляються і інші заходи.

Моя позиція та пропозиції:

Захід №1.

Повинні бути введені спеціальні виплати з державного бюджету – як кризове забезпечення за вимушеного безробіття.
Для тих, хто в період карантину залишився без засобів існування повинен бути розроблений механізм доступної, простої допомоги – без черг у соцзабезах і бюрократії.

Скільки? Не знаю, не впевнений – потрібно прорахувати з можливостей бюджету і продумати весь ланцюжок наслідків. Але, беручи до уваги пільги на комуналку під час карантину та інші заходи – про які скажу далі - вважаю державна допомога на продукти і ліки – як допомога за вимушеного безробіття, на час карантину, повинна скласти близько 2500 - 3000 грн на місяць.

Захід №2.

На час карантину передбачити пільги по ряду комунальних платежів до 50% -75%.

Захід № 3.

На державному рівні, на час карантину, зупинити нарахування % ставок за категоріями кредитів для приватних осіб – домовившись з банками-кредиторами в рамках механізму можливого компенсаторного регулювання фіскального навантаження.

Зупинити виконавчі провадження щодо вилучення боргів і майна у приватних осіб на час дії карантину.

Захід №4.

На державних підприємствах і держслужбі, підприємствах бюджетного фінансування заборонити звільнення працівників або відправлення їх в неоплачувані відпустки. Компенсації втрат та витрат на цих підприємствах відрегулювати в міжбюджетних та господарських відносинах - не перекладаючи це на людей.

Звернутися до підприємств інших форм власності – по можливості (ясно, що маленькі не зможуть) - дотримуватися таких дій.

**************

Ні, я не комуніст, не фантазер – і реально розумію, що у держави і зараз бюджет тріщить по швах – грошей немає, а на тлі наближення світової економічної кризи і зовсім труднощі катастрофічні… Доведеться на пару місяців піти на екстраординарні кроки. Макро-фінансові й економічні.

Які? Моя позиція:

  1. Верховній Раді негайно переглянути Державний бюджет: створити спеціальний Стабілізаційний фонд з якого профінансувати антикризові заходи.
  2. Збільшити дефіцит держбюджету – істотно, треба вважати, але, як мені здається, на 200 мільярдів як мінімум. Не соромлячись! – такий виклик часу. Мені шкода, але доведеться.
  3. Провести секвестр бюджету – скоротивши витрати на некритичні за теперішніх часів вкладення та інвестиції. Не допускаючи збитку по лінії оборони і безпеки. Мені шкода, але доведеться.
  4. Обов'язково укласти угоду з МВФ, заручившись підтримкою в антикризових заходах і, отримавши фінансування за програмами допомоги, в тому числі за програмою підтримки у зв'язку з пандемією коронавірусу.
  5. Негайно, і в найкоротші терміни, провести реструктуризацію зовнішніх боргів України, істотно скоротивши навантаження по виплатах % відсотків і основного боргу в найближчі роки.
  6. Жорстко присікати спекуляції на валютному ринку і виведення антикризової гривневої маси на валютний ринок, застосовуючи законодавчі та сполучні механізми.
  7. В жодному разі не згортати великі інвестиційні проєкти у країні – відразу після закінчення карантину – і відновити відразу після закінчення карантину ті проєкти, які дають мультиплікатор для всієї економіки – дороги, іпотека, металургія, енергетика, машинобудування.
  8. Прийняти спеціальну програму доступних кредитних ресурсів для бізнесу - від мала до велика - за низькими ставками 5-7% річних через рефінансування комерційних банків з боку Національного банку України.
  9. Передбачити спеціальні заходи щодо встановлення паритету у зовнішньоторговельному балансі, стимулюючи імпортозаміщення.

Зупинюся - це, зрештою, не вивірена програма і точно не агітка, а лише ключові принципи та необхідні заходи, які вважаю за потрібне прийняти, з компетентним глибоким аналізом, корекцією і комплексом інших дій.

Сьогодні просто хотів сказати – без цих та інших екстраординарних заходів – нам буде дуже складно! Людям буде дуже складно! І тому треба діяти, захищаючи людей, балансуючи економіку – в умовах, яких ще не було. Діяти рішуче, швидко і чітко.

Пандемія накочує на Україну, у нас ще є кілька днів, але дуже скоро всі сили держави будуть зосереджені на медичних проблемах, боротьбі за життя людей, порядок і систему життєзабезпечення кожного українця у цей непростий період.

Тому саме час вирішити кілька ключових структурних питань і чесно говорити про це з суспільством. Чому і написав – важливо, щоб кожен з Вас знав, що готується і обговорюється. І в якій всі ми опинилися в непростій ситуації.

А втім життя, як не крути – низка непростих ситуацій.
Бережіть себе! Прорвемося!
Залишаємося оптимістами!

P.S. Під ранок Нацгвардія у супроводі медиків - почне доставку тест-систем коронавірусу по областях (авіацією і спецавтомобілями). До кінця дня понеділка достатня кількість тестів буде у всіх областях країни.

Арсен Аваков

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...