live

П'ять викликів для Зеленського на другий рік президентства

Сергій Орешет
Сергій Орешет

Експерт з питань міжнародної безпеки

Президент України Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками першого року президентства, 20.05.2020 Фото: Офіс президента

Другий рік для Зеленського виявиться значно складнішим, ніж перший. Негативні наслідки пандемії коронавірусу і, як результат, зростання запиту з боку громадян на ефективність влади створюють для цього об'єктивні передумови.

Про це пише Сергій Орешет на своїй сторінці в Facebook.

Можна виділити п'ять головних викликів наступного року, від відповідей на які буде залежати подальше становище українського президента, стійкість його центристської коаліції і якість суспільної підтримки.

По-перше, це глобальна економічна криза, пов'язана з пандемією коронавірусу. На тлі погіршення світової кон'юнктури, падіння цін на сировину Україну чекає важке і нешвидке економічне відновлення. Тим більше що внутрішні ресурси для зростання незначні. Крім того, обмеження пересування робочої сили в Європі може негативно позначитися на рівні доходів громадян всередині країни — як у результаті зниження надходжень валюти з-за кордону, так і через зростання конкуренції на внутрішньому ринку і, як наслідок, зниження заробітних плат.

По-друге, постійний тиск на президента і його політичний курс буде впливати на конфлікт на Донбасі. Українському президентові доведеться пропонувати вагомі доводи, підтримувати у виборця надію на те, що він здатний добитися перемоги (миру на умовах української сторони) на Донбасі. При цьому Зеленському необхідно, з одного боку, домогтися перегляду базових пунктів Мінських угод, а з іншого — зберегти у західних партнерів налаштованість на продовження санкцій щодо Росії.

По-третє, заплановані на жовтень 2020 року місцеві вибори, що завершують процес перезавантаження влади в країні, можуть стати проблемою для президентської партії "Слуга народу". Реформа "децентралізації", розпочата Порошенком, посилила місцеві еліти, які отримали фінансову базу для реалізації своїх амбіцій. Новими суперниками Зеленського стають впливові мери, які відкрито висловлюють незгоду з політикою центральної влади і спираються на добре налагоджені політичні машини. Багато з них уособлюють консервативні і антиреформістські сили. Боротьба за посади мерів Києва, Дніпра, Харкова та Одеси може призвести до гострих конфліктів між командою Зеленського та місцевими елітами.
 
Новини за темою: Бунт мерів, або Чому революція почалася з регіонів

По-четверте, незадоволений запит на зміни в українському суспільстві і відсутність у Зеленського програми реформ будуть знижувати рейтинги довіри до президента. На користь Зеленського поки грає фактор відсутності у нього сильних опонентів і суперників. Практично всі опозиційні політики уособлюють стару еліту, а тому не можуть розраховувати на значне зростання своєї популярності і перебувають в явно програшній позиції. Тим не менш політичний простір як для появи нових сил під реформістськими прапорами, так і для радикальних популістів буде розширюватися.

По-п'яте, нові конфлікти в команді неминуче виникнуть в результаті відсутності єдиного бачення реформ та пріоритетів державної політики. У результаті політична ізоляція президента посилиться, а колишні соратники в союзі зі "старою опозицією" або без неї можуть почати формувати нову політичну загрозу для Зеленського.

Фоном для цих викликів, вочевидь, стане скорочення інтересу до українського порядку денного. Через економічну кризу Європі і США буде менше діла до України. Захід буде зайнятий своїми проблемами. В результаті Києву стане дедалі проблематичніше шукати підтримки як для погроз введення нових антиросійських заходів, так і для подальшого зміцнення своєї системи оборони за рахунок Заходу.

Крім цього, у внутрішній політиці звуження простору маневру може обернутися зниженням впевненості Зеленського та його команди у стійкості своїх позицій. Інструментом вирішення цієї проблеми, у свою чергу, може стати виведення в публічне поле тем, які переключать увагу від управлінських провалів на суто політичні та політтехнологічні сюжети. Прикладом таких піар-маневрів є нещодавня заява Зеленського, що він може піти на другий термін. Фальстарт з президентською кампанією демонструє бажання оточення Зеленського знайти нові лінії для корекції негативного інформаційного порядку денного і повернення ініціативи.
 
Сергій Орешет
 
 
 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...