П'ять питань "пробника референдуму" від Зеленського: Цілі і завдання

Максим Ялі
Максим Ялі

Політолог

Фото з відкритих джерел

Нещодавно президент Володимир Зеленський анонсував проведення всеукраїнського опитування в день голосування на місцевих виборах 25 жовтня, що складається з п'яти питань, два з яких вже були озвучені. Які цілі переслідує Офіс президента?

Про це пише Максим Ялі на своїй сторінці в Facebook.

Ось уже кілька днів журналісти, блогери і прості обивателі "ламають списи", сперечаються до хрипоти і проклинають/хвалять президента Зеленського за його ініціативу провести паралельно з місцевими виборами всеукраїнське опитування по п'яти, з його точки зору, важливих для українського суспільства тем.

Треба визнати, що вже ОП досяг деяких оперативних цілей і завдань.

Головна - відволікання уваги українського суспільства від тотального "звіздеця", який коїться по всій Україні з епідемією коронавірусу. Протягом останніх декількох тижнів статистика виявлених випадків зараженням "короною" ледь не щодня б'є рекорди, переваливши за п'ять тисяч на день. І це тільки підтверджені випадки. Реальна статистика значно перевищує офіційну, і тут головний критерій - заповнюваність лікарняних ліжок в регіонах, яких вже катастрофічно не вистачає навіть там, де ще в серпні фіксувалися поодинокі випадки, як у Донецькій області, наприклад. Ще буквально в четвер у ток-шоу "Право на владу" це було головною темою, в якій обговорювалася катастрофічна нестача навіть не ліків (з тим, що всі витрати на лікування переносяться на "плечі" пацієнта і його родичів, уже всі давно змирилися), але кисню! За наявності не одного десятка заводів, здатних буквально завалити ним всі лікарні в найкоротші терміни. Але ліцензії не дають...

Вже очевидно, що влада провалила підготовку до першої хвилі коронавірусу, маючи цілих сім місяців на це, за які вже сплачено 11,4% падінням ВВП у другому кварталі, 500 тис. нових безробітних лише офіційно (привіт прем'єру Шмигалю, який обіцяв створити стільки ж нових місць за цей час), закриттям десятків тисяч кав'ярень, ресторанчиків, торгових точок на ринках і в торгових центрах, туристичних фірм та інших представників малого бізнесу, по яких локдаун вдарив у першу чергу.

Новини за темою: Новий епіцентр пандемії COVID-19 в Європі: Як Україна стала найгарячішою точкою поширення інфекції

Та тепер уже кілька днів усі ЗМІ обговорюють не катастрофу в медичній сфері, яка вже на порозі і з похолоданням лише посилиться, а чи має "пробник референдуму" юридичні підстави, чи ні, питання, які будуть виноситься на опитування, чому він звертається на "ти" у своїх "відосиках" і чи має на це право та іншу нісенітницю. До того ж всі наперебій ворожать: а яке ж питання Зеленський озвучить завтра?

Замість того, щоб питати, чим Кабмін займався сім місяців, витрачаючи гроші з ковідного фонду на дороги, доплату поліції, вчителям і лише крихти на доплати самим медикам, які продовжують масово звільнятися з лікарень, не витримуючи навантаження і боячись самим захворіти і заразити своїх близьких.

Я вже не кажу про будівництво та створення нових інфекційних відділень у вже наявних лікарнях. Про те, що подібні пропозиції надходили з Німеччини ще в травні (!!!) міністру охорони здоров'я Степанову на дуже вигідних умовах "під ключ" всього за три місяці, знаю особисто і маю докази. Не раз озвучував в ефірах депутатам - "слугам" і просив передати Степанову. Але про це окремо напишу.

Друге завдання - залучити на виборчі дільниці молодь, яка аполітична, не особливо цікавиться провалами влади, не в зоні ризику смертності від коронавірусу і вже один раз допомогла Зеленському перемогти на виборах в 2019 році. В принципі, саме для залучення їхньої уваги в перший же вечір, коли була озвучена самим Зеленським ініціатива з проведенням "пробника", всі лояльні/на зарплаті блогери почали розносити інформацію про те, що перше питання буде присвячене легалізації медичної марихуани, яка давно в пошані навіть у школярів. І зовсім не медична. Ну а тінейджери, як завжди, "почувши дзвін, але не знаючи, де він" з радістю прийдуть і проголосують заодно і за "слуг". А те, що це просто опитування, яке не має юридичної сили, то вже занадто складно. Питання такого, як виявилося (поки) не буде, але шумок вже пішов..

Новини за темою: "Референдум" на виборчих дільницях: Юридичні наслідки опитування, ініційованого президентом

Думаю, одне з трьох питань, що залишилися, має стосуватися молодіжного сегменту, тому що в Офісі президента повинні прекрасно розуміти, що якщо молодь не прийде на виборчі дільниці, з результатами буде зовсім біда. Адже пенсіонери, які завжди складають левову частку виборців, вже зрозуміли/почали розуміти, що пенсії їм не підвищать, молодість не повернуть, ціни на "комуналку" тільки ростуть і надалі зростатимуть, війна не закінчилася і "просто перестати стріляти" виявилося недостатньо, манна небесна не звалилася на них, ну і далі за списком.

Третя мета випливає з другого питання, озвученого сьогодні Зеленським і яке стосується Донбасу. Чи потрібно надати статус зони вільної торгівлі Донбасу? При цьому не уточнюється, чи стосується це ОРДЛО, підконтрольних Україні територій або всього Донбасу. Відразу згадується, що цей меседж озвучував уже звільнений з ТКГ "зашкварений" Фокін який нібито озвучував суто особисту точку зору... Що далі? Чи потрібно відводити війська, дозволити представникам псевдореспубік/росіянам інспектувати позиції ЗСУ або відразу вносити особливий статус ОРДЛО до Конституції України? А потім, посилаючись на соцопитування, яке не має ніякої юридичної сили і неверифіковане, й вносити відповідні законопроєкти до Верховної Ради, тому що так захотів "народ"? Судячи з усього, в Офісі президента вирішили взяти приклад з Кремля, який вже проводив таке опитування влітку про поправки до Конституції щодо "обнулення" президентських термінів Путіна і не тільки...

Четверта мета полягає в тому, що, користуючись юридичною (і не тільки) безграмотністю населення шляхом постановки маніпулятивних питань, апріорі підтримуваних більшістю (ну хто проголосує проти посадки корупціонерів довічно, крім самих корупціонерів?), команда політтехнологів сподівається збільшити кількість і тих, хто проголосує за партію "слуг", укотре повіривши "благим намірам" в дошку "свого хлопця". Адже цар хороший, бояри погані... А визнавати свої помилки - доля зовсім небагатьох...
Одне дивує, чому ЗМІ, особливо опозиційні, "ведуться" на такий "разводняк" і продовжують виносити тему з питаннями від Зеленського як центральну, замість того, щоб сурмити про катастрофу, що насувається з коронавірусом, яка може обвалити не тільки нашу медичну систему, а й залишки економіки, що і так вже не може обходитися без "кисневої подушки" МВФ...

Максим Ялі

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...