Під ковпаком: Вторгнення технологій цифрового стеження у приватне життя людей як загроза сучасності

Андрій Миселюк
Андрій Миселюк

Політолог, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"

Презентація одного з китайських додатків TheStar

Найважливішим "ускладненням" стану світу після нинішньої епідемії COVID-19 стане вторгнення технологій цифрового стеження в життя "маленьких українців" і звичайних громадян інших країн.

Про це пише Андрій Миселюк на своїй сторінці в Facebook.

Цей цифровий контроль за життям громадян і до епідемії розвивався швидкими темпами. Але в той же час процес йшов ніби поволі, планомірно і поступово. Епідемія стала контрольним зрізом – показати громадянам, що вони ВЖЕ під ковпаком у "компетентних органів". І влада різних країн уже зараз може контролювати діяльність, переміщення, спілкування тих категорій громадян чи окремих персоналій, яких вважатиме за потрібне. Цього разу такою категорією обрано громадян, які зобов'язані були дотримуватися карантину і перебувати на самоізоляції.

Рівень виконання тестового завдання приємно вразив його організаторів. Піонерами тут стали країни Азії, які раніше за інших зіткнулися з масштабною епідемією коронавірусу.

Для боротьби з нею влада Сінгапуру, Південної Кореї і Тайваню застосувала цифрове відстеження контактів через сигнали з мобільних телефонів (digital contact tracing) - за допомогою спеціального додатка або через мобільних операторів. За його допомогою влада швидко знаходила й ізолювала тих, хто спілкувався з кожною людиною, що заразилася.

Якщо раніше епідеміологи розпитували пацієнтів про те, де вони були і з ким зустрічалися після розвитку симптомів хвороби, а потім складали список контактів, сповіщали людей і спостерігали за ними, то цифрові інструменти протягом декількох хвилин дають точну та детальну інформацію про зустрічі і переміщення.

Новини за темою: Як додаток у смартфоні може допомогти подолати поширення коронавірусу

"На зміну загальному карантину може прийти режим, в якому люди повертаються до колишнього життя, але влада знає про кожен їхній крок. На Заході розробляють власні аналоги, але для введення такої системи люди повинні будуть пожертвувати цивільними правами", - чітко визначає суть дилеми Бі-бі-сі.

Після того, як дві мегаконтори-конкуренти Apple і Google оголосили, що об'єднали зусилля для розробки програм з відстеження контактів, стало очевидно: максима Орвелла "Великий Брат стежить за тобою" найближчим часом остаточно перетвориться з пророчого передбачення-попередження на жорстку реальність.

Технологія цифрового відстеження контактів вимагає, щоб влада знала про переміщення майже всіх жителів. Нею не можна користуватися вибірково - потрібно, щоб влада могла стежити за більшістю населення через додаток на телефоні або постійний доступ до геолокації.

Наприклад, Південна Корея обійшлася без загальної ізоляції, але влада пішла на агресивні заходи для відстеження контактів у носіїв вірусу: 1) вони отримують дані GPS у мобільних операторів і 2) дані про операції по банківських картках, а також можуть 3) дивитися записи з камер відеоспостереження.

Подібні технології, в тому числі і для стеження за дотриманням карантину, вже існують і активно використовуються в усьому світі. Камери з розпізнаванням осіб встановлені в багатьох містах, мобільні оператори передають владі інформацію про абонентів, соцмережі - дані про користувачів (в одних країнах - за рішенням суду, в інших - без).

Новою у ситуації з пандемією стала тільки відсутність помітних дискусій навколо заходів, що вводяться. Якщо раніше нові форми стеження зустрічали активний опір громадянського суспільства, то в умовах глобальної пандемії вся увага зосереджена на боротьбі з вірусом.

На жаль, є привід засмутити впевнених в тому, що розширення можливостей стеження за громадянами матиме вузький, чітко обмежений і суто тимчасовий характер. Є досвід передових демократій, який свідчить про зворотне. Так, у США після терактів 11 вересня 2001 року повноваження спецслужб щодо стеження були істотно розширені. Масштаб терористичних загроз відтоді радикально зменшився, однак розширені повноваження постійно продовжуються і донині.

За такими ж принципами технології, які застосовуються зараз без довгих обговорень, будуть використовуватися і після закінчення епідемії. По відношенню, наприклад, до політичних супротивників. Про що вже попередив такий компетентний у цій сфері практик, як колишній співробітник американських спецслужб Едвард Сноуден, який свого часу розкрив інформацію про масове стеження за громадянами.

"Коли коронавірус пройде, ці дані залишаться доступними владі, і вона стане шукати в них нову інформацію", - попередив Сноуден.

Андрій Миселюк

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...