Перша в світі вакцина від COVID-19: Російський "ящик Пандори" чи порятунок від епідемії?

Bloomberg
Bloomberg

Провідний постачальник фінансової інформації для професійних учасників фінансових ринків

Російська вакцина від COVID-19 Андрій Рудаков/Bloomberg

У російській Асоціації транснаціональних фармацевтичних компаній вважають, що поспіх, з яким Росія намагається зареєструвати потенційну вакцину від коронавірусу (сьогодні вакцину зареєстрували, - ред.) і дозволити її масове використання до завершення клінічних випробувань, зумовлює ризик для людей.

Про це пише Bloomberg.

Як повідомлялося раніше, уряд РФ планує вже цього тижня зареєструвати вакцину, розроблену Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології імені М. Ф. Гамалії, що дасть змогу розпочати її масове застосування.

Однак, як йдеться у листі Асоціації організацій клінічних досліджень (АОКД), надісланому в понеділок міністру охорони здоров'я Михайлу Мурашку, станом на початок серпня препарат від коронавірусу офіційно отримали менше ніж 100 осіб, тому масове застосування вакцини може бути небезпечним.

"Чому всі компанії дотримуються правил, а російські — ні? Правила проведення клінічних випробувань написані кров'ю. Їх не можна порушувати, - сказала у телефонній розмові виконавчий директор АОКД Світлана Завідова. - Це скринька Пандори, і ми не знаємо, що станеться з людьми, яким введуть вакцину, що не пройшла клінічних випробувань".

Минулого тижня почалася третя стадія клінічних випробувань вакцини, яку розробляє Центр ім. Гамалії спільно з Російським фондом прямих інвестицій (РФПІ). Як заявив у понеділок прем'єр-міністр Михайло Мішустін, він сподівається, що вакцину зареєструють найближчим часом. За словами одного з його заступників, виробництво вакцини, скоріш за все, розпочнуть наступного місяця, а Міністерство охорони здоров'я заявило, що масова вакцинація може розпочатися до жовтня.

Минулого тижня у Женеві прессекретар Всесвітньої організації охорони здоров'я Крістіан Ліндмаєр заявив представникам ЗМІ, що для отримання дозволу вакцини мають пройти всі стадії клінічних випробувань.

Конкурентна боротьба

"Ми вважаємо це складовою конкурентної боротьби з боку деяких західних фармацевтичних компаній, які хочуть домінувати на ринку вакцин і не хочуть конкуренції", — заявив очільник РФПІ Кирило Дмитрієв. За його словами, МОЗ Росії слідуватиме усім необхідним процедурам узгодження, і всі правила будуть дотримані.

Новини за темою: COVID-19: 20 мільйонів інфікованих?

Як стверджують джерела, обізнані з подробицями розроблення вакцини, десятки представників російської ділової та політичної еліти отримали доступ до експериментальної вакцини ще у квітні. Міністерство оборони повідомило, що в липні завершилася друга стадія клінічних випробувань вакцини за участю добровольців з-поміж військовослужбовців.

В жодному з рецензованих журналів результати цих клінічних випробувань не були опубліковані. Прискорюють роботу з розроблення вакцини також дослідники та фармацевтичні компанії в інших країнах - у США, Великобританії, Японії, Китаї та ін. Компанії AstraZeneca Plc, Moderna Inc. і Pfizer Inc. вийшли на завершальний етап клінічних випробувань вакцини від COVID-19, тож перші результати деяких клінічних випробувань на людях очікуються вже у жовтні.

АОКД представляє групу транснаціональних компаній, які проводять клінічні випробування в Росії, включаючи Pfizer Inc., AstraZeneca Plc і Novartis AG.

За даними Росстату, у другому кварталі в Росії зареєстровано понад 27 тис. випадків смерті внаслідок коронавірусу. Вона займає четверте місце за кількістю підтверджених випадків захворювання у світі, а загальне число випадків інфікування коронавірусом, виявлених в країні, становить майже 900 тисяч.

"Вони нічого не опублікували, - сказала Завидова про результати клінічних досліджень, проведених у Росії. - Це йде врозріз із тим, як робить увесь світ. Є стандартні вимоги щодо обов’язкової публікації даних, отриманих у ході навіть невдалих клінічних випробувань".

Ілля Архіпов, Джейк Рудницький

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...