Перестрілка в Броварах: Повернення в 90-ті?

Богдан Петренко
Богдан Петренко

Заступник директора в Українському інституті дослідження екстремізму

Затримані підозрювані у масовій стрілянині в Броварах МВС України

Конфлікти із застосуванням насилля - це не перший випадок для перевізників. Зокрема, у минулому році було щонайменше три таких випадки на київських приміських маршрутах. Але тоді застосовували вибухові речовини та підпали маршруток. Про що це говорить?

Про це пише Богдан Петренко на своїй сторінці в Facebook.

Власне, розборки були б неможливими, якби держава не лише мала регулятивні функції, але й могла ефективно їх застосовувати. Йдеться про все - починаючи від ефективності звернення до поліції, незаангажованості судової системи, та дієвості виконавчої служби.

Все просто - коли не працює державна система регулювання, починає працювати недержавна система. І прояви роботи недержавної системи регулювання ми сьогодні побачили зранку.

Все це впирається в те, що є неформальні та формальні способи захоплення ринку. Тобто, - є корупційні, а є правові вимоги. І коли вони між собою починають конфліктувати (наприклад, нелегальні перевізники, які комусь заплатили, з легальними, які виконали всі правові вимоги, але їх не пускають на маршрути за якими формальними ознаками) - ось тоді конфлікт трансформується в насилля. Бо правими себе вважають обидві сторони. Особливо, враховуючи, наскільки в Україні толерантне ставлення до хабарів та поверхнево-суб'єктивне до права (легітимні лише ті норми, які відповідають "моїм" інтересам).

І якби була ефективна державна система регулювання - не було б доцільності існування і так званих "тітушок". Бо лише посиленням кримінальної відповідальності чи посиленням поліції їх не виведеш з української реальності.

Вихід з карантину - це також і сплеск злочинності. На всіх напрямках, де є контакт "людина-людина". Це не повернення до 90-х, як зараз писатимуть деякі ЗМІ. Їм вигідно залякати людей, сформувати недовіру до правоохоронної системи і держави в цілому.

Але злочинність дійсно буде вище, ніж в докарантинний період. Ймовірно - на той же період, що і карантин - тобто ми спостерігатимемо зростання 2-3 місяці, а потім відбудеться стабілізація.

Чому не 90-ті? Бо тоді відбувалось становлення ринку як явища, докорінна зміна системи власності, трансформація свідомості, а держава та правоохоронна система переживали період становлення. А зараз це все вже є, - лише відбувається перерозподіл у самому ринку.

Зупинена на 2,5 місяці економіка, яка потім запущена - це і новий, хоча і невеликий (порівняно з 90-ми взагалі мізерний) перерозподіл ринку. Хтось став банкротом і пішов з ринку, комусь здалось, що зараз - найвдаліший момент для розширення бізнесу. Все це закріплюється популяризацією насилля як методу досягнення цілей.

Власне, висновок буде простий. Там, де немає реального державного контролю, створюється не хаос, а самоурегулювання. Але саморегулювання може набрати таких форм, що хаос може здатися раєм.

Богдан Петренко

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.Loading...