Новини » Світ Читать эту новость на русском

П'ять субмарин, які здатні знищити людську цивілізацію

The National Interest
The National Interest

Американське аналітичне видання з військово-політичної тематики з друкованим журналом

Підводний човен з балістичними ракетами класу Ohio USS Nebraska

flickr.com

П'ять найбільш небезпечних субмарин, оснащених ракетами з ядерними боєголовками, що перебувають на озброєнні в США й Росії та здатні знищити весь людський рід.

Про це пише The National Interest.

Підводні човни з атомною енергетичною установкою і ракетами з ядерними боєголовками — найбільш смертоносна зброя з числа винайденого людством за весь час, хоча вони, на щастя, ніколи не використовувалися під час гарячої війни. Один підводний ракетоносець зі складу деяких класів, — серед них можна назвати підводні човни класу "Огайо" епохи холодної війни, — здатний протягом 30 хвилин перетворити на радіоактивний пил 288 цілей розміром з місто. Такі підводні кораблі і озброєння на їх борту насправді здатні знищити людську цивілізацію, і на це, якщо почнеться третя світова війна, їм потрібно менше часу, ніж для замовлення піци в мирний час.

Для цієї статті ми відібрали п'ять найбільш небезпечних субмарин, оснащених ракетами з ядерними боєголовками, із тих, що вже перебувають у строю, або тих, які скоро будуть прийняті на озброєння. Старі підводні ракетоносці, в тому числі підводного човна масштабного проєкту 941 "Акула" часів Радянського Союзу, — на Заході вони відомі під назвою "Тайфун", — ми не включили, оскільки вони в основному вже списані і утилізовані. Лише підводний човен "Дмитро Донський" залишається у складі російського Військово-морського флоту як випробувальний підводний корабель без балістичних ракет.

Субмарина класу "Огайо" з балістичними ракетами на борту

Підводний човен "Огайо" готується до ремонту і модернізації, військово-морська верф "Пьюджет-Саунд", штат Вашингтон, США wikipedia.org

Підводний човен Військово-морських сил США класу "Огайо" здатен взяти на борт 24 балістичні ракети UGM-133 "Трайдент" II D5 морського базування, кожна з яких може мати до 12 ядерних боєголовок W88 по 475-кілотонн кожна. З урахуванням точності головного блоку Mk5, кругове імовірне відхилення якого становить менше 90 метрів, субмарина класу "Огайо" і її ракети "Трайдент" II можуть використовуватися як зброя першого удару. Згідно з "Оглядом ядерної політики 2010" (Nuclear Posture Review 2010), Сполучені Штати мають намір зберегти в строю всього 14 підводних човнів класу "Огайо", при цьому на ремонті в будь-який відрізок часу будуть дві субмарини. В даний час кожен підводний човен класу "Огайо" має на борту 20 ракет із загальної кількості 240 розміщених ракет "Трайдент" II. За даними на 2016 рік, дев'ять підводних човнів класу "Огайо" перебували в Тихому океані, тоді як інші були приписані до портів Атлантичного океану.

Субмарини класу "Колумбія" з балістичними ракетами на борту

Підводний човен типу "Колумбія" (комп'ютерна графіка) wikipedia.org

Підводний човен класу "Огайо" поступово застаріває, незважаючи на свої значні можливості, і перші субмарини цього класу вже досягають 42-річного ліміту своєї служби. На заміну підводним човнам класу "Огайо" Військово-морські сили США створюють нові субмарини класу "Колумбія". Нові стратегічні атомні ракетоносці трохи більше за розміром, ніж підводні човни класу "Огайо", їхня водотоннажність становить 20800 тонн, однак на борту вони будуть мати лише 16 ракет "Трайдент" II D5. Більшу частину внутрішнього простору цього підводного човна займає атомний реактор, розрахований на весь термін служби, а також електропривод з постійними магнітами — він дуже тихий, проте займає чимало місця. Нові ракетоносці багато в чому засновані на технологіях ударних підводних човнів класу "Вірджинія", і, крім того, в них використовуються численні вдосконалені системи з менших за розміром підводних ракетоносців. Підводні човни класу "Колумбія" у певному відношенні дійсно є розширеним і більш сучасним варіантом чудових субмарин класу "Вірджинія". Їх будівництво розпочнеться у 2021 році, а перший підводний човен цього класу буде взято на озброєння в 2031 році.

Атомні підводні човни проєкту 955 "Борей" з балістичними ракетами на борту

Другий корабель проєкту 955 "Борей" "Олександр Невський" wikipedia.org

Суперник Америки часів холодної війни не дозволяє себе випередити, — хоча його військова міць значно скоротилася, — і підтримує паритет зі Сполученими Штатами в одній області — в області ядерної зброї.
Тому не дивно, що Росія будує ядерні підводні човни проєкту 955А класу "Борей" з міжконтинентальними балістичними ракетами на борту, що мають виняткові можливості. Вони менше за розміром, ніж їх попередниці — гігантські підводні ракетоносці проєкту 941 "Акула" (вони ж класу "Тайфун"). Їхня водотоннажність становить 24000 тонн, і "Бореї" більше за розміром, ніж субмарини класу "Огайо" або "Колумбія", проте вони не такі тихі, як американські субмарини, і поступаються їм за деякими параметрами. Тим не менш "Бореї" є найтихішими російськими підводними ракетоносцями, і на них встановлені водометні рушії насосного типу. На цих підводних човнах розміщені 16 балістичних ракет РСМ-56 "Булава" (кожна з них має 10 ядерних головних частин, а радіус дії цих ракет становить 8000 кілометрів). Кругове ймовірне відхилення цих ракет становить від 250 до 300 метрів, і, крім того, вони здатні долати системи протиракетної оборони.

Атомні підводні човни проєкту 667БДРМ класу "Дельфін" (Дельта IV) з балістичними ракетами на борту

Атомний ракетний підводний крейсер стратегічного призначення проєкту 667БДРМ "Дельфін" К-18 "Карелія" wikipedia.org

Як і потужні підводні човни класу "Тайфун", підводні ракетоносці "Дельта IV" становлять основу російського підводного флоту з балістичними ракетами. Більш старий підводний човен "Дельта IV" з водотоннажністю 18200 тонн являє собою, тим не менш, потужну платформу. У неї на озброєнні 16 рідинних балістичних ракет Р-29РМУ "Синява", і кожна з них може мати від чотирьох до восьми бойових блоків. На відміну від попередньої версії проєкту 667, "Дельта IV" здатна посилати ракети у будь-якому напрямку, перебуваючи на постійному курсі в круговому секторі. Крім того, вона може запускати ракети з глибини 55 метрів, зберігаючи при цьому швидкість від шести до восьми вузлів.

Підводні ракетоносці проєкту 885 класу "Ясен"

Головний корабель базового проєкту 885 "Ясень" "Северодвинськ" wikipedia.org

Атомний підводний човен "Северодвинськ" озброєний керованими ракетами, але не балістичними. На його борту розміщуються 32 крилаті ракети 3М-14К "Калібр" (в ядерному або звичайному варіанті), радіус дії яких перевищує 2500 кілометрів. Тому човни проєкту 885М становлять загрозу для основної території Сполучених Штатів. Підводні човни класу "Ясен" володіють великою швидкістю, вони виключно тихі і мають дуже чутливі датчики, — якщо коректними є оцінки, зроблені Офісом Військово-морської розвідки ВМС США. Є всі підстави говорити про те, що човен "Северодвинськ" і його сестра "Казань" без труднощів можуть наблизитися до східного берега Америки на відстань близько 2000 кілометрів і вразити цілі, розташовані в районі Великих озер. А якщо який-небудь з цих підводних човнів зможе наблизитися на відстань 1000 кілометрів або менше (з урахуванням їх малопомітності, це цілком можливо), то він буде здатен вразити цілі в районі Чикаго або навіть Сент-Луїса.

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...