live

Підкорення Марса: Трамп збільшує фінансування НАСА заради місії на Червону планету

The Verge
The Verge

Мультимедійний американський веб-сайт про вплив сучасних технологій, комп'ютерної техніки, гаджетів на стиль і спосіб життя людей

Ракета-носій НАСА Space Launch System NASA

Президент США Дональд Трамп зажадав на 12% збільшити бюджет НАСА на майбутній рік, щоб космічне агентство до 2024 року змогло відправити людину на Місяць у рамках програми "Артеміда". А кінцева мета цієї програми полягає в польоті людини на Марс. Однак у заявці скасовано багато інших наукових програм. Чи погодиться на це Конгрес?

Про це пише The Verge.

Але чи погодиться на це Конгрес?

Президент Трамп попросив на 12% збільшити бюджет НАСА на майбутній рік, щоб космічне агентство до 2024 року змогло знову відправити людину на Місяць. Оприлюднені сьогодні пропозиції адміністрації щодо бюджету передбачають виділення НАСА на 2021 фінансовий рік 25,2 мільярда доларів, що істотно більше суми в 22,6 мільярда, отриманої агентством в цьому році.

Якщо запропонований бюджет буде затверджений, це буде найбільше збільшення фінансування космічного агентства за кілька десятиліть. Майже половина з цієї суми (12,3 мільярда доларів) піде на фінансування програми НАСА "Артеміда". Це амбітний план, який передбачає доставку на місячну поверхню першої жінки-астронавта в найближчі п'ять років. Майже 3,4 мільярда доларів буде виділено на створення нових комерційних апаратів, що спускаються, щоб доставляти людей на поверхню Місяця і забирати їх звідти. А 700 з гаком мільйонів доларів піде на фінансування робіт на Місяці.

"Вищий пріоритет НАСА полягає в тому, щоб до 2024 року повернути американських астронавтів на Місяць і забезпечити довгострокову присутність на місячній поверхні. Це буде перший крок подорожі, в результаті якого Америка опиниться на Марсі", — йдеться у бюджетній заявці президента. Укладачі запиту підкреслюють, що кінцева мета програми "Артеміда" полягає в польоті людини на Марс. У додатках до бюджетної заявки зазначається, що діяльність НАСА на Місяці має на меті здобути досвід і випробувати техніку, яка коли-небудь забезпечить політ астронавтів НАСА до Червоної планети. І щоб не забувати про Марс, в заявці передбачено виділення додатково 233 мільйона доларів на попередні непілотовані польоти до Марса в рамках програми "Артеміда".

Ініціатива НАСА з пілотованих польотів може отримати потужну підтримку в разі затвердження бюджету, однак у заявці скасовано багато наукових програм, які перебували у центрі уваги президента з моменту його приходу в Білий дім. Бюджетний запит не передбачає ніякого фінансування гігантської широкодіапазонної інфрачервоної обсерваторії (WFIRST), план створення якої Трамп неодноразово намагався анулювати в попередніх заявках. У заявці також передбачено скасування двох навколоземних наукових програм: супутника вивчення океану PACE і кліматологічного обладнання CLARREO Pathfinder для МКС. Бюджетна заявка також не дає коштів на освітню програму НАСА STEM. А ще в цьому році адміністрація хоче скасувати місію НАСА SOFIA, так називають стратосферну обсерваторію інфрачервоної астрономії, яку планували розмістити на борту особливим чином обладнаного Боїнга-747. Адміністрація висунула наступний аргумент: "Вона в науковому плані виявилася не такою продуктивною, як інші місії".

Обсерваторія НАСА SOFIA NASA

Але доля бюджетної пропозиції аж ніяк не визначена. Запит президента — це лише початок тривалого процесу формування бюджету НАСА на майбутній рік. Доведеться врахувати асигнування Палати представників і Сенату, і поки не ясно, яку частину цієї заявки законодавці збережуть, коли будуть складати проєкти власних пропозицій. У минулому Конгрес не раз ігнорував спроби адміністрації Трампа скасувати певні проєкти НАСА, і цілком можливо, що законодавці збережуть цю традицію і зараз.

Коли Білий дім опублікував бюджетну заявку, НАСА детальніше розповіло про неї, повідомивши про те, скільки грошей агентство очікує отримати для фінансування програми "Артеміда" на майбутні п'ять років. НАСА вважає, що кожен рік протягом п'яти років їй буде потрібно від 26 до 27 мільярдів доларів. Найбільша сума в 28,6 мільярда їй знадобиться на 2023 рік. Це дуже близько до тих оцінок, які керівник НАСА Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine) зробив у минулому році, говорячи про загальну вартість програми "Артеміда". За його словами, агентству в найближчі п'ять років може знадобитися додатково від 20 до 30 мільярдів доларів, щоб здійснювати посадки на Місяці в рамках програми. В цілому, згідно з бюджетними розрахунками, вся програма польотів з Місяця на Марс потребує 71 мільярда доларів до 2024 року. Сюди входять і ті програми, які існували до розробки "Артеміди".

В основі програми НАСА "Артеміда" лежать два проєкти, які агентство розробляє вже 10 років. Це надважка ракета-носій "Спейс Лонч Систем" (Space Launch System) для польотів у відкритий космос і нова капсула для екіпажу під назвою "Оріон", яка призначена для доставки людини в глибини космосу. Обидві програми користуються потужною підтримкою Конгресу і добре профінансовані в бюджетній заявці. Ракета "Спейс Лонч Систем" повинна отримати на наступний рік 2,25 мільярда доларів, а капсула "Оріон" 1,4 мільярда. Після декількох років затримок обидва апарати мають зробити свій спільний дебютний політ у 2021 році.

Хоча "Спейс Лонч Систем" отримує фінансування в повному обсязі, в заявці запропоновано відкласти створення нового, більш потужного верхнього ступеню ракети. Адміністрація стверджує, що цей ступінь занадто дорогий, і що він буде не потрібен до 2024 року для доставки людей на Місяць.

У заявці також робиться наголос на комерційні апарати. Адміністрація пропонує НАСА використовувати комерційну ракету для доставки передового космічного апарату на супутник Юпітера Європу. Зараз Конгрес вимагає, щоб НАСА використовувала в цьому польоті "Спейс Лонч Систем". Однак космічне агентство наводить доводи про те, що якщо замість "Спейс Лонч Систем" скористатися наявними комерційними ракетами, такими як "Фалькон Хеві" (Falcon Heavy) або "Дельта IV Хеві" (Delta IV Heavy), то економія складе півтора мільярда доларів.

Крім того, укладачі бюджетної заявки хочуть, щоб апарат для висадки людини і підйому на орбіту теж розроблявся на комерційній основі, а це викликає певне незадоволення у законодавців. А ще адміністрація хоче, щоб комерційні ракети доставили до місця призначення елементи нової станції "Місячна орбітальна платформа-шлюз" (Gateway).

Що стосується Міжнародної космічної станції, то в заявці передбачено її фінансування аж до кінця 2025 року. Це суперечить бюджетній заявці на 2018 рік, в якій адміністрація Трампа пропонувала припинити пряме фінансування МКС до кінця 2024 року. В останній заявці президента немає пропозицій закрити МКС до 2024 року, але там особливо підкреслено бажання НАСА передати управління станцією і всю низьку навколоземну орбіту комерційним компаніям, у яких може виникнути бажання побудувати власні станції навколо Землі. НАСА запросила 150 мільйонів доларів на здійснення такої передачі.

В цілому адміністрація Трампа пропонує розумний і повноцінний бюджет для НАСА, якого у агентства не було вже досить давно. А якщо НАСА хоче дістатися до Місяця швидко, їй знадобиться велике збільшення фінансування, щоб як мінімум спробувати укластися в терміни. Однак багато конгресменів скептично ставляться до програми "Артеміда" і сумніваються в необхідності висаджувати людину на Місяць до 2024 року. Вони кажуть, що це політизований графік, оскільки він збігається з закінченням можливого другого президентського терміну Трампа. Плюс до цього, запитуючи додаткові кошти для НАСА у великому обсязі, адміністрація має намір скоротити внутрішні програми допомоги та фінансування Агентства з охорони навколишнього середовища.

Є певні сумніви в тому, що космічне агентство отримає стільки, скільки хоче виділити йому адміністрація, хоча Трамп особисто закликав Конгрес профінансувати програму "Артеміда" у своєму посланні "Про становище в країні". Майбутній рік покаже, скільки саме готові виділити законодавці, і в чому, на їхню думку, повинні бути пріоритети НАСА.

Лорен Граш

За матеріалами: ІноЗМІLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...