Підвищення цін на газ: Чому зростає вартість енергоресурсу

Олексій Кущ
Олексій Кущ

Економіст

Ціна на газ в Україні може зрости Фото з відкритих джерел

Експерти закликають українців готуватися до ринку газу, коли ціна на енергоресурс для населення буде на 15-20% вищою, ніж для промисловості.

Про це пише Олексій Кущ на своїй сторінці в Facebook.

Найближчими місяцями на населення чекає "пренеприятнейшее известие". Ні, до нас не їде "ревізор" із МВФ з черговою вимогою про проведення "соціального стриптизу". Нинішня влада навчилася знімати з простого люду останню сорочку і без вказівок МВФ або "друга Джо". І в цьому її "концептуальна" відмінність від "папєрєдників", яким для здійснення такої делікатної місії був потрібен "ярлик" з-за океану.

У розвинених країнах західної демократії є таке поняття, як "глибинна держава", яке є своєрідним запобіжником від "дурня" у владі. Якщо такий з'явиться, система автоматично включить механізм інституційних стримувань і противаг. Більш того, ця система активується навіть у разі появи не "дурня", а просто людини, яка бажає реалізувати нову модель розвитку країни, яка йде врозріз із "мейнстрімом". Як це сталося із Трампом, значна частина починань якого була просто заблокована на різних рівнях управління країною. В Україні останнім часом теж виникла "глибинна держава".

Тільки вона є запобіжником від появи "розумного і чесного" лідера країни, а також того президента, який захоче запустити ефективну модель розвитку економіки. У разі наявності такого "глибинна держава" у вигляді НБУ, "Нафтогазу", наглядових рад держкомпаній, високопосадовців просто заблокує всі ці починання. Що ми і спостерігаємо на прикладі Зеленського, коли змінилися політики, але не змінилася політика. Хоча, якщо бути точними, потрібно відзначити, що і політики особливо не змінилися: на манежі – ті самі і з тими ж космічними зарплатами на тлі дедалі більшого зубожіння населення.

Новини за темою: Тарифи на газ: Чому зростають ціни на блакитне паливо та що буде з вартістю комунальних послуг

Найчастіше ця "глибинна держава" формується за рахунок персонажів, які на минулорічних виборах залюбки витирали об Зеленського свої Berluti. Незлобивість і незлопам'ятність президента можна було б тільки вітати, якби він був ченцем у скиті десь в глухому лісі. Але в контексті його статусу "пригрівання змій на грудях" призводить до того, що державна економічна і соціальна політика стає ще більш "токсичною" і лицемірною. Адже немає вже навіть того фарисейства і лицемірства колишньої влади, які діяли (і діють) на 10-15% населення.

"Токсичність" цієї "глибинної антидержави" особливо проявляється в політиці "Нафтогазу", який таки перевів населення в режим ринкової "заправної станції", цього разу в контексті ціни на природний газ. Режим соціального ціноутворення у вигляді ПСО практично демонтований. Ціна на газ для населення і підприємств теплокомуненерго визначається виходячи з формульного розрахунку "газовий хаб (TTF)+". Це своєрідний аналог формули, за якою розраховувалася вартість вугілля для теплової генерації "Роттердам+". Доблесне НАБУ не встигло ще розібратися з останнім, як у нас тепер нова "схема" у вигляді "Амстердам+". Заділ по роботі для НАБУ у подальшому.

На практиці це означає, що цінові гойдалки по газу для населення найближчим часом будуть майже ідентичними режиму бензоколонки, коли, приїжджаючи на АЗС, ти не знаєш, скільки коштуватиме "повний бак". Але машину принаймні можна поставити в гараж або обмежити поїздки до нагальних. Але квартиру або будинок взимку в "гараж" не поставиш. Більш того, якщо у тебе немає автономної системи теплозабезпечення або горизонтальної розводки теплоносія в квартирі, ніхто не дозволить тобі відмовитися від наддорогої послуги.

По суті, це взяти цілу країну в "заручники тарифів". Якщо з самим природним газом ще якось можна мінімізувати свої ризики, то з похідною від газу послугою – теплозабезпеченням – ніякої мінімізації ризику не вийде. Тебе змусять купити наддорогу послугу, сформовану на базі несправедливого тарифу, і якщо ти не сплатиш – заблокують виїзд за кордон і почнуть процедуру стягнення боргу, аж до позбавлення права власності на житло.

Олексій Кущ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...