Перші ластівки космічних війн: Росія відправила на орбіту секретну зброю?

Interia
Interia

Польський інтернет-портал

Макет супутника "Ресурс-Ф1" в музеї АТ "РКЦ "прогрес" в Самарі РІА Новини, Павло Львів

Російські супутники викликають побоювання світової громадськості, оскільки поводяться нетипово і підозріло. Які наміри Росії? Що вона задумала?

Про це пише Interia.

На Конференції ООН з роззброєння, що проходила в травні 2018 року в Женеві, експерти обговорювали російський супутник, який здійснює незвичайні маневри на орбіті. Що це було: елемент навчань і етап розвитку космічних озброєнь? Може, росіяни готуються до війни в космосі?

"Ми не знаємо, що це і не маємо можливості перевірити, але наміри Росії, пов'язані з цим супутником, викликають великі побоювання", — говорила помічниця держсекретаря США з питань контролю над озброєннями Ілім Поблет (Yleem Poblete), коментуючи повідомлення, що стосувалися аномальної поведінки російського об'єкта.

Росія досі не прояснила це питання, залишивши всіх будувати здогади. Однак виглядають вони аж ніяк не оптимістично, і залишається питанням часу, коли ми дізнаємося, яке з тривожних припущень виявиться вірним. Яке завдання виконував загадковий і той, що представляє потенційну небезпеку та кружляє над нашими головами вдень і вночі, супутник, про який ніхто нічого не знає?

Ні на що не схоже

Супутник, що викликав побоювання, вивели на орбіту в жовтні 2017 року. Спочатку він поводився абсолютно нормально, але потім почав привертати до себе увагу незвичайними маневрами, з якими раніше не зустрічалися експерти. Російське міністерство оборони повідомляло, що це супутник-інспектор. Однак, як зазначала Поблет, його дії нічим не нагадували те, що відбувається при використанні засобів орбітальної інспекції, в тому числі звичайні дії росіян в цій області.

Новини за темою: Зоряні війни за оволодіння космосом: Місяць стане плацдармом для американської військової стратегії?

Коротше кажучи, керівництво США і багатьох інших країн не вірить, що це була лише планова процедура. Чи може російський супутник загрожувати іншим об'єктам на орбіті?

Перша ластівка космічних воєн

Вже деякий час потому деякі представники наукових кіл почали попереджати, що наступна війна розгорнеться в космосі. Такої думки дотримується британський фахівець з міжнародного права професор Майкл Шмітт (Michael Schmitt). "Це абсолютно неминуче, ми побачимо, як військові конфлікти переносяться в космос", - попереджає він.

Багато хто побоюється, що загадковий російський супутник з'явився в рамках підготовки саме до такої війни. На думку американців, його місія може бути елементом програми з розробки космічної зброї, призначеної для знищення супутників противника. Така перспектива не тільки становить небезпеку для США, але і може занурити в хаос багато інших країн. Сполучені Штати не ігнорують загрозу і створюють новий вид збройних сил, які будуть спеціалізуватися на веденні операцій в космосі, але чи не занадто пізно вони цим зайнялися?

Не перший такий інцидент

Росія не вперше звертає на себе увагу своїми діями. Ще в травні 2014 року її ракета вивела на орбіту загадковий апарат. Пізніше йому присвоїли найменування "об'єкт 2014-28E", але спочатку світ нічого не знав про його запуск. Як так вийшло? Досить просто. Росіяни скористалися нагодою: на борту ракети знаходилися три офіційні супутники, а про наявність четвертого просто промовчали.

Новини за темою: Зоряні війни повертаються: Росія і США вступають у протистояння з підкорення Місяця

Спочатку об'єкт визнали таким, що не має значення з космічної точки зору, але потім його траса змінилася, і він почав здійснювати особливі маневри. Він перемішався з іншими російськими супутниками, а в підсумку під'єднався до одного з них. "Чим би 2014-28Е не був, це в будь-якому випадку схоже на експериментальний зразок", - заявила експертка з космічної безпеки Патриція Льюїс (Patricia Lewis). Чи міг це бути прототип супутника, який обговорювали в Женеві?

Він розчистить небо?

Вже тоді з'явилося кілька гіпотез на тему істинних завдань об'єкта. Говорилося про низку маніпуляцій, які той міг виконувати на орбіті. Деякі з них виглядають не небезпечними, а, навпаки, корисними. Апарат міг займатися, наприклад, ремонтом інших супутників або доставкою на них обладнання, це б пояснювало його останній маневр. "Він може мати цілу низку функцій, як цивільних, так і військових, можливо, він обладнаний маніпулятором для захоплення предметів", — розмірковувала Льюїс.

Такий маніпулятор може призначатися для очищення орбіти, по якій рухаються великі маси космічного сміття. Але навіщо росіянам тримати в таємниці настільки корисний проєкт? Такий призначений для очищення орбіти апарат Росія, швидше за все, запускала б з помпою, що відповідає її пропагандистським традиціям.

Вбивця супутників

Багато експертів схиляються до думки, що це так званий вбивця супутників — бойовий пристрій, здатний паралізувати роботу інших апаратів, що знаходяться на орбіті. "Він може атакувати їх за допомогою кінетичних снарядів або проводити кібератаки", — підкреслювала Льюїс.

У сучасному світі все, від зв'язку і транспорту до системи безпеки окремих країн, практично повністю залежить від супутників. Їх відключення створить атмосферу абсолютного хаосу і призведе противника до краху. Багато його структур, в тому числі армія, будуть паралізовані. Далеко не всі розвинені країни були б здатні відреагувати на такий дистанційний напад ворога.

Бойові супутники з'явилися давно. Перший – росіяни створили вже в 1960-і роки в епоху холодної війни. Апарат називався "винищувач супутників", а його завдання полягало в тому, щоб наблизитися до своєї цілі, що знаходиться в космосі, і привести в дію вибуховий пристрій. Чи могли росіяни повернутися до старої програми? Або вони ніколи від неї не відмовлялися?

Загадкові неполадки, таємничі випробування

Ще більш страшними виглядають повідомлення про те, що, на думку незалежних аналітиків, на орбіті, цілком ймовірно, знаходяться інші супутники, про які ми нічого не знаємо. Йдеться, що з 2013 року росіяни могли відправити в космос щонайменше чотири "апарати-вбивці". У світлі цих фактів події 2017 року, коли Європейський супутник зв'язку, що знаходився на орбіті, буквально розпався на частини, виглядають дуже тривожно. Причиною його руйнування називалося зіткнення з непізнаним об'єктом, можливо, космічним сміттям. Знищений супутник належав приватній компанії, яка надає послуги, зокрема, США, НАТО і НАСА.

Вишенькою на торті стали випробування нової зброї, що пройшли на підмосковному аеродромі. Про його технічні характеристики відомо мало, однак, наголошується, що воно дуже нагадує протисупутникову зброю, розробкою якої в минулому займалися також американці. Невже ми рухаємося до космічних битв?

Ева Скорупка

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...